Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jezte aspoň jednu superpotravinu denně, radí Cajthamlová

Zdraví

  18:12
S nadváhou nebojujte sami, ale vždy po poradě s lékařem, míní doktorka Kateřina Cajthamlová, která v televizním pořadu Jste to, co jíte radí Češkám a Čechům, jak žít zdravě a nepřibírat na váze. A jaké nejšílenější jídlo ochutnala ona sama? Vánočku s hořčicí, kdysi na vodě.

Lékařka Kateřina Cajthamlová je veřejnosti známá z pořadu 'Jste to, co jíte'. foto: ČTK

Podle odbornice na zdravý životní styl Kateřiny Cajthamlové je při hubnutí odborník potřeba. "Lékař posoudí zdravotní stav a doporučí, na co se především soustředit, abyste si neuškodili," vysvětlila v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz.

Podle ní je dobré začít s každodenním pohybem. Také je nutné vyřadit zjevné prohřešky proti zdravému stravování, tedy přebytek živočišných tuků, alkoholu, rafinovaného cukru a soli. "Nemlsejte místo jídla a zaměřte se na pravidelný stravní, pitný, pohybový režim, i na dostatek spánku a odpočinku," radí Cajthamlová.

ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR:

Po měsíci byste měli zhodnotit své úsilí: "Neorientujte se přitom jen na hmotnost, ale hlavně na změnu tvaru postavy, na zdravotní stav - zda se zlepšila pohyblivost, vymizela únava, dušnost a další předchozí příznaky, případně, zda se upravila tepová frekvence a krevní tlak," vysvětluje. Rozhodně byste ale neměli polevovat: "Dejte si realistický cíl dalšího hubnutí a rozhodněte se udržet pravidelný režim a postupně přidávejte zátěž i kvalitní bílkoviny, sacharidy a opatrně s tuky. Nevysazujte pohyb," radí lékařka.

Jaké potraviny bychom si měli kupovat? "Ty, které jsou co nejblíže výchozím surovinám, obsahují kvalitní živiny a nikoli barviva, aromata, dochucovadla, zahušťovadla a další nadbytečné složky - jako cukr, sůl, ztužené tuky a další látky s potencionálně negativními zdravotními důsledky," vyjmenovává Cajthamlová. Podle jejích rad bychom měli znát i zdroj jejich původu. Potraviny by měly splňovat hygienické předpoklady a měly by mít i uvedené datum doporučené spotřeby, složení a nutriční hodnoty.

Jednu superpotravinu denně

A co třeba takové superpotraviny (potraviny vyznačující se výjimečnými výživovými vlastnostmi - pozn. redakce)? "Ten název se mi od začátku, kdy je používán, líbí. Vystihuje jejich neocenitelný efekt pro organizmus. Denně bychom měli alespoň jednu ze 'superpotravin' do jídelníčku zařadit. Ale nezapomeňte, že ne vše vyřeší," radí lékařka.

Čtenáři serveru Lidovky.cz se také zajímali, jakému nezdravému jídlu Kateřina Cajthamlová neodolá? Bohužel, odpovědi se nedočkali. Expertka se svěřila jen s nejpříšernějším jídlem, které kdy ochutnala: sladká tuková vánočka s rozinkami a s hořčicí. "Ze zoufalství nám ji jednou dali na vodě na puťáku, když jsme ještě za dávných dob zachránili při převrácení pramice s menáží jen jeden bágl s potravinami," prozradila doktorka známá z televizní obrazovky.

A jak ona sama relaxuje? "Četbou, veslováním, procházkami, hovory s přáteli, poslechem rozhlasových pořadů, CD a sledováním starých filmů - mám velkou kolekci DVD toho, co se mi líbí, baví mě tanec a pokud se dostanu k vodě, tak plaváním či na kanoi," prozradila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!