Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Soud snížil manažerům tresty za tunel ve výši 1,4 miliardy, musí uhradit škodu

Česko

  9:39aktualizováno  14:58
HRADEC KRÁLOVÉ - Hradecký krajský soud zmírnil tresty v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Šesti bývalým manažerům fondů uložil tresty od dvou do tří let vězení. Dva obžalovaní dostali podmínku, dva soud zprostil obžaloby.

Soud uložil bývalým manažerům fondů až tři roky vězení. Na snímku obžalovaný Miroslav Hálek. foto: ČTK

Původní nejvyšší trest byl sedm let. Nikdo z odsouzených nesmí tři až pět let působit ve statutárních orgánech firem. Odsouzení mají zaplatit asi 880 milionů korun jako náhradu škody. Rozsudek není pravomocný.

Státní zástupkyně si pro odvolání ponechala lhůtu. Obžalovaní si také ponechali lhůtu nebo se na místě odvolali.

Tunel vy výši 1,4 miliardy korun
Státní zastupitelství viní deset vedoucích pracovníků z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Obžalovaní podle spisu od poloviny 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva.

Případem se krajský soud zabýval podruhé. Původní rozsudek z loňského srpna pražský vrchní soud zrušil a uložil nové projednání. To začalo letos v říjnu. Vrchní soud krajskému soudu například uložil, aby zhodnotil a pečlivě zdůvodnil zejména zavinění jednotlivých obžalovaných.

Ze sedmi let se staly tři roky vězení
Původní nejvyšší trest byl sedm let, a to u Miroslava Hálka. Hálek odešel s tříletým trestem vězení. Nepodmíněný trest soud snížil ze tří na dva roky Liboru Pávovi a Miroslavu Vlastníkovi, který je stíhán jako uprchlý. Všichni nepodmíněně odsouzení by si trest měli odpykat ve věznici s dozorem místo v původně určené věznici s ostrahou. Dva obžalované, Michala Plachtu a Jiřího Trnku, soud obžaloby zprostil. Oba měli původně podmíněné tresty.

Stejně jako při minulém rozsudku mají jít na tři roky do vězení Jan Cholasta, Petr Šrejtr a Luděk Špriňar. Obžalovaný Václav Dius a Petr Kožený mají stejné podmíněné tresty, tedy dva roky s podmíněným odkladem na tři roky, respektive tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Soudce vynášel rozsudek tři hodiny
"Přehodnotili jsme původní rozhodnutí. Nový rozsudek doznal některých změn, například zproštění obžaloby v některých skutcích," řekl při vynesení rozsudku předseda senátu Luboš Sovák. Tresty soud uložil za trestné činy porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Rozsudek soudce vynášel a zdůvodňoval zhruba tři hodiny, z nichž asi dvě a půl hodiny všichni v soudní síni stáli.

Státní zástupkyně Soňa Bělohlávková po vynesení rozsudku prohlásila, že si patrně podá odvolání. "Došlo k poměrně zásadní úpravě skutků, došlo ke zproštění v zásadních skutcích. I v případě zprošťujících rozsudků může vrchní soud toto zproštění zrušit," řekla.

Trestní stíhání je nezákonné, tvrdí Hálek
Hálek novinářům řekl, že celé trestní stíhání považuje za nezákonné. "Mám z toho rozporuplné pocity. Do dnešního dne nám nebylo sděleno, co jsme vlastně udělali, ač jsme to několikrát požadovali," řekl.

Kauza fondů Trend a Mercia začala před 13 lety a je jedním z největších případů tunelování v Česku. Obžaloba své stanovisko před opětovným jednáním soudu nezměnila. Stejně tak obžalovaní, kteří vinu popírají.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurují jako svědci. Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Fond Trend později zkrachoval, fond Mercia je v likvidaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!