Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Rada bezpečnosti OSN schválila nasazení vojenské síly proti Kaddáfímu

Svět

  23:43aktualizováno  18. března 7:40
Rada bezpečnosti OSN pozdě večer středoevropského času schválila nasazení vojenské síly proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva včetně vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro příslušnou rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů včetně Číny a Ruska se hlasování zdrželo.

Rebelové bojují s armádou nedaleko města Rás Lanúf, kde leží významný ropný terminál foto: Reuters

Čína a Rusko, kteří jako stálí členové Rady bezpečnosti mají právo veta, se k rezoluci ještě před hlasováním stavěly s výhradami. Rezoluci vyzývající k zajištění zákazu všech letů nad Libyí v zájmu ochrany civilního obyvatelstva naopak důrazně prosazovaly Spojené státy, Velká Británie a Francie.

Povstalci ve městě Ajdžabíja

Přijetí rezoluce podle DPA znamená, že nad Libyí je s okamžitou platností vyhlášena bezletová zóna. Tripolis nicméně západní země varoval, že v případě zahraničního zásahu provedou libyjské síly odvetné útoky na civilní i vojenské cíle ve Středomoří.

Americký prezident Barack Obama se v telefonickém rozhovoru s francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Davidem Cameronem shodli na tom, že Libye musí vyhovět rezoluci OSN a že násilí proti libyjským civilistům musí skončit. Podle Reuters se rovněž dohodli na úzké koordinaci dalších akcí a na spolupráci s arabskými a dalšími zahraničními partnery k naplnění schváleného bezpečnostního opatření.

Čtěte také

Zatím není jasné, jak a kdy bude případná vojenská operace provedena. Zcela jistě se ale nepočítá s pozemní invazí. Schválená rezoluce umožňuje letecké údery a všechna ostatní "potřebná opatření" k ochraně civilistů s výjimkou nasazení okupačních sil", uvedla DPA.

Podle diplomatických zdrojů z Francie, která podporuje ráznou akci proti Kaddáfímu, lze s vojenskou operací počítat již dnes. Zúčastnit by se jí údajně měly Francie, Británie a možná USA a nejméně jeden arabský stát.

Muammar Kaddáfí

Reuters ale s odvoláním na nejmenovaného vojenského představitele USA napsal, že po hlasování nelze očekávat žádnou okamžitou reakci.

John Drake z britské konzultantské společnosti AKE se nedomnívá, že by mezinárodní jednotky dokázaly ihned převzít kontrolu nad celým libyjským vzdušným prostorem. Podle něj by mohla být bezletová zóna stanovena nad Bengházím a Tripolisem.

Kaddáfí ve čtvrtečním rozhovoru pro portugalskou televizi a rozhlas odmítl jakékoli sankce OSN. "Rada bezpečnosti OSN nemá žádný mandát. Jejich rezoluce neuznáváme," prohlásil.

Povstalci z východolibyjského města Benghází, které je jejich baštou, začali rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN okamžitě oslavovat střelbou do vzduchu, uvedl Reuters.

Kaddáfí ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že útok na Benghází začne ještě v noci na pátek. Přislíbil beztrestnost těm, kdo se vzdají, ale pohrozil, že s ostatními nebude mít slitování.

Vybrané odstavce nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Libyi

4. (Rada bezpečnosti) zmocňuje členské státy, které se na národní úrovni anebo prostřednictvím regionálních organizací či úmluv obrátily na generálního tajemníka a které konají v souladu s ním, aby nehledě na odstavec 9 rezoluce číslo 1970 (2011)* přijaly všechna nutná opatření k ochraně civilistů a oblastí obývaných civilisty včetně Benghází, na něž útočí Libyjská arabská džamáhírije. Vylučuje přitom zahraniční okupaci jakéhokoliv druhu na jakékoliv části libyjského území. Žádá zúčastněné členské státy, aby okamžitě informovaly generálního tajemníka o opatřeních přijatých podle tohoto odstavce. Zpravena o nich okamžitě bude také Rada bezpečnosti;

6. Rozhoduje kvůli ochraně civilistů o zavedení zákazu všech letů ve vzdušném prostoru Libyjské arabské džamáhírije;

7. Rozhoduje, že zákaz uložený v odstavci číslo 6 se netýká výhradně humanitárních letů, jako jsou dodávky anebo usnadnění dodávek pomoci, včetně zdravotnického materiálu, jídla, humanitárních pracovníků a související pomoci, anebo evakuace cizinců z Libyjské arabské džamáhírije. Stejně tak se netýká letů povolených v odstavcích 4 nebo 8 ani jiných letů, které státy konající na základě odstavce číslo osm považují za nutné ku prospěchu libyjského lidu. Tyto lety budou koordinovány podle jakéhokoliv mechanismu ustanoveného podle odstavce 8;

8. Zmocňuje členské státy, které se na národní úrovni anebo prostřednictvím regionálních organizací či úmluv obrátily na generálního tajemníka a generálního tajemníka Ligy arabských států, aby podle potřeby přijaly všechny nezbytné kroky k vynucení zákazu letů uloženého odstavcem číslo 6. Žádá spolu s Ligou arabských států zúčastněné státy, aby opatření přijímaná k prosazení tohoto zákazu včetně ustanovení náležitých mechanismů pro realizaci ujednání z odstavců číslo 6 a 7 úzce koordinovaly s generálním tajemníkem.

* odstavec z předchozí rezoluce OSN k situaci v Libyi zakazující členským států do země dodávat zbraně a další vojenský materiál, poskytovat tam vojenský výcvik či finanční a technickou vojenskou pomoc apod.

zdroj: ČTK

Autoři: , ,