Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud: U lékaře se bude platit dál

Česko

Ústavní soud těsnou většinou odmítl návrh opozice, aby byly zrušeny poplatky ve zdravotnictví

PRAHA/BRNO Poplatky ve zdravotnictví se budou platit i nadále. Ústavní soud totiž včera odmítl žalobu opozice, která se domáhala jejich zrušení.

Vláda ale vyhráno nemá: už v pondělí budou o změnách poplatků jednat špičky koalice a příští týden se také mají ve sněmovně projednávat návrhy ČSSD na úplné zrušení poplatků nebo osvobození důchodců a dětí od jejich placení.

Ústavní soud rozhodl o zachování poplatků nejtěsnějším rozdílem: s tím, že jsou v souladu s ústavou, souhlasilo osm soudců z 15. Sedm soudců včetně předsedy Pavla Rychetského a obou místopředsedů vzápětí zveřejnilo svá stanoviska pro zrušení poplatků. „Ustanovení čl. 31 Listiny stanoví jednoznačně, že občan má právo na bezplatnou zdravotní péči v rámci veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že ta péče, která je mu hrazena plně z veřejného zdravotního pojištění, mu musí být poskytnuta bezplatně,“ argumentuje Rychetský. Považuje za protiústavní, že zákon zavedl poplatky prakticky na všechny druhy péče a pro všechny.

„Není důvod práskat šampaňským, je důvod mít radost z toho, že Ústavní soud rozhodl, jak rozhodl,“ reagoval na výrok soudců ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Daleko větší radost mi dělá odůvodnění. Ústavní soud svým jazykem precizně vysvětluje reformní kroky a fakticky nás zavazuje k tomu, abychom pokračovali v reformním úsilí,“ dodal.

Nová bitva ve sněmovně

Verdikt přivítal i prezident Václav Klaus. „Považoval bych za šokující, kdyby Ústavní soud rozhodl jinak,“ uvedl pro ČTK. Zato stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath soud kritizoval, poplatky podle něj měl zrušit. „To, že rozhodl jinak, myslím znejisťuje výklad zákonů a ústavy. Vyplývá z toho, že v ní může být napsáno cokoli, ale pak se hlasováním dá rozhodnout, že třeba černá koule je vlastně bílá krychle. Myslím, že se tím Ústavní soud hodně shodil před veřejností,“ řekl Rath. Ten chce systém regulačních poplatků změnit novelou. Návrh na osvobození důchodců a dětí od poplatků podle něj má šanci na přijetí. „Nevím, jak se k tomu jako zelení postavíme, ještě se o tom budeme bavit na klubu. Zrušení poplatků pro děti do 18 let byl ale jeden z požadavků, které jsme měli,“ řekla LN poslankyně za zelené Olga Zubová. Ze všeho nejdříve se pokusí o dohodu na změnách poplatků koaliční strany. ODS prý přistoupí jen na změny, které systém zcela nezboří.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Někteří poslanci lidovců a zelených žádají kromě osvobození dětí a důchodců například změnu ročního limitu zaplacených doplatků a poplatků tak, aby byl různý podle příjmů pacienta. Zástupci ODS zatím přistoupili na to, aby poplatky neplatili dárci orgánů nebo kostní dřeně, budou také ochotni ustoupit u dětí do tří let.

Podle Julínka se poslanci chtějí přes poplatky zviditelnit. Na případné sociální problémy pacientů by podle něj měl pamatovat sociální systém, a ne zdravotnictví.

Včera ministerstvo představilo první údaje o vybraných regulačních poplatcích v prvním čtvrtletí. Pacienti zatím zaplatili na poplatcích 1,75 miliardy korun. Dní, které pacienti strávili v nemocnici, ubylo o 3,5 procenta, aniž by klesl počet hospitalizovaných pacientů. „To dokládá, že se dostupnost nezhoršila, jen nejsou lidé zbytečně dlouho hospitalizováni,“ řekl náměstek Pavel Hroboň. Zdravotní pojišťovny podle dat ministerstva ušetřily za léky na recept a přidaly specializovaným centrům.

***

z odůvodnění nálezu Ústavního soudu

Zákonem zavedené poplatky, jak vyplynulo i z provedeného dokazování, regulují přístup k zdravotní péči hrazené z veřejného pojištění, čímž zamezují jejímu nadužívání; to v důsledcích zvyšuje procento pravděpodobnosti, že se zdravotnická péče dostane opravdu těm skutečně nemocným.

Autor: