Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pivo, kořalka, salámy, málo ryb a zeleniny. Největší hříchy českých lednic

Mnoho mléčných výrobků, nějaké uzeniny a malinko zeleniny. Chválím za to, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnoho mléčných výrobků, nějaké uzeniny a malinko zeleniny. Chválím za to, že... | foto: Lidovky.cz

Kečup, alkohol, uzeniny. Potraviny, které najdete téměř v každé české lednici. "V českých lednicích mi obecně chybí více zeleniny a ovoce, chlazené ryby, rybí olejovky, tofu, rostlinné oleje a určitě by se toho našlo více," říká výživový poradce Martin Škába, který hodnotil deset vybraných fotografií útrob lednic, které mu server Lidovky.cz ukázal.

Čím dál tím častěji se mluví o nešvarech, kterých se Češi ve stravovaní dopouští. Konzumují příliš mnoho alkoholu, málo ovoce a zeleniny a často zapomínají na vyváženost. Obsah lednic na fotografiích tomu odpovídá.

Jak by tedy měla v ideálním případě vypadat lednice? "Především jde o poměr. Hlavní část lednice by měla tvořit zelenina a ovoce, pak čerstvé chlazené ryby nebo libové bílé maso, fermentované sojové potraviny – tempeh, natto a miso, zdravé oleje – extrapanenský olivový například, vejce z domácího nebo malého nekonvenčního chovu, fermetované potraviny – kysané zelí nebo jiná kvašená zelenina, kozí a ovčí sýry či jogurty, nakládaná zelenina, zdravé rostlinné pomazánky (fazolová, čočková, cizrnová, apod.), tuňák a rybí olejovky, šunky - pokud možno bez konzervantů, vypočítává Škába.

Podívejte se, jak výživový poradce zhodnotil obsah deseti vybraných lednic.

Obsah lednice: vajíčka, mléko, máslo, tvaroh, sýr, majonéza, uzeniny, jahody, jablka, citrony, okurky, kyselé zelí, marmelády, smetana, pivo, olej, kečup, hořčice

Typicky česká lednice. Mnoho mléčných výrobků. Z hlediska východních medicín...

"Typicky česká lednice. Mnoho mléčných výrobků. Z hlediska východních medicín nejsem zastáncem konzumace kravských mléčných výrobků.  Vidím balenou šunku a salám. Pozitivní je, že v lednici nejsou skoro žádné uzeniny, salámy, klobásy. Jsou zde i nějaké džemy – nedovedu posoudit, zda jsou kupované, a kolik je tam procent ovoce a přidaného cukru. Hořčice a kečup. U těchto výrobku záleží na složení, takto to nelze posoudit. Ale zase tak nevadí. Trochu nějakého alkoholu formou piva – záleží na konzumaci. Vajíčka – pokud by byla z domácího chovu nebo menší farmy, tak je to v pořádku. Co mi chybí : mnohem více zeleniny a ovoce, chlazené ryby, rybí olejovky, mohlo by zde být i tempeh nebo tofu ( v BIO kvalitě), rostlinná mléka (rýžové, ovesné), rostlinné oleje – extra panenský olivový, lněný, makadamový."

Obsah lednice: mnoho mléka, margarín, sýr, uzenina, kečup, hořčice.,víno, trochu zeleniny, džemy, citron a zavařené okurky, tavený sýr a smetana.

Hodnotím kladně, že je zde málo uzenin a alkoholu. Je zde vidět velká spotřeba...

"Hodnotím kladně, že je vidím málo uzenin a alkoholu. Je ale znát, že majitel má velkou spotřebu kečupu. Záleží opět na složení a výrobci. Navíc zde máme margarín – lépe je volit normální máslo. A tavený sýr patří díky fosforečnanům mezi potraviny nepříliš vhodné."

Obsah lednice: Ovocné jogurty, vejce, džus, minerální voda, vinný ocet, hroznové víno,kokosový olej, cherry rajčátka, jahody,kapusta, květák,cibule, česnek, papriky

U této lednice si troufnu říci, že patří mezi nejlepší z dnešního přehledu....


"U této lednice si troufnu říci, že patří mezi nejlepší z přehledu. Mnoho ovoce a zeleniny. Velká pochvala za kokosový olej. Také chválím, že majitel omezuje konzumaci mléčných výrobků - jsou zde jen jogurty (kdyby nebyly ochucené, ale bílé, je to naprosto skvělé). Tato lednice možná patří vegetariánovi."

