Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Stručné dějiny StB

Česko

  17:04
V každém totalitním režimu je politická policie jedním z hlavních nástrojů k udržení moci. V Československu jím byla Státní bezpečnost (StB), kterou po únoru 1948 komunisté přeměnili v obávanou a všudypřítomnou instituci.

Kresba Pavel Reisenauer – Respekt foto: Lidové noviny

Zatímco v roce 1947 nastoupilo k StB 116 nových příslušníků, o dva roky později to bylo již 2733 a v následujícím roce 2278. V polovině 50. let měla StB již více než osm tisíc zaměstnanců. Konečný počet se ustálil mezi dvanácti a třinácti tisíci osob.

NÁSTOJE ZVŮLE

mimořádná příloha

Národ bez paměti

Sedmnáctý listopad bývá připomínán jako nový začátek. Dějinný přelom. Konec totalitního systému
My nic, to rozkazy...

Bývalému režimu sloužili jako příslušníci represivních složek, dnes jsou z nich demokraticky zvolení...
Československo za ostnatým drátem

Za stovky mrtvých na západní hranici byli doposud postiženi pouze tři bývalí pohraničníci - V červnu...
Muzeum železné opony? Dílo pohraničníků

Tato kniha nepropaguje komunismus tak, jak by se někomu mohlo zdát, ale přibližuje dobu tak, jak...
Převýchova na „čtyřce“

Dvaadvacátého října 1979 jsem byl na chodbě Městského soudu v Praze během přelíčení s „protistátní..

Hranice zdánlivé všemocnosti

Státní bezpečnost v 70. a 80. letech nebyla pouhým souborem polovzdělanců, kteří si hráli na hodného...

Cigarety, kartáček a humor s sebou

Neznám věznění „na lágru“ po odsouzení. Odseděla jsem si „jen“ sedm měsíců ve vyšetřovací vazbě...
„Nedělejte scény a pojďte s námi!“

Datum už si nepamatuji, ale muselo to být někdy na podzim roku 1985. Vypravila jsem se po poledni...
Většina se rekrutovala z „dělnických kádrů“, často naprosto nekvalifikovaných a nevzdělaných lidí. Čtvrtina nově přijatých důstojníků neměla dokončenou osmiletku a více než šedesát procent absolvovalo pouze nižší odborné vzdělání, vysokoškolským vzděláním se mohla chlubit dvě a půl procenta přijatých.

Vymknutá pěst dělnické třídy
Nevzdělanost a neschopnost rozumět problematice, kterou měli zpracovávat, nahrazovali příslušníci StB bezbřehou brutalitou. Jsou známé případy mučení elektrickým proudem, bití, dlouhodobé uzavírání lidí v sudu s vodou, aplikace nejrůznějších „sér pravdy“ i fingované popravy. Po procesu s „Protistátním spikleneckým centrem v čele s Rudolfem Slánským“ si vedení strany postupně začalo uvědomovat, že se „pěst dělnické třídy“, jak byla StB někdy nazývána, zcela vymkla kontrole. S nástupem ministra vnitra Rudolfa Baráka proto začala její reorganizace.

Již tak dezorientovaná StB se po Chruščovově projevu na 20. sjezdu KSSS propadla do hluboké krize. Byly zveřejněny první informace o inscenovaných procesech a z vězení se vrátili první nevinně odsouzení, které vystřídali, i když v počtu naprosto minimálním, jejich někdejší mučitelé. Počátkem 60. let došlo k masovému propouštění lidí z komunistických koncentračních táborů a veřejnost se ve větší míře dozvěděla o zvěrstvech páchaných příslušníky StB.

V roce 1968 probíhaly rehabilitační procesy a stalinské jádro ve Státní bezpečnosti zažívalo dosud nejhorší dobu. Pokusy některých funkcionářů proměnit brutální a neschopný aparát ve funkční kontrarozvědku byl po sovětské invazi zapomenut a začaly nemilosrdné čistky. Ty postihly především vzdělané a 50. lety nezkompromitované příslušníky, kteří se přihlásili k programu roku 1968. V rozvědce byl čistkami nejvíce zasažen vědeckotechnický odbor, odkud muselo odejít asi šedesát procent příslušníků. Z odboru ideologické diverze a emigrace, který byl pokládán za jakési odkladiště neschopných a s KGB spojených kádrů, odešlo jen třicet procent zaměstnanců. Více než deset příslušníků StB emigrovalo a předalo svoje poznatky západním službám. Státní bezpečnost jako protivník (pokud jím vůbec kdy byla) západních rozvědných služeb přestala existovat.

S nástupem husákovské normalizace přichází do StB „nová krev“. Nejde již o nadšené budovatele komunismu z 50. let, ale o lidi, kterým se nechce pracovat a jejichž morální kredit se blíží nule. Když k tomu připočítáme úspěšné průniky západních rozvědek do StB, je zřejmé, že se československá politická policie propadla do stavu, ze kterého se již nemohla vzpamatovat.

S postupem normalizace se stále důležitější problematikou stává „vnitřní nepřítel“ a „emigrantské centrály“, tedy hrstka disidentů, Rádio Svobodná Evropa a vydavatelé exilových časopisů Listy a Svědectví Jiří Pelikán a Pavel Tigrid. O zaměření rozvědky v 80. letech výmluvně svědčí, že v letech 1981 až 1989 získala 11 881 agenturních zpráv z oblasti „ideologické diverze“, ale pouze 5460 o problematice NATO.

