Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Putin: Zásah na Krymu je soudružská pomoc, pomůžeme i východu Ukrajiny

Vladimír Putin

  12:03aktualizováno  16:11
MOKSVA - "Naše vojenské síly jsou soudruhy Ukrajiny," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Na Ukrajině se podle něj odehrál státní převrat a zemi nyní reprezentuje nelegitimní vláda, Rusko však necítí potřebu použít síly. Přesto taková krajní možnost existuje - Moskva si vyhrazuje právo využít všech prostředků k ochraně všech ruských občanů na ukrajinském území.

Ruský prezident Vladimir Putin na úterní besedě s novináři. foto: ČTK

Putin na úterní tiskové konferenci ve své rezidenci věnoval velkou část projevu otázce aktuálního dění na Krymu. Odmítl přitom, že by Moskva při posledních manévrech a přesunech svých vojsk jednala nezákonně. "Postupujeme zcela legitimně," odmítl šéf Kremlu obvinění, že ruské jednotky okupují Krymský poloostrov. 

Podle Putina objekty ukrajinské armády na Krymu obsadili proruští ozbrojenci a civilisté, ale o ruské vojáky v žádném případě nejde. "Jen jsme zesílili ochranu našich vojenských základen. Udělali jsme to správně a včas," uvedl. Nevyloučil však v budoucnu jiný postup.

Šéf Kremlu zdůraznil, že Rusko udělá vše proto, aby ochránilo Rusy, kteří jsou podle něj v ohrožení. "Využijeme všechny prostředky, abychom tyto občany ochránili," avizoval a poukázal na "neonacistické, nacionalistické a antisemitské síly", které podle něj nyní řádí na Ukrajině. Použití silového řešení je však podle Putina krajním, extrémním řešením. Rusko prý necítí potřebu použít na Krymu sílu ani podněcovat k separatismu.

"Jde nám o pomoc lidem, kteří jsou s námi spojeni kulturním vývojem a ekonomicky. Je to naše humanitární mise," prohlásil šéf Kremlu. "Vždy budeme Ukrajinu vnímat jako sousední bratrskou republiku," dodal.

"Když přijmu nějaké rozhodnutí o užití vojenské síly, bude to legitimní a bude to na základně žádosti legitimně jmenovaného prezidenta. Dostojím mezinárodním závazkům," prohlásil s poukazem na apel sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče. Potvrdil, že právě on se na Moskvu obrátil s žádostí o pomoc.

Putin také zopakoval dřívější stanovisko Kremlu, že masivní vojenské cvičení ruské armády při hranicích s Ukrajinou bylo již dlouhodobě plánované a nešlo o reakci na aktuální vývoj, kdy masové demonstrace v Kyjevě svrhly proruského prezidenta Janukovyče.

Ruští vojáci na Krymu.
Ruští vojáci již kontrolují většinu krymského území.
Ruští vojáci nedaleko krymského správního střediska Simferopol.
Ruští vojáci v plné polní (ilustrační fotografie).

Ruští vojáci na Krymu

Janukovyč je dál legitimním prezidentem, vzkázal do Kyjeva Putin

Putin uvedl, že chápe lidi na hlavním kyjevském náměstí Nezávislosti. Lidé podle něj mají právo určovat svůj osud. Zdůraznil ovšem, že tak lze činit pouze legitimní cestou. Janukovyč podle něj při jednání s opozicí a představiteli Západu souhlasil, že se vzdá moci a podepsal smlouvu s opozicí.

"Podle této dohody vlastně odevzdal svou moc a souhlasil se vším, co opozice požadovala. Souhlasil s prezidentskými volbami, volbami do parlamentu, změnami ústavy, reagoval na na naši žádost a žádost Západu i opozice, že nebude užívat síly," připomněl Putin jednotlivé body smírčí smlouvy, na níž se koncem února Janukovyč dohodl s opozičními předáky a ministry zahraničí Polska, Německa a Francie.

