Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ruské bombardéry ‚dovolenkovaly’ u Aljašky čtyři noci za sebou. Vzlétly proti nim ‚neviditelné‘ Raptory

Svět

  14:21
MOSKVA/WASHINGTON - Americké a kanadské stíhačky opakovaně v pohotovostním režimu startovaly k ruským bombardérům typu Tu-95 a protiponorkovovým IL-38 ve vzdušném prostoru poblíž Aljašky, a to čtyři noci za sebou. NATO po těchto událostech informovalo, že ruských vojenských letadel v průběhu roku 2016 zachytilo nejvíce od konce studené války.

Ruský bombardér Tu-95 s americkou stíhačkou F-22. Podle CNN její první sestavené modely fungovaly od roku 2005, avšak až v roce 2014 byl poprvé použit v boji, a to proti Islámskému státu v Sýrii. foto: United States Department of Defense/Ministerstvo obrany USA

Aljašské noviny Alaska Dispatch News v sobotu oznámily, že se „ruská vojenská letadla již čtvrtou noc za sebou přiblížila k aljašskému pobřeží. Poslední takový manévr se stal ve čtvrtek. Tehdy dva ruské bombardéry letěly okolo severního pobřeží,“ oznámili američtí vojenští představitelé. Jednalo se o turbovrtulové bombardéry Tu-95, které mohou také nést jaderné zbraně.

NORAD (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany) podrobně uvedl, že dva ruské bombardéry tohoto typu byly zachyceny v pondělí a ve čtvrtek. V úterý se tak stalo rovněž, a situace byla monitorována. Ve středu se ve sledovacích zařízeních objevil a následovně byl sledován protiponorkový bombardér IL-38. Přesto NORAD prozatím čtyři případy ruských letounů poblíž aljašského pobřeží uzavřel jako normální.

Právě americké stíhačky F-22 Raptor tento týden k ruským bombardérům vzlétly, potvrdil Pentagon americké televizi CNN. Rovněž řekl, že k žádné rádiové komunikaci mezi kokpity letounů obou zemí nedošlo. Stíhačky F-22 jsou v provozu od roku 2005, ale jejich první operační nasazení proběhlo až v roce 2014 proti Islámskému státu v Sýrii.

Ruské a turecké letouny v Sýrii poprvé spojily síly. Zasáhly třicet šest cílů IS

Harlie Bodine, velitel 911. vzdušného operačního střediska na hlavní základně Elmendorg-Richardson v Anchoragi, uvedl pro ADN, že se ruská letadla ve čtyřech případech vyskytovala v mezinárodním vzdušném prostoru. Podle jeho slov jeho odborníci neshledali žádné náznaky o tom, že by letadla byla vyzbrojena. „Operace na obou stranách proběhla velmi bezpečně,“ řekl. O důvodech, proč se tam ruská letadla ve čtyřech případech za sebou objevila, nemá Bodine ponětí.

Ruský bombardér Tu-95
Ruský bombardér Tu-95 v pozadí s kanadskou stíhačkou F/A-18 Hornet.

Ani jiné zdroje podle televize FOX News důvody neznají. Jsou si ale „jisti, že by k eskalaci situace nemělo dojít“. Stejného názoru došel i mluvčí NORADu. Podle něj ruské letouny nenarušily vzdušný prostor USA ani Kanady. „Typická odezva je spuštění stíhaček v pohotovostním režimu, a to nejbližším státem, po vizuální identifikaci cizích letadel. Prvním krokem je zjištění, zdali jde o hrozbu či nikoli. Stíhačky pak létají po boku ruských letadel dokud sami místo neopustí a neobrátí se nazpět,“ napsal deník The Independent.

Nejvíce ruských letounů od konce studené války

V roce 2016 došlo k nasazení letadel, jako odpověď na výskyt ruských letounů, v celkem 780 případech, což je o 370 více než rok předtím. Podle The Independent NATO zvýšilo své letecké mise v reakci na zaznamenání „trvalého nárůstu ruské letecké činnosti“. Stíhačky NATO tak zaznamenaly a monitorovaly v tomto roce více ruských letounů ve vzdušném prostoru než kdykoli předtím od konce studené války.

Počet zachycených ruských letounů ve východní Evropě v rámci posledního roku podle informací NATO klesl. Přičemž litevský ministr obrany uvedl, že v roce 2016 došlo ke 110 nasazením, oproti 160 v tom předchozím, uvedl The Independent.

Počet je však na druhou stranu až dvojnásobný od situace zaznamenané před ukrajinským konfliktem, který způsobil „zhoršující se vztahy mezi Ruskem a EU po kremelském vojenském zásahu a připojením Krymu“.

Podle agentury AP k incidentům došlo ve chvílích zvýšeného napětí mezi USA a Ruskem v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii, napsal deník The Washington Post.

Autor: