Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nebojte se dát prvňáčkovi tučnější svačinu, radí Cajthamlová

Jídlo

  7:00
Houska s máslem a salámem, k tomu cola a sušenka. I tak někdy vypadá školní svačina pro děti. Pohled na takové jídlo výživové poradce ale moc nepotěší. Doktorka Kateřina Cajthamlová varuje před přílišným slazením a nekvalitními potravinami. Pro server Lidovky.cz popsala, jak by měla vypadat vhodná svačina do školy, která bude dětem chutnat, bude zdravá a výživná.

Lékařka Kateřina Cajthamlová je veřejnosti známá z pořadu 'Jste to, co jíte'. foto: ČTK

"Na pražských školách nedávno proběhl průzkum a nejstrašnější ze závěrů je, že děti ani nesnídají. Pro mnoho školáků je tak svačina prvním jídlem dne. Přitom ve škole děti neustále něco dělají, je to doba činnosti a na tu potřebují energii. Jestliže nesnídají, svačina by měla být vydatná a dostatečná," vysvětluje pro server Lidovky.cz známá lékařka.

Tip na svačinu podle Cajthamlové

  • Základem je pečivo, nebála bych se bílého rohlíku.
  • To by mělo být doplněno bílkovinou, která nemusí být nutně živočišného původu. Klidně může jít o čočkový salát nebo tofu. Nejběžnější jsou ale tvarohové pomazánky, kvalitní šunka nebo nízkotučný sýr.
  • A dále by měly děti dostat zdroj vlákniny, tedy ovoce.

Lidovky.cz: Jakou nejčastější chybu dělají rodiče při stravování dětí?
Kromě slazených nápojů bych se vyhýbala i umělým sladidlům. Dalším problémem jsou nekvalitní sušenky se ztuženými tuky, to je opravdu nutné kontrolovat ve složení výrobku. A úplně zbytečné je mazání máslem a to, že děti dostávají uzeniny. Jsou slané a tučné. Přitom děti v dnešní době žijí ve vytápěných místnostech, pořádně se nehýbou, není vůbec důvod pro takové potraviny.

Lidovky.cz: Jak tedy vypadá správná svačina pro školáka?
Základem je pečivo, nebála bych se bílého rohlíku, je to pořád lepší než sušenka. To by mělo být doplněno bílkovinou, která nemusí být nutně živočišného původu. Klidně může jít o čočkový salát nebo tofu. Nejběžnější jsou ale tvarohové pomazánky, kvalitní šunka nebo nízkotučný sýr. A dále by měly děti dostat zdroj vlákniny, tedy ovoce. Svačinu by měly děti dostat v obalu s ubrouskem, aby zachovávaly kulturu stolování.

Lidovky.cz: A nápoj?
Ten by neměl být slazený, takže nejlépe neperlivou vodu. Rodiče dětem často dávají slazené minerálky, což vůbec není vhodné. Také kofeinové nápoje a ledové čaje jsou chybou. 

Jak má vypadat zdravá svačina? S tipy pomůže nová kampaň

Lidovky.cz: Spousta rodičů ke svačině přidává pro děti nějakou sladkost, je to v pořádku?
Děti obecně moc mlsají. Když dostanou ke svačině něco sladkého, tak chleba nesní a místo něj si dají sladkost. Nevidím tedy důvod, aby to bylo součástí svačiny. Děti jsou na sladké zvyklé, jako kdyby šlo o základ potravy. Když si na to zvyknou, normální strava jim pak nechutná. Ovoce odmítají, protože pro ně není sladké. Více také solí, chtějí brambůrky a jídlo z fast foodu. Žádné sušenky by děti místo svačiny neměly dostávat. Energeticky je to zasytí, ale živinově neposkytne kvalitní potravu pro mozek a svaly.

Lidovky.cz: Dají se sladkosti ke svačině nahradit něčím vhodnějším? Třeba sušeným ovocem?
Ano, to je lepší, pokud není doslazované. Ale pozor na to, protože cukru je opravdu moc a dítě, které jí moc sladkého, nepodává optimální intelektuální výkon.

Lidovky.cz: Jak by se měla lišit svačina pro prvňáčka a osmáka?
Kromě množství se liší i ve složení. Pro prvňáka by měla být o trochu tučnější, to dítě je pořád ještě ve fázi růstu. Podobně by mělo složení vypadat v pubertě. Ten mezičas v prepubertě je období, kdy dítě tolik tučného nepotřebuje. Až do osmnácti let by ale děti neměly držet diety, měly by jíst kvalitní stravu, která odpovídá psychickému a fyzickému zatížení. 

Svačina (ilustrační foto)

Lidovky.cz: A je nějaký rozdíl mezi stravováním dětí a dospělých?
Pouze v množství. Životní styl dětí a dospělých už se dnes moc neliší. Pokud sportují, měly by dostávat o trochu větší množství tuků. Ale jinak jsou to drobné rozdíly. Děti a rodiče si klidně mohou připravovat svačinu společně.

Lidovky.cz: Většina z dospělých si ještě po letech vzpomíná na školní jídelny. Někteří na ně nedali dopustit, jiní si odnášejí trauma. Doporučila byste rodičům, aby dětem obědy předplatili?
Určitě bych doporučovala chodit do školních jídelen. Nikdo tam ale bohužel nekontroluje, co děti sní a kolik toho sní. Té demokracie je příliš. Škola by měla pomoci rodině na dítě při jídle dohlížet a případně to i dále řešit na třídních schůzkách.

Lidovky.cz: Rodiče starších školáků to častěji řeší tak, že dětem dají peníze na oběd.
To je rozhodně chyba. Puberta je období, kdy děti riskují a dělají to, co vrstevníci. Takže si k obědu koupí spíše fast food, energetický drink. V horším případě alkohol nebo cigarety. Takže rozhodně to neřešit takhle. Školní stravování kontroluje hygienik, vycházejí z doporučení, je to kontrolované. Samozřejmě by se ale rodiče měli o složení obědů zajímat.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...