Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Test prezidentského kandidáta

Česko

  10:45
Obáváte se zmanipulované volební kampaně? Podezíráte volitele ze skupinových zájmů? Chcete znát skutečné vlastnosti a schopnosti prezidentského kandidáta? Otestujte ho sami prostřednictvím modifikovaného testu francouzské psycholožky Isabelle NazareAga, autorky knihy Nenechte sebou manipulovat. Aneb jak rozpoznat manipulaci a jak se jí bránit. Za každou shodu s následujícími dvaceti příklady chování přičtěte na vrub kandidáta jeden bod.

Václav Klaus a Jan Švejnar - prezidentské obrazy foto: Hynek Glos, Lidové noviny

(1) Dává okázale najevo svoje znalosti, rád ohromuje množstvím publikací, sečtělostí, citacemi a odkazy. Sází na nedostatečné znalosti druhých, snaží se vzbudit dojem, že „má navrch“.

(2) Je sebestředný. Obklopuje se výlučně lidmi nejistými a bezmezně oddanými. Přestože tvrdí pravý opak, názory ostatních jej nezajímají, jejich práva, potřeby a problémy nevnímá.

(3) Jeho osobní integrita a růst jsou nerozlučně spojené s ponižováním ostatních. Pokud o někom hovoří, pak ironicky, s despektem. Je jako topící se člověk, jenž strhává pod vodu svého zachránce. Jeho vztahy připomínají nepřetržitý boj. Nemá téměř žádné skutečné přátele.

(4) Dokáže u druhých vyvolat pocit viny i za sebemenší pochybení. Používá přitom zdánlivě logické argumenty a morální zásady, jimiž se účelově ohání. Sám pocit viny nezná. Je bezchybný.

(5) Zdvořilosti, ohleduplnosti a slušnosti druhých využívá k dosažení vlastních cílů. Snaží se zmocnit toho, co nemůže mít: jejich dobrých vlastností, nadání a úspěchů. Zodpovědný a korektní člověk se snadno stává jeho kořistí.

(6) Nepřetržitě kritizuje. Nikdo si nemůže být jistý, že unikne jeho útokům. Dokonalost neexistuje a on je od toho, aby na to druhé upozorňoval. Terčem kritiky se mohou stát i malichernosti, které s jeho odborností nijak nesouvisejí.

(7) Pokud nevycházejí jeho plány, zbavuje se odpovědnosti, svaluje vinu na druhé. Prohlašuje, že se stal obětí spiknutí neschopných, omezených a líných.

(8) Pokud má udělat nějaké jasné a jemu nepříjemné rozhodnutí, neučiní tak otevřeně. Raději se stáhne do pozadí, aby se za čas mohl stát jeho hlasitým kritikem.

(9) V případě úspěchu nezapomene zdůraznit, že na něm má zásluhu především on. Pochvala a povzbuzení spolupracovníků jsou mu cizí.

(10) Trvá na okamžitých odpovědích na svoje otázky. Druhým dává neustále najevo, že musejí být dokonalí, nesmějí měnit názor, musejí všechno vědět. Vlastní názory, chování a pocity přitom pružně mění.

(11) Je mistrem v umění lhát. Jestliže jej na rozpor upozorníte, kategoricky popře, že by změnil názor, a ještě vás obviní, že jste jej špatně pochopili. Nejspíš si ani neuvědomuje, jak často lže. Neznamená to ovšem, že si to neuvědomuje nikdy. (12) Forma je pro něj důležitější než obsah. Zakládá si na svém vzhledu, kondici a vnějším efektu. (13) Nesnáší, aby kdokoliv žertoval na jeho účet, kritizoval jej, nebo mu dokonce něco odmítl. Dokáže popírat i zřejmá fakta. Kritika v něm vyvolává nejistotu a úzkost, které pak zakrývá jedovatými a uštěpačnými poznámkami.

(14) Jestliže mu docházejí argumenty, uchyluje se k teatrálním posměšným gestům a opovržlivým grimasám.

(15) Je mistrem v používání „dvojité vazby“ (anglicky double bind). Jde o paradoxní komunikaci, při níž jsou dvě navzájem si odporující zprávy vysloveny tak, že když vyhovíte jedné, nevyhovíte druhé. Vyčítá vám například, že jste v oboru nevzdělaní, a když se od něj chcete dozvědět víc, odpoví: „To je zbytečné, stejně byste to nepochopil.“ Ať uděláte cokoliv, je z vás hlupák.

(16) S diskusí souhlasí jen tehdy, pokud je si jistý, že z ní vyjde jako vítěz. Jestliže se dostane do úzkých, odejde nebo neomaleně změní téma rozhovoru. Ve strachu z prohry neváhá sáhnout ani ke skrytým hrozbám.

(17) Svoje žádosti neformuluje jasně, ale raději oklikou, tak aby na základě vynucené odpovědi druhého mohl dospět k závěru sám.

(18) Vadí mu lidé v okolí, kteří si dobře rozumějí. Rozeštvává je. Nesoulad a podezíravost se přitom šíří plíživě. Bývá těžké určit, odkud vlastně přicházejí.

(19) Vyhýbá se přímému kontaktu, vzkazy nechává vyřizovat „svými“ lidmi. Místo osobního rozhovoru raději telefonuje, píše nebo komunikuje prostřednictvím médií.

(20) Přestože není v obvyklém slova smyslu stranický, straní, rozděluje, aby snadněji panoval.

HODNOCENÍ
Pět a méně bodů shody:
Je volitelný, může zastávat vedoucí funkce, aniž by byl bezprostřední hrozbou pro svoje okolí. Jeho excesy v chování jsou spíše ojedinělé a náhodné. Je schopen podřídit své zájmy zájmům celku. Při správně vedené skupinové terapii je reálná šance na uzdravení a dosažení plné funkční schopnosti.

Patnáct a více bodů shody: Jde o nebezpečného manipulátora s hlubokou osobnostní poruchou. Je nevolitelný a pro zastávání řídících funkcí zcela nevhodný. Má ničivý vliv na mezilidské vztahy a fungování týmu. Celek vždy podřizuje svým zájmům. Pokusy o léčbu zpravidla selhávají. Tento typ psychopatologie vyžaduje maximální zdrženlivost a ohleduplnost. Prognóza je nejistá.
Autor: