Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Silná koruna, špatné služby

Česko

  20:16
Katastrofa. Tak označují pražští hoteliéři, restauratéři i prodejci suvenýrů červencové tržby. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury byl uplynulý měsíc co do turistického ruchu vůbec nejhorší od povodní v roce 2002.

Turisté v Praze foto: Lidové noviny

Rapidní pokles návštěvnosti pražských památek a podniků potvrzují i další lidé z oboru: méně turistů navštívilo památky spravované Pražskou informační službou, méně hostů přespalo v pražských kempech i hotelích.

Prahu jako cílovou stanici turistů poškodila silná koruna, která zvýraznila rozdíly mezi cenou a kvalitou služeb. „Stali jsme se luxusní destinací svými cenami, ovšem nabízíme služby, které tomu neodpovídají,“ říká Okamura.

To potvrzuje i pražský radní Milan Richter (ODS), který je zodpovědný za turistický ruch v metropoli. „Praha zatím v konkurenci Vídně, Berlína, Budapešti, Londýna nebo Paříže stejnou úroveň služeb neposkytuje,“ přiznává Richter.
 
Nepoctivé taxikáře, kapsáře nebo neuctivé číšníky dokázali dříve turisté Praze díky nízkým cenám odpustit. Jenže se zvyšujícími se náklady na dovolenou v české metropoli podobné nešvary odrazují stále více.

Nepříznivý kurz koruny naopak téměř neovlivňuje regiony. Ty hlásí za červenec téměř stejnou návštěvnost jako loni. Na české a moravské hrady, zámky a další památky totiž míří hlavně Češi.

Situace v pražském turistickém ruchu připomíná začarovaný kruh. S tím, jak se majitelé a provozovatelé hotelů snaží zlevnit, a tak přilákat zákazníky, musí šetřit například na personálu. Neprofesionální recepční, pokojské nebo číšníci ale nedokážou dostát standardům náročné klientely.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Pavla Hlinky doplácí na situaci především menší hotely, které přestávají být výdělečné. „Čtyř- a pětihvězdy začaly nabízet ceny, které nabízely tříhvězdy. Je to lavinový efekt,“ říká Hlinka.

Hoteliéři přitom nebojují jen s konkurencí v ostatních evropských metropolích, ale i se svými pražskými kolegy. „V Praze je ve větších ubytovacích zařízeních nabízeno asi 120 tisíc postelí, další tisíce jsou k dispozici v soukromých domech a penzionech. Ubytovací kapacita jednoduše narůstá rychleji, než kolik přijíždí hostů,“ říká analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

Podle Hlinky Praha ztratila atraktivitu tím, že nenabízí nic jiného než památky. Radní Milan Richter slibuje nové speciální brožury, které představí metropoli jako město pro cyklisty, děti nebo milovníky kultury.