Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin nařídil vrátit Ukrajině zbraně, lodě i letadla zanechané na Krymu

Svět

  12:51aktualizováno  13:41
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vrátit Ukrajině zbraně a vojenskou techniku z krymských posádek, které nepřešly na ruskou stranu. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Před Putinem, který se zúčastnil schůzky s nově povýšenými důstojníky, ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil, že "organizované stažení jednotek ukrajinské armády, které si přály dál sloužit v ukrajinských ozbrojených silách, skončilo".

Ruský prezident Vladimír Putin foto: ČTK

Ruský ministr řekl, že na všech lodích a ve všech posádkách, které přešly na ruskou stranu, se změnily státní symboly. "Akty zhanobení či neuctivého zacházení se státními symboly Ukrajiny nebyly připuštěny," ujistil.

VÍCE K TÉMATU:

Poté ministr požádal Putina jako vrchního velitele o souhlas s předáním zbraní a techniky Ukrajině. Na prezidentovu otázku upřesnil, že jde i o lodě a letadla. "Souhlasím, proveďte!" zavelel Putin.

Z přibližně 18 800 ukrajinských vojáků, kteří sloužili na Krymu, zůstali Ukrajině věrni podle Kyjeva více než čtyři tisícovky, podle Moskvy necelé dva tisíce lidí. Na poloostrově se Rusko mimo jiné zmocnilo valné části ukrajinské flotily.

Podle agentury Interfax jde o 350 kusů obrněné a automobilové techniky ze 70. let, o které ruská armáda nestojí, protože tak zastaralé typy tanků a transportérů, T-64, BVP-1 a BTR-70, sama vyřadila. A údržbě se prý Ukrajinci moc nevěnovali kvůli nedostatku peněz a náhradních dílů.

Nicméně ukrajinské ministerstvo obrany vyčíslilo hodnotu majetku zanechaného na Krymu na 11,4 miliardy dolarů (asi 228 miliard Kč). Případné vrácení ukrajinské výzbroje podle agentury Reuters umožní Moskvě, aby se vyhnula drahé právní bitvě s Kyjevem u mezinárodních soudů.

Putin vzdal hold ruským vojákům

Putin dříve popíral, že neidentifikovaní ozbrojenci, kteří Krym ovládli, jsou ruští vojáci. Tentokráte jim vzdal hold, když řekl, že krymské události předvedly "kvalitativně nové možnosti našich ozbrojených sil" i vysokou morálku jednotek. Černomořské flotile, rozmístěné na Krymu, poděkoval za "výdrž a osobní statečnost".

Profesionalita ruských vojáků podle Putina umožnila "vyhnout se provokacím a nepřipustit krveprolití", jakož i zajistit podmínky pro "svobodné uspořádání referenda" o připojení Krymu k Rusku. Nyní je však zapotřebí zmodernizovat vojenská zařízení na Krymu a zároveň zde vybudovat i místní jednotky federálních silových složek.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov později oznámil, že prezident dal na poradě s nejvyššími činiteli pokyn začít s vypovídáním rusko-ukrajinských smluv z let 1997 až 2010, týkající se Černomořské flotily a jejího pobytu na Krymu.

Obama: Rusko musí stáhnout armádu z pohraničí

Rusko musí stáhnout své vojáky, které rozmístilo u hranic s Ukrajinou, řekl v rozhovoru pro CBS News americký prezident Barack Obama. Ruská vojenská přítomnost v této oblasti podle něj naznačuje, že Moskva má ještě "další plány".

 "Možná se (Rusové) snaží Ukrajinu jen zastrašit, je ale možné, že mají i jiné plány", které souvisejí s tím, že rozmístili své vojáky podél hranic, uvedl americký prezident. Moskvu vyzval, aby svou armádu okamžitě stáhla a začala vyjednávat s mezinárodním společenstvím.

Ve středu v Bruselu Obama zopakoval, že Rusko je nyní osamocené a pokud nezmění svůj kurz, jeho izolace se bude utužovat, jak Západ zesílí své hospodářské sankce. "Sankce se prohloubí a jejich dopad na ruskou ekonomiku a také na jeho postavení ve světě se jen zvýší," varoval americký prezident.

Západ, který neuznává ruskou anexi Krymského poloostrova, ale ani nedávné referendum o připojení Krymu k Rusku, už zavedl sankce vůči konkrétním osobám. Nyní USA i EU zvažují odvětvové sankce s dopadem na ruské hospodářství.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...