Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Řebíček čelí trestnímu oznámení, prodej Viamontu mohl být fingovaný

Česko

  9:56
PRAHA - Protikorupční policie se zabývá prodejem akcií firmy Viamont, kterou spoluvlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Trestní oznámení podalo ministerstvo financí kvůli finančním operacím ve výši 900 milionů korun. Policie zkoumá, jakou měl Viamont v době prodeje hodnotu a zda prodej Řebíčkova podílu ve Viamontu nebyl fingovaný. Pracovníci ministerstva i Řebíček se k případu odmítli vyjádřit.

Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek foto: Lidové noviny

O případu dnes informoval server Aktuálně.cz. "Ano, řešíme to na základě trestního oznámení ministerstva, ale zatím rozhodnutí nepadlo," potvrdil mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek a dodal, že v případu by mělo být jasněji asi za měsíc.

Řebíček prodal třetinový podíl ve stavební a dopravní firmě před svým vstupem do vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) v roce 2006. V majetkovém přiznání později uvedl, že za něj dostal čtvrt miliardy korun. Pochybnosti o transakci za ministerstvo financí vznesl Finanční analytický útvar, který má mimo jiné na starost odhalování praní špinavých peněz a dalších finančních machinací.

Prodej byl možná fingovaný
Detektivové podle Aktuálně.cz mimo jiné zkoumají, zda prodej Řebíčkova podílu ve Viamontu nebyl fingovaný. Ověřit to ale zpětně nejde, firma měla donedávna utajenou akcionářskou strukturu. Teprve před časem společnost koupila firma Strabag.

Řebíčkovi podle ministerstva financí chodily v letech 2007 a 2008 peníze od litoměřického podnikatele Miroslava Plíhala, který údajně akcie Viamontu koupil. Plíhal posílal Řebíčkovi peníze, když uzavřel jiný obchod s cennými papíry, šlo o stovky milionů korun. Server uvedl, že až do vstupu Strabagu bylo teoreticky možné, že si Řebíček podíl ve Viamontu ponechal, platby by v takovém případě byly za něco jiného.

Když byl Řebíček ministrem, hodnota firmy rostla
"Další směr vyšetřování se vede po linii, jakou měl vlastně Viamont hodnotu v době, kdy Řebíček svůj podíl prodal. Jinak řečeno: jak to, že dostal tolik peněz za firmu, která v době prodeje měla vysoké dluhy a obrat zhruba dvě miliardy," uvedl státní úředník obeznámený s případem.

Média v posledních letech opakovaně upozornila, že hodnota firmy prudce vzrostla poté, co Aleš Řebíček usedl do křesla ministra dopravy. Firma začala dostávat významné zakázky zejména od institucí, které spadaly pod Řebíčkův resort. Podle serveru například účast společnosti Viamont DSP na veřejných zakázkách stoupla v roce 2008 oproti dřívějšku šedesátkrát.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...