4. března 2014 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinovi rádci odsoudili invazi na Krym. 'Jste agenti Západu', osočili je

Ruský prezident Vladimir Putin s Michailem Fedotovem (vlevo), šéfem prezidentské rady pro lidská práva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin s Michailem Fedotovem (vlevo), šéfem prezidentské rady pro lidská práva | foto: Reuters

MOSKVA Otevřenou roztržku vyvolala ruská invaze na Krym na úterním zasedání kremelské rady pro lidská práva, poradního orgánu prezidenta Vladimira Putina. Podle moskevského rozhlasu část členů rady včetně předsedy Michaila Fedotova schválila prohlášení odsuzující ruskou akci a žádající stažení invazních vojsk. Odpůrci rezoluce signatáře označili za "agenty Západu".

Šestatřicet členů rady pro lidská práva v prohlášení požadovalo "plně vyloučit využití ozbrojených sil při urovnání vnitropolitické krize na Ukrajině". Proti takové formulaci se ostře postavil člen rady Igor Borisov a další dva jeho kolegové. Borisov v prohlášení poukázal na to, že prohlášení proti okupaci Krymu bylo sepsáno v angličtině, což je podle něj důkaz "diktátu Západu".

"Nechápu, proč v radě zasedají agenti Západu," řekl Borisov. Prohlášení má podle něj "prosadit zájmy zahraničních mocností, které jsou cizí ruskému státu". Než vedení rady zjedná nápravu, nehodlá se Borisov a jeho další dva stoupenci jednání tohoto orgánu účastnit.

Protest rady pro lidská práva proti ruskému zásahu na Krymu je jedním z mála projevů nesouhlasu, o nichž informovala ruská média. V Moskvě a v Petrohradu se v minulých dnech konalo několik demonstrací, které ruská policie rozehnala. Padly už první administrativní tresty, desítky dalších lidí ve vazebních celách nebo na svobodě na verdikt čekají.

Ruská opozice v úterý oznámila, že na sobotu 15. března svolává do centra Moskvy "masový protiválečný mítink". Jeho uspořádání podléhá souhlasu moskevské radnice.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz