16. dubna 2012 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč kmotři vítězí? Policie je záměrně decimována, míní politolog

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (druhý zprava) při jednání s Ivo Rittigem (vpravo) a Patrikem Oulickým (druhý zleva). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (druhý zprava) při jednání s Ivo Rittigem (vpravo) a Patrikem Oulickým (druhý zleva). | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Lidé podle průzkumu LN žádají, aby si úřady došláply na kmotry, kteří vysávají obecní kasy. Server Lidovky.cz proto oslovil experty na bezpečnostní problematiku s jedinou otázkou: Proč se v Česku nedaří stíhat a trestat podezřelé aktivity šíbrů napojených na politické elity?

Hynek Vlas: Problém je, že tu "kmotr" vůbec může působit

bývalý elitní detektiv, vlastní detektivní kancelář, kterou před čtyřmi roky založil se současným ministrem vnitra Janem Kubicem

Hynek Vlas, bývalý elitní detektiv

Hynek Vlas

Problém začíná už daleko dříve než přijde na řadu justice. Začátek je ten, že takový "kmotr" vůbec v tomto státě může působit, "podnikat". Že je vlastně státem, státním aparátem, politiky, ale i občany  trpěn, tolerován, podporován nebo dokonce využíván.

V této zemi je řada slušných a pracovitých podnikatelů, kteří by zasloužili možná i větší uznání než mají. Na druhou stranu je zde řada tzv. "kmotrů" (vesměs úzce napojených na určitou politickou stranu nebo konkrétního politika), kteří nic nevyrábí, nic neprodukují, žádnou službu nepřináší. Jejich cílem je pouze zisk, moc a financování politiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Justice je pak samozřejmě vůči činnosti "kmotrů" o velký krok vzadu, čelí tlakům, pokusům o ovlivnění, třeba i zastrašování. "Kmotři" také samozřejmě vědí, jak svou činnost co nejvíce zamaskovat, své zisky ukrýt a být jaksi stále neviditelný, ale všudypřítomný. Daleko horší než justice je pro "kmotry" jejich veřejné pojmenování, včetně popisu jejich kontaktů, aktivit, zisků.

Ivan Gabal: Zabrala by pomoc Europolu

sociolog

Schopnost rozkrývat a trestat finanční kriminalitu byla zdecimována ministrem Langerem. Ten cíleně a ihned zrušil Finanční policii (2006), aniž by se tím Topolánkův kabinet vůbec zabýval. Státní zastupitelství patrně blokovalo vyšetřování Mostecké uhelné a nabídku spolupráce švýcarské prokuratury, a to i ve věci Švýcary zadržených Janouškových miliard s podpisovým právem úředníka pražského magistrátu.

Obstrukce zastupitelství provázely vyšetřování Opencard, z policie či státního zastupitelství cíleně unikly senzitivní informace o klíčovém svědkovi rakouských vyšetřovatelů nákupu obrněnců Pandur.

Některé politické, justiční a policejní kruhy tedy zřejmě kmotry chrání. Naopak účinný je nezávislý postup fondu Karla Janečka v rozkrývání caus. Protikorupční iniciativy navrhují ryze občanskou parlamentní vyšetřovací komisi s přístupem k materiálům BIS. Zabralo by i cílené využití Unijní pomoci Europolu ve vyšetřování praní špinavých peněz. Teprve pak lze očekávat konfiskace výnosů korupce a majetku viníků a žádoucí pokles vlivu a objemu korupce. Dnes, z hlediska našich současných schopností, jsme na lopatkách.

Tomáš Šmíd: Policie je personálně decimována, záměrně

politolog, zabývá se mj. organizovaným zločinem, předseda CBSS

Politolog Tomáš Šmíd

Tomáš Šmíd

Příčiny jsou komplexní, ale nejpodstatnější problém spočívá v tom, že hlavní představitelé těchto klientelistických korupčních vazeb jsou zároveň nositeli možného efektivního řešení. Jakékoliv kroky legislativní, exekutivní či institucionální povahy by znamenaly jít proti zájmům této sítě, jejíž jsou přímou součástí. Ta má dostatečné páky na to, aby návrhy zákonů a řešení odsunula, pozměnila či přímo zabránila úspěšnému legislativnímu procesu.

Použijeme-li tedy klasické přirovnání - "kapři si rybník nevypustí". Tato základní systémová chyba ovlivňuje a přímo pokřivuje také činnost (čti neschopnost, neochotu) dalších orgánů, jako je policie, státní zastupitelství a soudnictví, případně kontrarozvědka, mezi nimiž existuje a je podněcována institucionální rivalita a nedůvěra -  a především policie je i personálně decimována. A dovolím si spekulovat, že se jedná o záměr.

Další část ankety najdete na serveru Lidovky.cz v úterý v 7.00 hodin. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz