Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Díky elektrárně se rozvíjíme

Starostové píší

  1:32
TEMELÍN (Jihočeský kraj) - Již dávno jsem si zvykl nereagovat na ono zavedené novinářské klišé, že žijeme ve stínu Temelínských věží. Nežijeme v jejich stínu, ale spolu s nimi.

Nové fotbalové hřiště foto: Archiv obce Temelín

Všichni domácí si zvykli a nikomu již dávno nevadí. Nehledě na to, že chladící věže jsou možná nejlépe vidět, ale srdcem elektrárny jsou reaktory. Naštěstí skvěle a bezpečně provozované. Elektrárna se stala naším dobrým sousedem a díky ní se rychle rozvíjíme. Někteří starostové podobných obcí nám dokonce její těsné sousedství závidí.

Naše situace ve vztahu k elektrárně, ale vždy úplně růžová nebyla. Počátkem osmdesátých let minulého století nastal obrovský odliv lidí z obcí v okolí dnešní Jaderné elektrárny Temelín, o jejíž výstavbě rozhodla tehdejší československá vláda v roce 1980. Musely ustoupit celé vesnice.

Největším problémem na začátku bylo to, že lidé z vystěhovaných obcí se roztrousili po celém Jihočeském kraji, takže nám výrazně ubyli občané. Důsledkem toho bylo, že se prakticky zastavil rozvoj jednotlivých obcí. Lidé se stěhovali jinam, protože se provozu jaderné elektrárny báli. Do toho nastoupily různé skupiny odpůrců, kteří spustili velice ostrou demagogickou kampaň o různých nebezpečích spojených se stavbou a provozem elektrárny. A mnozí tomu uvěřili. Důsledkem byl mimo jiné prudký pokles cen pozemků a nemovitostí v našem okolí.

Léta plynula a postoj veřejnosti k elektrárně se radikálně změnil. Z téměř úhlavního nepřítele se stal dobrý soused. Do obcí, které se díky podpoře elektrárny rychle rozvíjejí a modernizují, se chtějí stěhovat noví obyvatelé. Můžeme si totiž dovolit investice a rozvojové programy, o kterých by si jiné obce naší velikosti mohly nechat zdát. Chápeme to jako kompenzaci za minulost. Máme podrobné informace o provozu elektrárny, takže hlavně díky této naprosté otevřenosti jsme získali důvěru k našim partnerům ze společnosti ČEZ.

Postoj obyvatel okolí Temelína se v průběhu tří desetiletí ve vztahu k elektrárně změnil. Proto nám dost vadí odklad její dostavby. Důvodů je několik. V první řadě zde můžeme mluvit o otázce zaměstnanosti, což je jeden z hlavních faktorů, proč má dostavba tak silnou podporu. Už debaty o dostavbě zvýšily obrovsky zájem o nákup pozemků v našem okolí pro výstavbu rodinných domků. Připravujeme desítky nových stavebních parcel zde v Temelíně, ale stávající situace původní obrovský zájem o ně přibrzdila. Přesto k nám lidé chtějí kvůli již existující infrastruktuře.

Díky finanční podpoře jaderné elektrárny máme veškeré inženýrské sítě v zemi, vybudovali jsme veřejné osvětlení. Revitalizovali jsme celou náves, včetně chodníků a silnic. Následovala oprava či výstavba obecních budov, obecní úřad, škola, mateřská škola, hudební škola. Zcela jsme zmodernizovali a dostavěli sportovní areál s fotbalovým hřištěm, dětským hřištěm, tenisovými kurty spolu s patřičným zázemím. Vybudovali jsme novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, objekt se čtyřmi sociálními byty a domov pro seniory. Mohl bych pokračovat v detailech ještě dlouho. Nechceme usnout na vavřínech, takže máme i další plány. Letos chceme zateplit novou školu a vybudovat nové chodníky v Temelíně a novou komunikaci v Kališti.

Abych nezapomněl - v našich obcích není často ani jediný víkend, kdy by se nic nedělo. Díky příspěvkům z projektu ČEZ s názvem Oranžový rok se daří místním spolkům pořádat obrovskou škálu akcí. To má samozřejmě pro obec nesmírný význam v tom, že lidé neleží na pohovce, ale snaží se vymýšlet různé programy, vzájemně se setkávat a bavit se.

Takže jediné, co nás v tuto chvíli trápí je již zmíněný odklad dostavby, který jednoznačně brzdí náš další rozvoj. Ale snad se vše v dobré obrátí. Nesmí to ale dlouho trvat a to nejen v našem zájmu, ale i v zájmu všech občanů České republiky.

Petr Macháček, starosta Temelína, ODS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!