Lidovky.cz

Úřad zachránil soláry kmotra ODS Alexandra Nováka

Česko

  17:46
TEPLICE - Bývalý senátor a vlivný člen ODS Alexandr Novák se může radovat. Firma politika, kterého kdysi Mirek Topolánek zařadil mezi stranické kmotry, totiž může provozovat sluneční elektrárnu na Teplicku i bez řádného povolení.

Solární elektrárna v Moldavě na Teplicku postavená v rozporu se zákony může stát dál. Ústecký krajský úřad totiž rozhodl, že stavba se může obejít i bez nutné výjimky z ochrany živočichů a rostlin. Informuje o tom server iDNES.cz.

Alexandr Novák

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009.

Bývalého senátora zařadil expremiér Mirek Topolánek mezi stranické kmotry – lidi bez oficiálních funkcí, kteří z pozadí ovládají stranu.

Novák coby starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Firma VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův zahraniční účet přiteklo 43 milionů korun.

Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka potrestal – nepravomocně – dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou. Novák se odvolal.

Elektrárna totiž stojí v oblasti Natura 2000, jejíž ochranu nařizují Česku evropské směrnice.

Firma Talwin, za kterou stojí Novák i starosta Moldavy Jaroslav Pok, začala fotovoltaickou elektrárnu stavět v červenci 2010, přestože neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem.

Inspekce životního prostředí ji proto stavět zakázala. I přes zákaz však firma pokračovala, za což dostala pokutu 60 tisíc korun.

Výjimky si opatřila zpětně, jedna z nich je ale nyní zrušená a firma už ji nezíská. V červnu 2011 byla elektrárna zkolaudována.

Bezpředmětná výjimka

Právě fakt, že elektrárna již stojí a je zkolaudovaná, vedl k rozhodnutí krajského úřadu. „Žádost (o výjimku, pozn. red.) se tak stala zjevně bezpředmětnou,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Se zrušením výjimky nesouhlasí organizace Transparency International ani ekologové. „Zmíněná výjimka je podle zákona podkladovým rozhodnutím k dalším povolením, pokud chybí, jsou navazující rozhodnutí nezákonná,“ řekl serveru Luděk Šikola spolupracující s Ekologickým právním servisem.

Stavební povolení se tak podle něj stává neplatným. Dle Šikoly by bylo na místě, aby se zahájilo řízení vedoucí k odstranění stavby. K tomu se ale krajský úřad nechystá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.