Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gazprom dál snižuje dodávky plynu do Běloruska, už o 60 procent

Ekonomika

  8:29
MOSKVA - Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom snížil dodávky suroviny do Běloruska o 60 procent. Informuje o tom agentura Reuters, která se odvolává na ruská média. Evropská unie v úterý uvedla, že spor o plyn zasáhl Litvu, Polsko a východ Německa, Gazprom však uvedl, že tlak plynu na výstupu z Běloruska neklesl.
Plynovod - ilustrační foto.

Plynovod - ilustrační foto. foto: ČTK

Jádrem sporu jsou dluhy, které jsou neuhrazeny na obou stranách. Gazprom nejprve obvinil Bělorusko, že nereflektuje na letošní zvýšení cen a platí za plyn stále loňské ceny. Pak ale přiznal, že Bělorusku dluží za tranzit, a to přibližně stejnou částku, jako Bělorusko jemu.

Státní podnik Gazprom začal dodávky do Běloruska omezovat v pondělí. Nejprve je snížil o 15 procent, v úterý už pokles dosahoval 30 procent. Bělorusko proto v úterý pozastavilo tranzit plynu do zemí Evropské unie, Gazprom ale uvedl, že se dohodl s Ukrajinou a plyn může dodat přes její tranzitní plynovody.

Rusko pohrozilo, že pokud Minsk nevyrovná dluh, sníží mu dodávky až o 85 procent a nechá do Běloruska téct pouze technické minimum. Dluh Běloruska údajně dosahuje asi 192 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč).

Autor: