Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Senátoři proti amnestii. Podívejte se, co vyčítají Klausovi

Česko

  7:00
PRAHA - K Ústavnímu soudu tento týden dorazil návrh senátorů na zrušení nejspornější části amnestie zastavující vyšetřování ekonomických zločinů z 90. let. Podívejte se na devětadvacetistránkový text, který ústavní soudci projednávají.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský foto: Lidové noviny

Stížnost pro skupinu 30 senátorů sepsala advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík. "Cílem podávaného návrhu není zpochybňovat kompetenci prezidenta vyhlásit amnestii, ani zpochybňovat celý text amnestie, ale pouze část rozhodnutí o amnestii, která vede k zastavení trestních stíhání u nejzávažnějších hospodářských trestných činů s miliardovými škodami a mnoha tisíci oškozenými," vysvětlují důvody, proč se na soud obracejí.

Senátoři navíc ve stížnosti připomínají kauzy hospodářských deliktů, které amnestie zahladila: případ ústeckého soudce Jiřího Berky odsouzeného k mnohaletému trestu za zločinné spolčení, případ Union Banky se škodou 17,5 miliardy nebo kauzu H - Systém, kde Klausův pardon očistil tři manažery. V argumentaci také využívají například závěry z Výroční zprávy Bezpečnostní informační služby za rok 2011.

Zákonodárci rovněž vyvracejí námitku, že rozhodnutí prezidenta o amnestii nepatří mezi právní předpisy. "Právním předpisem je takové rozhodnutí orgánu veřejné moci, které obsahuje právní normy jako předem daná pravidla chování, což rozhodnutí prezidenta o amnestii, které se zveřejňuje ve Sbírce zákonů, splňuje. Ústavní soud také již dříve posoudil rozhodnutí prezidenta republiky jako právní předpis, a to v kauze poslance Melčáka, kdy podle stejného ustanovení zrušil rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb," argumentují senátoři.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Amnestie podle nich znamená zásah do majetkových práv, zásah do práva na spravedlivý proces, zásah do základních principů právního státu a dělby moci dle Ústavy. Podle návrhu porušila práva až 150 tisíc lidí.

Soud návrh projedná v plénu, protože jde o závažnou věc spojenou s hlavou státu a Senátem. Spis byl přidělený soudci-zpravodaji Vladimíru Kůrkovi, zatím se neví, zda soud vyhoví žádosti senátorů na přednostní vyřízení stížnosti.

Autor: