Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jezte aspoň jednu superpotravinu denně, radí Cajthamlová

Zdraví

  18:12
S nadváhou nebojujte sami, ale vždy po poradě s lékařem, míní doktorka Kateřina Cajthamlová, která v televizním pořadu Jste to, co jíte radí Češkám a Čechům, jak žít zdravě a nepřibírat na váze. A jaké nejšílenější jídlo ochutnala ona sama? Vánočku s hořčicí, kdysi na vodě.

Lékařka Kateřina Cajthamlová je veřejnosti známá z pořadu 'Jste to, co jíte'. foto: ČTK

Podle odbornice na zdravý životní styl Kateřiny Cajthamlové je při hubnutí odborník potřeba. "Lékař posoudí zdravotní stav a doporučí, na co se především soustředit, abyste si neuškodili," vysvětlila v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz.

Podle ní je dobré začít s každodenním pohybem. Také je nutné vyřadit zjevné prohřešky proti zdravému stravování, tedy přebytek živočišných tuků, alkoholu, rafinovaného cukru a soli. "Nemlsejte místo jídla a zaměřte se na pravidelný stravní, pitný, pohybový režim, i na dostatek spánku a odpočinku," radí Cajthamlová.

ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR:

Po měsíci byste měli zhodnotit své úsilí: "Neorientujte se přitom jen na hmotnost, ale hlavně na změnu tvaru postavy, na zdravotní stav - zda se zlepšila pohyblivost, vymizela únava, dušnost a další předchozí příznaky, případně, zda se upravila tepová frekvence a krevní tlak," vysvětluje. Rozhodně byste ale neměli polevovat: "Dejte si realistický cíl dalšího hubnutí a rozhodněte se udržet pravidelný režim a postupně přidávejte zátěž i kvalitní bílkoviny, sacharidy a opatrně s tuky. Nevysazujte pohyb," radí lékařka.

Jaké potraviny bychom si měli kupovat? "Ty, které jsou co nejblíže výchozím surovinám, obsahují kvalitní živiny a nikoli barviva, aromata, dochucovadla, zahušťovadla a další nadbytečné složky - jako cukr, sůl, ztužené tuky a další látky s potencionálně negativními zdravotními důsledky," vyjmenovává Cajthamlová. Podle jejích rad bychom měli znát i zdroj jejich původu. Potraviny by měly splňovat hygienické předpoklady a měly by mít i uvedené datum doporučené spotřeby, složení a nutriční hodnoty.

Jednu superpotravinu denně

A co třeba takové superpotraviny (potraviny vyznačující se výjimečnými výživovými vlastnostmi - pozn. redakce)? "Ten název se mi od začátku, kdy je používán, líbí. Vystihuje jejich neocenitelný efekt pro organizmus. Denně bychom měli alespoň jednu ze 'superpotravin' do jídelníčku zařadit. Ale nezapomeňte, že ne vše vyřeší," radí lékařka.

Čtenáři serveru Lidovky.cz se také zajímali, jakému nezdravému jídlu Kateřina Cajthamlová neodolá? Bohužel, odpovědi se nedočkali. Expertka se svěřila jen s nejpříšernějším jídlem, které kdy ochutnala: sladká tuková vánočka s rozinkami a s hořčicí. "Ze zoufalství nám ji jednou dali na vodě na puťáku, když jsme ještě za dávných dob zachránili při převrácení pramice s menáží jen jeden bágl s potravinami," prozradila doktorka známá z televizní obrazovky.

A jak ona sama relaxuje? "Četbou, veslováním, procházkami, hovory s přáteli, poslechem rozhlasových pořadů, CD a sledováním starých filmů - mám velkou kolekci DVD toho, co se mi líbí, baví mě tanec a pokud se dostanu k vodě, tak plaváním či na kanoi," prozradila.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...