Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Lukašenko a jeho válka

Evropa

  13:43
Alexandr Lukašenko rozhodl, že se zatím nebude topit. Že šetříme. Takže mrzneme, vysvětlovali mi kdysi Bělorusové, proč na konci října, kdy se teploty pohybovaly kolem nuly, zůstávalo topení v mém hotelovém pokoji studené.

Alexand Lukašenko foto: ČTK

Tuto vzpomínku (stálo mě to nakonec pěknou chřipku) jsem si znovu vybavila tento týden v souvislosti s rozbroji mezi Běloruskem a Ruskem kvůli plynu. Co to je za zemi, kde všechno rozhoduje jen jeden muž, který když přikáže zavřít kohoutky s plynem, tak se prostě zavřou?

Běloruský prezident se překvapivě vzepřel Rusku, svému největšímu příteli. Znamená to, že chce patřit spíše k Evropské unii? A chceme ho tam?

Je tu zase nová plynová krize. I když zatím v mnohem menší míře než tenkrát na začátku českého předsednictví, kdy se vyhrotily vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou.

(Mimochodem zjistili tehdy nějací ti inspektoři, kteří se vydali zkoumat trubky, kdo za to tenkrát vůbec mohl? Přijde mi, že to jen nějak vyšumělo.)

Nicméně nyní jde o Minsk a Moskvu, což je překvapivé v tom, že jde o odvěké největší přátele, kteří spolu ještě nedávno chtěli vytvořit společné soustátí. Vše má klasický scénář, jde zase o peníze a o dohady, kdo co komu zaplatil či nezaplatil a kdo má platit. Bělorusové dlužili Rusku 187 milionů dolarů za zemní plyn, ale tvrdí, že tuto částku už zaplatili.

(Objevily se i informace, že Lukašenkovi půjčil bývalý kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev, který se do země uchýlil poté, co byl doma svržen.)

Jenže Rusové tvrdí, že nic nedostali a tak snížili Minsku dodávky plynu. Tehdy se běloruský vůdce, označovaný mnohými za posledního diktátora v Evropě, rozčílil a nařídil přivření kohoutků, kterými proudí ruský plyn skrz běloruské území dále do Evropy.

Gazprom jim prý navíc dluží 260 milionů dolarů a když je nezaplatí do dnešního dopoledne, zastaví prý všechen tranzit ruského plynu a ropy do zemí Evropské unie.

"Tento konflikt se změnil v plynovou válku mezi Běloruskem a Gazpromem," okomentoval to Lukašenko. Obvinil zároveň ruského prezident Dmitrije Medveděva, že se snaží ponížit Bělorusko, svého slovanského souseda a dobrého přítele. Podle Alexeje Millera z Gazpromu prý Minsk nabídl Moskvě místo zaplacení peněz za plyn jiné zboží, stroje a podobně.

Medvěděv proto směrem k Lukašenkovi nekompromisně zahlásil: Gazprom nepřijímá nic jiného než hotovost – žádné máslo, sýr nebo bliny (ruské palačinky)". Lukašenko si to nenechal líbit a ihned jeho slova označil za urážku běloruského lidu. Překvapivě vyhrocená výměna ještě donedávna velkých přátel...

Běloruské omezení dodávek zatím zasáhlo Litvu, na řadu ale mohou přijít i další země, například Polsko či Německo. Podle eurokomisaře pro energetiku jde o "útok proti celé Evropské unii". "Běloruská vláda chce zatáhnout Evropskou unii do jejich problémů a to není v pořádku," uvedl.

Právě o to možná ale Lukašenko usiloval. Možná chtěl, aby se za něj EU proti Rusku postavila. Ze spojenectví s Moskvou totiž pro něj již nic nekouká a lidé spíše pokukují na západ směrem k Evropské unii a Lukašenko chce být přece příští rok znovu zvolen prezidentem...

Takže přimknout se k Evropě je určitě od něj chytrý tah...jaká bude ale odezva z Evropy? Třeba i na to, až příští rok ve volbách vyhraje a získá opět "spravedlivých" 80 procent hlasů?

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...