Přestože užívání násilí příslušníky StB bylo v 70. a 80. letech nesrovnatelně řidším jevem než o dvacet let dříve, docházelo i zde k excesům. Vlastimilu Třešňákovi pálil příslušník StB Josef Kafka prsty zapalovačem. Zbyněk Benýšek byl škrcen mokrým ručníkem až do bezvědomí. Zina Freundová byla přepadena a ponižována. Jiřině Šiklové se estébáci „nastěhovali“ do bytu a několik dní ji obtěžovali. Pavel Landovský byl přepaden. Ivan Medek byl vyvezen za Prahu a ponechán v noci na neznámém místě. Pavlu Kohoutovi namontovali do auta bombu, posílali vyděračské anonymní dopisy, ničili auto a vážně jej zranili na hlavě. Ve výčtu podobných „výstřelků“ by se dalo pokračovat dlouho. Inspekce ministra vnitra nikdy žádnou z těchto akcí neobjasnila, dokonce v několika případech nalezených odposlouchávacích zařízení postiženým tvrdila, že jde o akce západních rozvědek.

Listopad 1989 zastihuje „pěst dělnické třídy“ v rozkladu a nehybnosti. Po pádu berlínské zdi dochází i těm nejméně chápavým přisluhovačům komunistického režimu, že s jejich živobytím je konec. Snaží se proto využít poznatků a kompromitujících materiálů k zachránění své existence.

Nepostradatelní odborníci
Již v lednu 1990 se objevují první zprávy o „nepostradatelných odbornících“, kteří jsou v nově vznikající tajné službě nenahraditelní. Současně jsou především do nově vzniklé Zpravodajské služby Federálního ministerstva vnitra povoláni někteří její příslušníci vyhození v čistkách po roce 1968. Tito lidé většinou nic neuměli ani v době své největší slávy a mnozí z nich měli na rukou krev z 50. let.

Rozkazem federálního ministra vnitra Richarda Sachera byla StB zrušena 15. února 1990. Alespoň tak o tom byla informována veřejnost. Skutečnost ale byla zcela jiná. Z více než dvanácti tisíc estébáků jich bylo mimo službu postaveno 5317, ostatní útvary byly pouze přejmenovány a jejich příslušníci zůstali v činné službě. V září 1991 přiznával federální ministr vnitra Ján Langoš, že na útvaru sledování působí z celkového počtu čtyř set pouze dvacet jedna operativních příslušníků přijatých po roce 1989.

Na jaře 1990 začaly na ministerstvu vnitra pracovat občanské komise, jejichž úkolem bylo prověřit spolehlivost a použitelnost jednotlivých příslušníků Sboru národní bezpečnosti (SNB) v novém režimu. Z více než padesáti sedmi tisíc příslušníků SNB jich bylo v roce 1990 propuštěno 7778, z nich ale pouze 74 proto, že odmítli podepsat věrnost novému režimu. Z ministerstva vnitra postupně odcházely nejzkompromitovanější komunistické kádry a také lidé, kteří se dokázali uplatnit mimo resort. Z rozvědky odešel například současný ředitel evropské divize firmy Microsoft Jan Mühlfeit a Harvardské investiční fondy s Viktorem Koženým založil bývalý zástupce správy zpravodajské techniky Boris Vostrý.

Celá 90. léta byla veřejnost v nepravidelných intervalech informována, že v Bezpečnostní informační službě žádní bývalí příslušníci StB nepůsobí. Ještě dál šel Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI -rozvědka), který tvrdil, že nezaměstnává bývalé příslušníky StB ani nijak nenavázal na činnost bývalé komunistické rozvědky a nepřevzal žádné její agenty. Nic z toho ale nebyla pravda. Ještě po sedmnácti letech od pádu komunismu řídí například jeden z nedůležitějších útvarů Policie ČR (tzv. Národní protidrogovou centrálu) bývalý příslušník komunistické rozvědky.

Vyšetřování? Zapomeňte!
Vyšetřování zločinů komunistické policie trvá v České republice již sedmnáct let. Mnozí pachatelé i jejich oběti již zemřeli. Objasnění některých kauz se zbytečně prodlužovalo nesmyslným utajováním dokumentů ministerstvem vnitra i jejich zamlčováním ze strany ÚZSI. V některých případech se nepodařilo vypátrat viníky, jindy soud rozhodl, že trestný čin je promlčený.

Až v roce 2004 byl přijat archivní zákon, který umožňuje všem občanům seznámit se s necenzurovanými dokumenty StB. Přesto se ještě téměř rok někteří úředníci pokoušeli jeho ustanovení obejít a přístup k personálním svazkům příslušníků StB znemožnit. Teprve v září 2006 zveřejnil nový ministr vnitra informaci, že v resortu dosud působí přibližně osm set příslušníků bývalé StB. Za jedenáct let fungování Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, bylo pravomocně odsouzeno 29 osob, z nichž 8 k nepodmíněným trestům.

Autor (* 1964) působí ve slovenském Ústavu pamäti národa. Právě mu vychází kniha Svazek Dialog, StB versus Pavel Kohout.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!