Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ruská špionská přesilovka. Česko tiše trpí, ruská strana nepokrytě zneužívá disproporce

Česko

  5:00
MOSKVA/PRAHA - Česká tajná služba BIS už několik let varuje před ruskými špiony. Nejméně stejně dlouho ale v boji s nimi tahá Česko za kratší konec provazu. Pokud totiž chce nějakého špiona, který pod diplomatickým krytím dělá, co by dělat neměl, vyhostit, narazí na zásadní problém. Musí totiž počítat se stejným krokem z ruské strany a jelikož je Rusů v Česku mnohem více než českých diplomatů v Rusku, mohla by se za chvíli česká ambasáda v Moskvě zcela vylidnit.

Velvyslanectví Ruské federace foto: Archiv MAFRAMAFRA

„Značná část ruských zpravodajských důstojníků působila pod diplomatickým krytím ruské diplomatické mise, která zůstávala početně stále velmi disproporční vůči ostatním diplomatickým zastoupením,“ napsala BIS v poslední výroční zprávě.

Sedm lidí loni odjelo z Česka bojovat za teroristy v Sýrii, ohlásila BIS

A o čem BIS konkrétně mluví? Podle ministerstva zahraničí má Ruská federace v Česku na velvyslanectví 43 diplomatů a 76 administrativně technických pracovníků. Dva generální konzuláty pak zaměstnávají 8 diplomatů a 10 administrativně technických pracovníků. Celkem tedy 137 lidí (údaje jsou několik týdnů staré, mohou se o několik jedinců lišit).

Opačné číslo je ale diametrálně jiné. Na zastupitelském úřadu v Moskvě funguje 14 českých diplomatů a 33 nediplomatických pracovníků. Na generálních konzulátech v Petrohradu a Jekatěrinburgu pak celkem 6 diplomatů a 12 nediplomatů. Výsledné číslo je 65.

Špionáži se věnují až dvě třetiny ruských diplomatů

„Asymetrie v počtu ruských diplomatů v Praze a českých v Moskvě souvisí s velikostí diplomatických misí a nám, jako zpravodajské službě, nepřísluší se k tomuto problému vyjadřovat. Jde o téma plně v kompetenci našeho ministerstva zahraničních věcí,“ uvedl mluvčí BIS Jan Šubert. Službu podle něj především zajímá počet zpravodajských důstojníků mezi ruskými diplomaty.

Podle lidí ze zpravodajské komunity se přitom špionáži věnují až dvě třetiny ruských diplomatů v Česku.

„Jak uvádíme v prvním odstavci kapitoly Kontrarozvědná činnost veřejné výroční zprávy za rok 2013, je jejich počet extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodajci, kteří do ČR cestují samostatně (turisté, experti, akademici, podnikatelé). V tomto kontextu je velice nešťastné, že kvůli neuděleným vízům či akreditacím pro ruské občany, spojené s ruskými zpravodajskými službami, ruská strana uplatňuje odvetu vůči českým kariérním diplomatům,“ vysvětluje mluvčí.

Američané mají v Česku 69 pracovníků

Nepoměr v počtech je přitom dlouhodobý problém. Ve stejné kapitole výroční zprávy za rok 2011 například služba uváděla. „Setrvalým jevem byla vysoká (vzhledem k česko-ruským vztahům zcela neodůvodněná a nereciproční) přítomnost ruských zpravodajských důstojníků na českém území, a to pod různým krytím. Ruská strana nepokrytě zneužívá disproporce mezi velikostí české diplomatické mise v Rusku a ruské v ČR a různými formami politického nátlaku a recipročních opatření nutí ČR přijímat příslušníky ruských rozvědek jako diplomaty.“

Ministerstvo zahraničí, na které BIS odkazuje, ale tento nepoměr vysvětluje diplomaticky. „Asymetrie velikosti zastoupení je v diplomacii běžným jevem. Důvodů může být několik, od velikosti země, velikosti diplomatického sboru, přes geografickou vzdálenost, historické vazby, až po míru zaměstnávání místních sil na zastupitelských úřadech. Nepoměr ve velikosti zastoupení Ruské federace a zastoupení dané země v Rusku je v regionu střední a východní Evropy běžným jevem. Stejně jako je Ruská federace mnohonásobně větší zemí, tak i počet ruských diplomatů obecně převyšuje počet diplomatů menších zemí, jako je Česká republika,“ uvedl tiskový odbor resortu.

Tvrdit, že podobný nepoměr ve vztahu velká a malá země je běžný, přitom není úplná pravda. Například počet českých pracovníků na zastupitelských úřadech v USA činí 65 osob. Mise USA v ČR má 69 pracovníků.

V Číně zase pracuje českých 14 diplomatů a 19 nediplomatických pracovníků zatímco v Praze působí 24 čínských diplomatů a jejich 4 pomocníci.

Rusové považují Česko za své území, říká Schwarzenberg

Ostřeji celý problém komentuje někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Rusko je prostě velmoc a my ne. Z dob bývalých jsou Rusové zvyklí, že tu mají hodně lidí a bohužel tento zvyk dodržují. Úkoly velvyslanectví by určitě stačil plnit i jen zlomek tohoto počtu. Rusové ale nás považují za své území a chtějí zde ovlivňovat téměř vše,“ řekl serveru Lidovky.cz Schwarzenberg.

„Pokud my někoho vykážeme, a to se občas stane, protože někteří jednali až příliš okatě v rozporu s posláním diplomata, oni postupují stejně a protože máme menší počet diplomatů, velmi brzo bychom dospěli k nule,“ shrnuje problém bývalý ministr.

A podobný názor má i další exministr zahraničí Cyril Svoboda. „Nepochybně Ruská federace považuje své zastoupení v ČR za zásadní. Tomu odpovídá počet diplomatů. Důležitější než počet diplomatů, je otázka, čím se diplomaté zabývají, jakou roli hrají,“ tvrdí.

Otázka rozpočtu

Bohužel současně nastavený stav, který Rusku vyhovuje, lze jen těžko změnit.

„Co se týká snižování počtu diplomatických pracovníků cizího státu, jde o opatření, které je v diplomatických stycích využíváno pouze v mimořádných případech a je vždy následováno recipročním odvetným krokem,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na dotaz, zda by nešlo počty upravit.

Podle Svobody ale Rusko neklade žádné limity na počet českých diplomatů v Ruské Federaci. „Je to otázka rozpočtu, kolik my chceme v Rusku mít. Určitě by jich ta mělo být více,“ myslí si Svoboda.

Ruská ambasáda v Praze je opravdu mimořádně aktivní. Podílí se na výuce ruského jazyka, podporuje ruské podnikatele a snaží se udržovat kontakty na české politiky. Pro laika je pak velmi těžké rozlišit, kde je hranice mezi běžným PR Ruské federace a nenápadným zpravodajským vytěžováním.

Rusové se také stále více snaží využít početnou ruskou komunitu žijící v ČR. Její velká část je ale překvapivě k takovým snahám imunní a svému zneužití se brání. „Ti lidé často právě kvůli takovým praktikám z Ruska odešli a chtějí mít pokoj,“ řekl zdroj ze zpravodajské komunity.