Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sběrači mrtvol v tajfunem zničeném Taclobanu: Pach smrti proniká vším

Svět

  9:47
TACLOBAN - Dělají práci, kterou nikdo dělat nechce, a to na místě, kde jen málokdo chce být. Jejich nezáviděníhodný úkol je ale nutný, aby se filipínské město Tacloban, zničené řáděním tajfunu Haiyan, znovu postavilo na nohy. Jsou to místní sběrači mrtvol, muži, kteří procházejí jednou ulicí plnou trosek po druhé a sbírají mrtvá těla. Ta pak odvážejí nákladní vozy do márnic nebo hromadných hrobů, napsal zpravodajský server CNN.

Pohřbívání obětí tajfunu Haiyan foto: Reuters

Uprostřed vlhkého horka a častého deště je jejich práce nesmírně náročná. "Je to pro nás velmi těžké," řekl Don Pomposo, hasič, který s patnácti dalšími kolegy přijel pomáhat do Taclobanu z jiné oblasti země.

Těla zůstávající na ulicích města celé dny od tajfunu se stala truchlivým symbolem jeho ničivé síly i dočasného zhroucení vládních záchranných operací po něm. Oficiální činitelé stále přesně nevyčíslili, kolik lidí vlastně zahynulo. Celonárodní bilance zatím uvádí nejméně 3976 mrtvých a dalších 1598 pohřešovaných.

VÍCE ZDE:

Ulice lemované mrtvými těly

Během několika posledních dní se podařilo pokročit v centrálních oblastech města se sbíráním mrtvých těl, jejichž rozklad nutí lidi chodit s rouškami zakrývajícími nos a ústa a vyvolává obavy ze šíření nemocí. I když tyto obavy mohou být přehnané, neustálá přítomnost mrtvol lemujících ulice či pohřbených v troskách zhroucených domů je morbidní připomínkou toho, že se město ještě zdaleka nevzpamatovalo z hrůzné katastrofy.

Zničené město Tacloban
Následky tajfunu Haiyan

Pomposo a jeho kolega Vincent Albert Garchitorena patří mezi ty, kdo tvrdě pracují, aby Taclobanu pomohli. Z jediné ulice jeho tým odstranil 76 mrtvých těl během jediného rána uplynulého víkendu. Oblečení do černých triček a kalhot nacpaných do vysokých gumových holínek stoicky líčí zážitky, z nichž se zvedá žaludek.

Na obličeji nosí masku nebo šátek přes ústa, aby alespoň trochu zmírnili zápach, a před sluncem je chrání baseballové čapky. Nic ale nedokáže ochránit jejich oči před tím, co vidí. Těla, která sesbírali, patřila lidem všech věkových kategorií od nemluvňat po důchodce. Jednou našli mrtvou těhotnou ženu. Některá těla už jsou bez očí, jiná jsou prolezlá červy, říkají.

Přesto prý zatím nemají žádné noční můry. Jediné, co chtějí, je dokončit svou práci. Oblečení mají nasáklé pachem smrti a po skončení každého dne se dvakrát i vícekrát myjí, aby ho dostali alespoň z kůže. Větší strach než o sebe mají o obyvatele Taclobanu. "Budou muset začínat od nuly," řekl Garchitorena.

Tacloban se probouzí

Ve městě začíná být o něco rušněji než v prvních dnech po katastrofě. Mnoho těch, kdo přežili, zvláště pak ženy a děti, odjeli k příbuzným, než se situace zlepší. Do města se ale přesunuli ti, kdo pomáhají s obnovou zničené oblasti, hasiči, záchranáři, a také mezinárodní humanitární pracovníci a samozřejmě novináři.

Zničená socha skauta ve městě Tacloban
Tacloban dusí zápach mrtvých těl

Ulice se o víkendu zdály živější, část trosek už byla odklizena a zlepšení dodávek benzínu lidem umožnilo začít používat skútry, motorové rikši a řadu dalších vozidel. Zatím ale většinou chybí pitná voda a také elektřina - plné obnovení rozvodů podle oficiálních činitelů potrvá do Vánoc.

Ve městě vyrostly improvizované stánky. Část z nich nabízí produkty, které sem byly dovezeny z jiných částí Filipín - například banány. Další zboží včetně deštníků, cigaret či kávy ale patrně pochází z vyrabovaných místních skladů.

Pomposo a Garchitorena říkají, že netuší, jak dlouho se ještě budou pohybovat po Taclobanu a sbírat mrtvá těla. Ale už nyní plánují, co udělají, až se konečně vrátí domů. "Odpočívat, spát a napít se sklenice studené vody," říká Garchitorena. "A vyplnit si žádanku o dovolenou," dodává Pomposo.

Pomoc Filipínám

Pomoc Českého červeného kříže:

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat>On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoci je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Obrátit se lze rovněž na Charitu ČR:

  • sbírkové konto: č. ú.  55660022/0800, var. s. 133,
  • on-line platební kartou na svet.charita.cz,
  • dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Charita ČR obdrží 28,50 Kč)

nebo na Lékaře bez hranic:

Autoři: ,