Lidovky.cz

'Zelený čaj zlepšuje metabolismus, večer ho ale nepijte'

Jídlo

  7:00
Čajem léčíme nachlazení, pijeme ho, když se chceme zahřát či jen proto, že nám chutná. Kdy je vhodné pít černý a kdy zelený? A jak čaj pomáhá našemu metabolismu? "Tím, že kofein, který je obsažený v theinu, stresuje tělo působením na jeho nervový systém, dochází k dočasnému zvýšení metabolismu a odbourávání tuků, kvůli němuž se kofein často propaguje," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz čajový sommeliér Ahmad Tea London Jiří Richter.
Byliny a medicína

Byliny a medicína foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Kdy je nejvhodnější doba na to pít čaj? A proč?
Řekl bych, že nejde definovat, kdy je ta správná doba na vychutnání šálku dobrého a kvalitního čaje. Každý milovník tohoto nápoje má spojené s jeho pitím určité rituály. Ať už je to čaj na probuzení ráno se snídání, nebo oddychová čajová pauza během dne, kdy se díky čaji uklidníte a vydechnete. Čaj bychom měli pít proto, že ho máme rádi a přináší nám pohlazení a uklidnění sebe sama.

Lidovky.cz: Je lepší si dát k snídaní černý nebo zelený čaj?
V našem západní světe je populární konzumace převážně černého čaje a každý si asi pamatujeme z dětství černý čaj ve školce a ve škole. Zelený čaj ale získává více a více na popularitě a jednoduše řečeno, k snídani je ideální ten druh čaje, který máte nejraději.

Lidovky.cz: Mohou čaje zlepšit metabolismus?
Tím, že kofein, který je obsažený v theinu, stresuje tělo působením na jeho nervový systém, dochází k dočasnému zvýšení metabolismu a odbourávání tuků, kvůli němuž se kofein často propaguje. Takže ano, pití správně připraveného čaje vám může zlepšit a zefektivnit fungování metabolismu.

Čajovna - ilustrační foto

Lidovky.cz: Jsou ovocné čaje opravdu ovocné?
Trochu složitá otázka, ale budu se snažit to vysvětlit. Máme ovocné černé nebo zelené čaje anebo čisté ovocné "nečaje". Na trhu existuje spousta variací ovocných čajů, ale klasický ovocný čaj se většinou skládá ze 4 ingrediencí: ibišku, šípku, pomerančové kůry a jablka. Ibišek dodává čaji kyselost, šípek je bohatý na vitamín C, pomerančová kůra dodává jemně hořkou chuť a jablko mírně oslazuje a vyvažuje celkovou chuť a aroma ovocného čaje. K těmto základním složkám se přidávají další podle druhu ovocného čaje. Jednak se dále přidávají další sušená ovoce a různá barviva či sladidla. Tyto chemické složky (emulgátory) nejsou škodlivé, ale neměly by samotné přírodní ovoce nahradit. Proto je dobré vybírat kvalitní čaje.

Lidovky.cz: Je dobré pít zelený čaj před spaním?
Zelený čaj při svém zpracování neprochází fermentací a zachovává si tak své účinné látky. Jeho účinky proto můžou být silnější. Pití čaje, nebo kávy před spánkem je spíš o psychice konzumenta. 

Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější chyby v přípravě čajů? 
Je jich hned několik: Například nedodržení správné doporučené teploty vody pro výluh čaje - každý čaj potřebuje jinou teplotu vody a mělo by se většinou přihlížet k doporučení výrobce. Často také lidé neodhadnou správnou dávku čaje - to platí u sypaného čaje - pro přípravu 1,5 dl nálevu se používají 2–4 g čaje, nejlepší je proto ho přesně odvážit.
Další častou chybou je nesprávná doba doba louhování - pro první nálev může být od 30 sekund do několika minut. Opět záleží na konkrétním čaji. Při kratších dobách louhování se běžně používá větší množství čaje, než u louhování delšího.

Lidovky.cz: Je zelený čaj zdravější než čaj černý?
Zdravé jsou oba dva, když jsou správně připravené. Čaj má vedle povzbuzujících účinků v mnoha případech díky látkám v něm obsaženým také blahodárný vliv na náš organismus.

Lidovky.cz: Jak nejlépe sladit čaj? 
Ideální je si vychutnat čaj v čisté neoslazené podobě, jen tak dokážete plně objevovat veškeré chutě a požitek s jeho pitím spojený. Ale použitím různých druhů cukru nebo medu nic nezkazíte. jeden typ bych ale pro vás měl. Zkuste si příště čaj osladit nějakou dobrou ovocnou marmeládou, čaj pak posunete zase o kus dále a zažijete nevšední spojení chutí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.