Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Lukašenko a jeho válka

Evropa

  13:43
Alexandr Lukašenko rozhodl, že se zatím nebude topit. Že šetříme. Takže mrzneme, vysvětlovali mi kdysi Bělorusové, proč na konci října, kdy se teploty pohybovaly kolem nuly, zůstávalo topení v mém hotelovém pokoji studené.

Alexand Lukašenko foto: ČTK

Tuto vzpomínku (stálo mě to nakonec pěknou chřipku) jsem si znovu vybavila tento týden v souvislosti s rozbroji mezi Běloruskem a Ruskem kvůli plynu. Co to je za zemi, kde všechno rozhoduje jen jeden muž, který když přikáže zavřít kohoutky s plynem, tak se prostě zavřou?

Běloruský prezident se překvapivě vzepřel Rusku, svému největšímu příteli. Znamená to, že chce patřit spíše k Evropské unii? A chceme ho tam?

Je tu zase nová plynová krize. I když zatím v mnohem menší míře než tenkrát na začátku českého předsednictví, kdy se vyhrotily vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou.

(Mimochodem zjistili tehdy nějací ti inspektoři, kteří se vydali zkoumat trubky, kdo za to tenkrát vůbec mohl? Přijde mi, že to jen nějak vyšumělo.)

Nicméně nyní jde o Minsk a Moskvu, což je překvapivé v tom, že jde o odvěké největší přátele, kteří spolu ještě nedávno chtěli vytvořit společné soustátí. Vše má klasický scénář, jde zase o peníze a o dohady, kdo co komu zaplatil či nezaplatil a kdo má platit. Bělorusové dlužili Rusku 187 milionů dolarů za zemní plyn, ale tvrdí, že tuto částku už zaplatili.

(Objevily se i informace, že Lukašenkovi půjčil bývalý kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev, který se do země uchýlil poté, co byl doma svržen.)

Jenže Rusové tvrdí, že nic nedostali a tak snížili Minsku dodávky plynu. Tehdy se běloruský vůdce, označovaný mnohými za posledního diktátora v Evropě, rozčílil a nařídil přivření kohoutků, kterými proudí ruský plyn skrz běloruské území dále do Evropy.

Gazprom jim prý navíc dluží 260 milionů dolarů a když je nezaplatí do dnešního dopoledne, zastaví prý všechen tranzit ruského plynu a ropy do zemí Evropské unie.

"Tento konflikt se změnil v plynovou válku mezi Běloruskem a Gazpromem," okomentoval to Lukašenko. Obvinil zároveň ruského prezident Dmitrije Medveděva, že se snaží ponížit Bělorusko, svého slovanského souseda a dobrého přítele. Podle Alexeje Millera z Gazpromu prý Minsk nabídl Moskvě místo zaplacení peněz za plyn jiné zboží, stroje a podobně.

Medvěděv proto směrem k Lukašenkovi nekompromisně zahlásil: Gazprom nepřijímá nic jiného než hotovost – žádné máslo, sýr nebo bliny (ruské palačinky)". Lukašenko si to nenechal líbit a ihned jeho slova označil za urážku běloruského lidu. Překvapivě vyhrocená výměna ještě donedávna velkých přátel...

Běloruské omezení dodávek zatím zasáhlo Litvu, na řadu ale mohou přijít i další země, například Polsko či Německo. Podle eurokomisaře pro energetiku jde o "útok proti celé Evropské unii". "Běloruská vláda chce zatáhnout Evropskou unii do jejich problémů a to není v pořádku," uvedl.

Právě o to možná ale Lukašenko usiloval. Možná chtěl, aby se za něj EU proti Rusku postavila. Ze spojenectví s Moskvou totiž pro něj již nic nekouká a lidé spíše pokukují na západ směrem k Evropské unii a Lukašenko chce být přece příští rok znovu zvolen prezidentem...

Takže přimknout se k Evropě je určitě od něj chytrý tah...jaká bude ale odezva z Evropy? Třeba i na to, až příští rok ve volbách vyhraje a získá opět "spravedlivých" 80 procent hlasů?

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...