Tato dohoda nicméně podle Putina nebyla dodržena: "Hned, jak Janukovyč odjel do Charkova, demonstranti místo toho, aby podle úmluvy vyklidili okupované vládní budovy, obsadili prezidentské sídlo. Tady vidíte, jak ta dohoda fungovala," prohlásil.

Janukovyč tak podle něj zůstává dál jedinou legitimní hlavou Ukrajiny. Nová kyjevská vláda nemá podle ruského prezidenta legitimitu rozhodovat o osudu celé země.

Vladimir Putin promluvil o situaci na Ukrajině:

Ukrajinská justice přitom ještě v úterý odpoledne oficiálně požádala ruskou stranu o vydání Janukovyče. Novinářům v Kyjevě to oznámil šéf ukrajinské kontrarozvědky SBU Valentyn Nalyvajčenko. Na srvženou hlavu státu již dříve příslušné úřady vydaly zatykač a ženou jej kvůli údajném podílu na smrti stovky demonstrantů při nepokojích v centru metropole před Mezinárodní trestní soud v Haagu ().

Putin se na okraj svého projevu mimo jiné zmínil i o tom, co podle něj stojí za bouřlivým vývojem na Ukrajině v posledních měsících. Příčiny jsou podle jeho slov přitom mnohem komplexnější a sahají hluboko až do 90. let, ke kořenům vzniku samostatné Ukrajiny. "Rozpad jednotlivých tříd dosahuje na Ukrajině obrovských rozměrů, větších než v Rusku," vysvětloval šéf Kremlu nespokojenost národa se stavem politiky a společnosti obecně. "Národ žádal změnu, ale není možné provádět státní změny v okamžiku, kdy je slabá ekonomika," namítal.

Putinovy výroky k situaci na Ukrajině

  • "Janukovyč je legitimním prezidentem Ukrajiny, neuskutečnila se zákonná procedura jeho odvolání."
  • "Na Ukrajině se uskutečnil ústavní převrat a ozbrojené uzurpování moci."
  • "Jedni podvodníci na Ukrajině nahradili podvodníky jiné."
  • "Janukovyč nevydal ani jeden nezákonný rozkaz, byť se prakticky vzdal moci."
  • "Vláda v Kyjevě nemá celonárodní mandát k rozhodování o budoucnosti Ukrajiny."
  • "Ukrajinský lid chtěl změny, nelze je však prosazovat nezákonnými, neústavními kroky."
  • "Všem ukrajinským občanům, ať žijí kdekoli, musejí být zajištěna stejná práva k rozhodování o budoucnosti Ukrajiny."
  • "Pokud ve východních oblastech Ukrajiny nastane chaos, Rusko si vyhrazuje právo využít všechny prostředky, které má k dispozici."
  • "Protiústavní kroky opozice rozkolísaly východ a jihovýchod Ukrajiny."
  • "Ozbrojené síly Ruské federace na Ukrajině lze nasadit jen v krajním případě na legitimním základě."

Jestli západní státníci přijet nechtějí, nemusí, namítal Putin

Výhružky západních mocností o zavedení sankcí pak Putin označil za zcela kontroproduktivní. Na dotaz novinářů na aktuální vztahy mezi Kremlem a zbylými členy skupiny G8 odmítl odpovědět. "Naše rozhovory jsou důvěrné, některé jsou prováděny na důvěrných linkách, takže se domnívám, že není vhodné tyto věco komentovat," prohlásil.

Neodpustil si nicméně rýpnutí do Bílého domu s tím, že americká zahraničí politika je zcela jiná než ruská. Podle jeho slov se řídí heslem "kdo není s námi, je proti nám". Putin tak reagoval na poslední zprávy o zrušení účasti prezidenta Baracka Obamy a následně i dalších státníků na chystaném summitu G8 v jihoruském Soči.

"Jestli západní státníci přijet nechtěji, tak nemusí," vzkázal ruský prezident svým protějškům.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...