Obsah lednice: šlehačka, mléko, kečup, hořčice, tatarka, máslo, majonéza, cola, džus, chlazené maso,uzeniny, a málo ryb.sýry, víno, hroznové víno, pivo, vejce, trochu zeleniny, sojová omáčka,zbytek uvařeného jídla

Majitel této lednice je opět velký konzument mléčných výrobků, sladkých nápojů,...

"Majitel této lednice opět rád konzumuje mléčné výrobky, sladké nápoje, uzeniny a maso. Chválím za fermentovanou potravinu  - a tou je sójová omáčka, která v rozumné míře patří mezi zdravé potraviny. Bohužel opět chybí ovoce a zelenina v dostatečném objemu."

Obsah lednice: jablka, nakládaná zelenina, vejce, noky,červené maso, smetana,šunka, tavený sýr, máslo, zbytek jídla

Musím upozornit, že dávat si do lednice uvařené jídlo není nejvhodnější –...


"Myslím, že také typická česká lednice. Maso, uzeniny. Je fajn, že jsou zde mléčné výrobky ve velmi omezené míře a dokonce chybí i mléko. Chválím za jablka, která jsou díky obsahu vlákniny a antioxidantů velmi zdravá. Škoda, že zde není také zelenina. Musím upozornit, že dávat si do lednice uvařené jídlo není nejvhodnější – natáhne do sebe pachy lednice a rychleji podléhá zkáze."

Obsah lednice: mléko, džus,vejce, tuk na pečení, balzamico ocet, sýry, pomazánková másla,piva tuzemská i zahraniční,colové nápoje, chlazené ryby, uzeniny,salámy, zelenina

Chválím za chlazené ryby. Horší je to s velkým přebytkem mléčných výrobků....

"Chválím za chlazené ryby. Horší je to s velkým přebytkem mléčných výrobků. Uzenin a salámů je tu větší množství. Džusy a colové nápoje opět nepřispívají našemu zdraví, naopak nahrávají přibírání. Je fajn, že je zde již nějaké množství zeleniny. Trocha piva jistě neuškodí, pokud je konzumováno s mírou."

Obsah lednice: zavařeniny, vejce, smetana, pomazánkový sýr, zavařené okurky, máslo, neidentifikovatelné zabalené věci

Velice spoře zaplněná lednice. Zde nemáme ani zeleninu. Opět trochu mléčných...

"Velice spoře zaplněná lednice. Není tu naprosto žádná zelenina, což je trochu katastrofa."

Obsah lednice: m
léko, pomazánkové máslo, větší množství zeleniny, tuňák v konzervě, fernet, zavařeniny, vejce, kečup, sezamová pasta, kečup, hořčice

Opět nějaké balené uzeniny. Zřejmě lednice schovává nějaké balené maso. Trocha...

"Zde je pochvala za větší množství zeleniny. Taky zde máme tuňáky nebo ryby v konzervě – což je fajn. Je zde vidět pouze mléko a sýr, ale v mnohem menší míře než v jiných lednicích – to také chválím. Opět nějaké balené uzeniny. Zřejmě lednice schovává nějaké balené maso. Trocha tvrdého alkoholu. Mnoho zavařenin. Chválím za sezamovou pastu."

Obsah lednice: mléko, tatarka, pivo a víno, mrkev, cherry rajčata, hořčice, vajíčka, margarín, jablka,uzeniny, klasické máslo 

Tato lednice již trochu vybočuje a to z hlediska obsahu alkoholu. Typický...

"Tady se potvrzuje premisa, že typický Čech holduje alkoholu ve velké míře. Opět velmi málo ovoce a zeleniny, trochu mléčných výrobků a uzenin. I když pochvala, za to, že tady aspoň nějaká je, když už je zde tolik alkoholu."

Obsah lednice: pivo, kečup, džem, tavený sýr, plátek uvařeného masa, uvařený rýže, pomazánkové máslo, uzeniny, trvanlivý salám, slazené jogurty, vejce, zavařené ovoce, sladký ledový čaj, hotová omáčka, možná trocha zeleniny. 

Mnoho mléčných výrobků, nějaké uzeniny a malinko zeleniny. Chválím za to, že...

"Chválím za to, že zde vidím málo uzenin. A také ze to, že si dotyčný zřejmě vaří, má v lednici uvařený pokrm - maso a rýži."


Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč