Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Školám z peněz od státu už nezbývá na nákup učebnic

Věda

  12:00
PLZEŇ - Po snižování státních příspěvků na ostatní neinvestiční výdaje (ONIV) a zároveň růstu DPH školám už nezbývají peníze na nákup nových učebnic. Kvůli poklesu odbytu ale také nakladatelství nemají prostředky na investování do aktualizací a do vývoje nových učebnic.
Učebnice (ilustrační foto)

Učebnice (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Knihy, ze kterých se děti učí, se tak stávají nejen fyzicky, ale i morálně zastaralé. Mnohým základním školám musí s hrazením nákladů stále víc finančně pomáhat zřizovatelé - obce, které tak suplují roli státu, zaznělo v pondělí v Plzni na kulatém stole o problematice učebnic.

ČTĚTE TAKÉ:

Svaz českých knihkupců a nakladatelů žádá vládu, aby ještě pro nastávající školní rok poskytla přímo na nákup nových učebnic 200 milionů korun. Je to zhruba suma, která odpovídá ročnímu výnosu ze zvýšení DPH u knih, řekl šéf plzeňského nakladatelství Fraus Jiří Fraus. Peníze by mohlo ministerstvo financí uvolnit ministerstvu školství z jeho tak zvaných vázaných prostředků.

Státní příspěvky školám nestačí

Za poslední čtyři roky se státní příspěvky školám na neinvestiční výdaje snížily z 1,6 mld. Kč v roce 2007 na letošních zhruba 400 milionů korun. Z těchto peněz ale musejí školy zaplatit i další nutné výdaje, jako jsou například pronájmy bazénu na povinnou výuku plavání, pojištění, cestovné, ochranné pomůcky a zejména náklady na nemocenskou učitelům, které by ale měly logicky patřit spíše mezi mzdové náklady, uvedla prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová.

Na učebnice tak už letos školám prakticky nic nezbylo. "Téma učebnic je téma, které ředitel školy v letošním roce vyřešil velmi snadno, protože měl finanční prostředky většinou jen na to, aby je koupil dětem v první třídě. To jsou učebnice, které ve fondu nezůstanou, protože se dětem nechávají. Mám pocit, že většina škol letos nekoupila ani učebnici," poznamenala.

ČTĚTE TAKÉ:

Nakladatelé i školy by uvítali, kdyby stát každý rok garantoval, kolik peněz konkrétně na učebnice vyčlení. Například v Rakousku je to podle Frause na jednoho žáka a rok od 50 eur (zhruba 1250 Kč) na prvním stupni po 170 eur (zhruba 4250 Kč) na třetím stupni škol. Nakladatel upozornil, že situace začíná být vážná.

Vývoj nových učebnic byl v učebnicových nakladatelstvích utlumován od roku 2008 a nyní je zcela zastaven, protože ho není možné z prudce klesajícího prodeje financovat.

Až se rozpustí tvůrčí a vývojové týmy, potrvá pak případný návrat do stavu z roku 2007 nejméně deset let. "Jen samotný vývoj jedné soustavy výukových materiálů pro jeden předmět na jednom stupni školy zabere pět až sedm let," upozornil Fraus, jehož nakladatelství má podle něj na trhu učebnic pro základní a střední školy podíl necelých 40 procent.

Nakladatelství má několik set titulů, letos ale muselo výrazněji propouštět zaměstnance a zastavit některé rozjeté projekty. "Momentálně nehradíme pomůcky, hradíme provoz školy, když by to bylo nutné, museli bychom hledat řešení a suplovat tak stát. to je špatné," řekl Jan Königsmark, místostarosta Přeštic na Plzeňsku, kde je jedna z největších základních škol v kraji s 900 žáky. Také plzeňští radní letos schválili dofinancování výdajů svých základních škol.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...