Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chci na Krymu pozorovatele a od vás písemné záruky, řekl Obama Putinovi

USA

  20:03aktualizováno  29. března 7:22
WASHINGTON/MOSKVA/BERLÍN - Americký prezident Obama vyzval Rusko, aby okamžitě stáhlo své vojáky podél západní hranice Ukrajiny, kteří se tam shromažďují. Mezitím v Berlíně o situaci na Ukrajině jednali Angela Merkelová a čínský prezident Si Ťin-pching. Ten vyjádřil Německu podporu.

Obama: Tajné služby nebudou sledovat šéfy vlád spojeneckých zemí. foto: Reuters

Vpád ruské armády do východních regionů Ukrajiny je pravděpodobnější, než původně Američané předpokládali. "Vidíme, jak se vojáci shromažďují u hranic pod záminkou běžného cvičení, jenže tohle Rusko obyčejně nedělá," cituje Obamu agentura Reuters.

Putin telefonoval s Obamou

V pozdních pátečních hodinách českého času zatelefonoval ruský prezident Vladimir Putin svému americkému protějšku Baracku Obamovi, aby s ním pohovořil o americkém návrhu na řešení rusko-ukrajinské krize. Oznámil to Bílý dům. Obama chce poslat na Krym okupovaný ruskými jednotkami mezinárodní pozorovatele.

Podle Reuters se předpokládá, že šlo o první přímý rozhovor mezi Obamou a Putinem od té doby, co Spojené státy a jejich evropští spojenci začali vyhlašovat sankce proti lidem z Putinova úzkého okruhu a vážně varovat před zasažením klíčových sektorů ruské ekonomiky.

Obama v asi hodinovém rozhovoru Putina požádal, aby poskytl "konkrétní písemnou odpověď" na návrh USA, uvádí se v prohlášení Bílého domu. Oba prezidenti se shodli, že ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Sergej Lavrov se brzy sejdou a projednají spolu další kroky.

Podle něj se možná Moskva snaží jen Ukrajince svou silou zastrašit, ale také to může být předzvěst budoucích akcí. "Možná mají další plány," prohlásil americký prezident v rozhovoru pro televizi CBS News.

Obama Moskvu dále vyzval, aby okamžitě stáhla svou armádu a začala vyjednávat s mezinárodním společenstvím. V uplynulých dnech pobýval americký prezident v Evropě a jednal o situaci na Ukrajině s představiteli Evropské unie i NATO. V pátek dopoledne pak odcestoval na návštěvu do Saúdské Arábie.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve středu v Bruselu Obama zopakoval, že Rusko je nyní osamocené, a pokud nezmění kurz, jeho izolace se bude utužovat, jak Západ zesílí své hospodářské sankce. "Sankce se prohloubí a jejich dopad na ruskou ekonomiku a také na jeho postavení ve světě se jen zvýší," varoval americký prezident.

Západ, který neuznává ruskou anexi Krymského poloostrova, ale ani nedávné referendum o připojení Krymu k Rusku, už zavedl sankce vůči konkrétním osobám. Nyní USA i EU zvažují odvětvové sankce s dopadem na ruské hospodářství.

Rusko oplácí sankce

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič v pátek podle agentury RIA Novosti sdělil, že Moskva odpověděla na rozšířené sankce Západu vůči jednotlivým ruským činitelům adekvátním protiopatřením. "Je přirozené, že takové akce nemohou zůstat bez odpovědi," prohlásil.

Poukázal přitom na to, že ruské ministerstvo zahraničí, pokud jde o nevydávání víz a zmrazení účtů, už dříve sdělilo, že analogická opatření se zavádějí proti činitelům a zákonodárcům z USA a Kanady a že seznam osob vystavených ruským odvetným sankcím zůstává otevřený.

Podle Lukaševiče Rusko nebude zveřejňovat jména osob, proti kterým byly odvetné sankce přijaty. Poznamenal, že v mnohém jde o "zrcadlovitá" protiopatření.

Čína chce spolupracovat s Německem

Čína respektuje územní svrchovanost Ukrajiny a bude usilovat o diplomatické řešení konfliktu na Krymu. V pátek to po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Čína podle něj chce spolupracovat s Německem při řešení napjaté situace na ukrajinském poloostrově, který anektovalo Rusko.

Čínský prezident Si Ťin-pching

"Čína nemá v otázce Ukrajiny žádné soukromé zájmy. Čínská strana se drží své zásady nevměšovat se do vnitřních záležitostí jiných států a respektovat suverenitu a územní integritu všech zemí," prohlásil Si. "Podporujeme konstruktivní snahy, které podniká mezinárodní společenství k uklidnění situace," dodal.

Merkelová se s čínským prezidentem dohodla na tom, že se obě země budou navzájem informovat o vývoji na Ukrajině a budou v OSN i v rámci skupiny G20 společně hledat řešení konfliktu. O užší spolupráci s Pekingem kancléřka stojí i v případě konfliktu v Sýrii nebo sporu o íránský jaderný program.

Hlavním tématem nebyla Ukrajina, ale obchod

Hlavním tématem setkání obou šéfů vlád však bylo utužování obchodních vztahů. Objem vzájemného obchodu obou největších exportérů světa podle agentury Reuters loni činil 140,4 miliardy eur (zhruba 3,85 bilionu Kč), takže pro Německo je Čína třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem a je i před Spojenými státy.

Oba státníci v pátek dohlédli na podpisy smluv o spolupráci čínských firem s jejich německými partnery, včetně automobilek Daimler a BMW. Podepsána byla i dohoda mezi centrálními bankami obou zemí. Platby v čínských jüanech na jejím základě bude možné vyřizovat ve Frankfurtu, který se tak stane prvním takovým centrem v Evropě.

Investiční dohoda mezi Evropou a Čínou

Merkelová také zdůraznila, že Německo bude tlačit na urychlené uzavření investiční dohody mezi Čínou a Evropskou unií. Dohoda by se podle ní měla stát předchůdcem budoucí obchodní dohody. Strategické partnerství mezi oběma zeměmi musí podle kancléřky zahrnovat i oblasti jako je digitalizace průmyslu, energetika, výzkum a ochrana životního prostředí.

Merkelová se rovněž dotkla otázky dodržování lidských práv a jak řekla, "široké a svobodné vyjadřování názorů je samozřejmě velmi důležitým prvkem v rozvíjení kreativity společnosti". Čínský prezident na tato slova nereagoval.

Čínského prezidenta v pátek přijal i jeho německý protějšek Joachim Gauck, který podle účastníků setkání vyjádřil přání, aby byla v Číně svobodná média a aby nebyli pronásledováni lidé, kteří vyjadřují své názory. Si podotkl, že reformy potřebují čas.

Před sídlem německého prezidenta v Berlíně dnes demonstrovaly desítky lidí proti porušování lidských práv a široce uplatňovaného trestu smrti v zemi. Mezi demonstrujícími byli i němečtí příslušníci ujgurské a tibetské národnostní menšiny v Číně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!