Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Poslanci se hádají, zda vůbec chtějí vyslechnout lidi z ÚOOZ. Někteří se bojí efektu Kubice

Česko

  15:47aktualizováno  17:34
PRAHA - Na jednání sněmovního bezpečnostního výboru dorazil odstupující šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, Jiří Komárek z ostravské expozitury útvaru i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Výbor se sešel kvůli reorganizaci policie, poslanci se ale zatím vůbec nedostali ke schvalování programu.

Jednání sněmovního bezpečnostního výboru kvůli situaci v policii svolal na 23. června do Prahy místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO). Na progra ... foto: ČTK

O možnost mluvit před výborem požádali odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta a vedoucí ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek. Ten v pondělí řekl, že zaznamenal pokusy ze strany policejní inspekce o průniky do spisů. Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý na Komárka podal trestní oznámení kvůli jeho dalšímu tvrzení, že je Tuhý podezřelý z úniku informací.

Jednání začalo slovními útoky

Na ostře sledované jednání dorazily špičky bezpečnostní komunity. Mezi hosty je například šéf BIS Jiří Lang a ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Nechybí ani ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Je možné, že vystoupí i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který stojí „na straně“ Šlachty.

V přeplněné jednací místnosti sedí kromě členů výboru i hosté z řad politiků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepřišel, zastupuje ho náměstek Jiří Nováček. Poslanci se zatím vůbec nedostali ke schvalování programu jednání, situace je vyostřená a členové výboru na sebe při pronášení návrhů slovně útočí.

Výbor bude probírat jen informace od pozvaných hostů, nic jiného nemá na...
Výbor měl probírat informace od pozvaných hostů. Nebyl však schválen program,...

Někteří poslanci vyslovili obavu, aby se neopakovala situace, kdy v roce 2006 před stejným výborem mluvil předchozí šéf útvaru Jan Kubice. Ten přišel za poslanci se zprávou, ve které se uvádí, že organizovaný zločin pronikl do státní správy. Materiál ale unikl mezi novináře a podle všeho ovlivnil výsledek voleb.

Sněmovní bezpečnostní výbor svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří chtějí poslance informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace.

Předseda výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) si ze zahraniční cesty stěžoval na to, že Schwarz výbor svolal za jeho zády. Sociální demokraté upozorňovali, že by nemusel být schválen program jednání. Pozvané policisty a olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana je navíc nutné zbavit povinnosti mlčenlivosti. Ministr vnitra Milan Chovanec před jednáním uvedl, že je připraven tak učinit. Podle České televize ale nakonec policisté nebyli zbaveni povinnosti mlčet o utajovaných skutečnostech.

Schwarz chce schůzi zahájit jako veřejnou a věří tomu, že hosté vědí, co si mohou a nemohou dovolit říct. Koaliční špičky se ve středu večer shodly na tom, že pokud by policisté měli hovořit o nějakých utajovaných skutečnostech, o jejich zbavení mlčenlivosti by musela zřejmě rozhodnout Sněmovna.

Výbor bude probírat jen informace od pozvaných hostů, nic jiného nemá na programu, řekl Schwarz novinářům. Jednání výboru zahájí jako otevřené, dodal. „Takto postavení policisté i státní zástupce by měli vědět a ví, co mohou říkat,“ uvedl. Veřejnost by měla podle něj mít právo jednání vědět, když už se téma dlouho probírá v médiích.

Podle serveru Neovlivní.cz by se Šlachtovo a Komárkovo svědectví mohlo týkat podezření z vynášení informací získaných při odposleších v kauze Vidkun. Při té policisté zatkli několik lidí v Olomouckém kraji, včetně hejtmana za ČSSD Jiřího Rozbořila, a obvinili i olomouckého policistu Karla Kadlece.

Autor: