Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Spor o Schengen: Brusel viní ČR

Svět

  9:09
BRUSEL - Nová česká vláda se dostala do prvního konfliktu s Bruselem. Důvodem je téma, na němž se kabinet Mirka Topolánka začal vůči unii vymezovat - zrušení kontrol na českých hranicích. Praha ostře kritizuje zpoždění tohoto kroku a obvinila z něho Brusel.

hranice - ilustrační foto foto: Reprofoto

Nyní se ukazuje, že sami Češi nejsou na zrušení hraničních kontrol v říjnu příštího roku připravení. Z expertního dokumentu Evropské komise, který mají LN k dispozici, vyplývá, že Česko má dokonce druhou nejhorší bilanci z celé unie. Horší jsou jen Poláci. I kdyby nyní zabralo, „nemá nejmenší šanci“ zprovoznit takzvaný schengenský systém v březnu 2007, což je mezní datum pro to, aby v říjnu odpadly kontroly.

Česko totiž ještě nezačalo pracovat na počítačové databázi, která je základem Schengenu. Podle dokumentu EK ministerstvo vnitra „dosud ani nepodepsalo smlouvu s dodavatelem“, tedy softwarovou firmou, která databázi vytvoří. Mělo k tomu přitom dojít už letos v lednu. Tyto informace potvrdil LN i český zdroj.

„Máte opravdu výrazné zpoždění. Společně s Polskem je na tom Česká republika nejhůř,“ řekl i mluvčí komise pro vnitro Friso Roscam Abbing. Česko, stejně jako další členské státy, tím prohlubuje celkový skluz unie, který se nyní odhaduje na nejméně rok a půl. Bez toho, aniž by měly všechny země hotový software k databázi, která bude obsahovat miliony policejních údajů a bude společná, totiž nemohou být hraniční kontroly zrušeny.

Ministr vnitra Ivan Langer však tvrdí, že země se na Schengen připravuje. „Česká republika svoje úkoly jednoznačně plní podle plánu,“ řekl LN Langer před unijní schůzkou na toto téma minulý týden. Na ní Česko společně s dalšími nováčky odmítlo jakékoli posunutí termínu a za viníka zpoždění označilo unijní instituce.

Ze zmíněného dokumentu ale mimo jiné vyplývá, že Češi letos v březnu na schůzce expertů z Prahy a Bruselu přiznali, že termíny nestíhají a potřebují víc času. Vyjádření Ivana Langra k celé záležitosti se včera nepodařilo získat. Nereagoval na telefonáty ani sms. Jeho náměstek Zdeněk Zajíček řekl, že on sám „není schopen nic říct“ a „víc“ bude vědět dnes.

Kohout: Důvody jsou politické
Spor mezi Prahou a Bruselem nyní vyhrotil český velvyslanec při EU Jan Kohout. V rozhovoru se zahraničními novináři obvinil komisi z toho, že novým státům neříkala celou pravdu o tom, v jaké fázi příprav Schengen je, a prohlásil, že důvody skluzu nejsou technické, nýbrž politické. „Komise nám řadu let poskytovala zavádějící informace,“ řekl Kohout s tím, že zpoždění „odráží politické názory v některých členských státech“.

Komise to jednoznačně odmítla. „Celou dobu jsme říkali členským státům 100 procent pravdy. Do jaké míry ji veřejně nebo samy sobě přiznávaly, je jiná věc,“ řekl Roscam Abbing. Ohradil se i proti „politickému komplotu“ za zpožděním Schengenu: „Žádný tu není.“

„Jsme nepříjemně překvapeni komentářem českého velvyslance, zejména kvůli tomu, že právě Česko má velké problémy,“ řekl mluvčí. Přiznal, že za skluz mohou jak členské státy, „tak sama komise“, a zopakoval apel Bruselu z minulého týdne na ukončení politiky vzájemného obviňování. „Nechme toho, osočování nikomu nepomůže. Co je skutečně důležité, je rozšíření schengenské zóny v nejkratším možném termínu.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!