23. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obviněných velkých ryb přibývá. Díky restartu justice, říkají experti

Vlasta Parkanová, David Rath, Marek Dalík, Otto Chaloupka a Vladimír Šiška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová, David Rath, Marek Dalík, Otto Chaloupka a Vladimír Šiška | foto: Lidovky.cz

PRAHA Vypadá to, jako by se utrhla lavina velkých korupčních kauz. Za posledního půl roku padla řada obvinění v nejvyšších patrech politiky i státní správy. Nastal bod zvratu? Řada expertů přitakává, hovořit o úspěchu však považují za předčasné .

Začalo to květnovým obviněním poslance Davida Ratha. Pak přišlo obvinění poslankyně Vlasty Parkanové a také poslance Otto Chaloupky. Výpověď dostal Martin Křížek - šéf státní agentury Czechinvest, jejíž zakázky policie prošetřuje. Na severu Čech si policie přišla pro exnáměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu a spolu s ním obvinila kvůli podezření z podvodů s evropskými dotacemi dalších pět lidí. V dalších týdnech kriminalisté odvedli Vladimíra Šišku, prvního náměstka ministra Jaromíra Drábka, a obvinění po letech vyšetřování přistálo i v rukou známého lobbisty Marka Dalíka.

Takový je půlroční výčet obvinění těch nejdiskutovanějších jmen, zdaleka nejde o seznam veškeré 'protikorupční práce' české policie, státních zástupců a soudů. Je to jen souhra náhod, že se za krátkou dobu nashromáždilo tolik obvinění vysoce postavených osob, nebo došlo v práci vyšetřujících orgánů k nějakému zvratu? A pokud ano - k jakému?

Zatím chybí tresty

S touto otázkou server Lidovky.cz oslovil přes dvě desítky odborníků, kteří se zabývají bezpečností situací v Česku. Přestože řada z nich vyzdvihuje změny v nejvyšších patrech státního zastupitelství i 'odvážnější' policii, před přílišným nadšením z přicházejících změn varují.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejdůležitější byla změna na postu nejvyššího státního žalobce a restart protikorupční policie," míní politolog Tomáš Šmíd. "Trestní řízení jsou vedena přesvědčivě a profesionálně," přidává další důvod soudkyně Nejvyššího soudu Daniela Zemanová. "Vyšetřovatelé zjistil, že politik je obyčejný člověk z masa a kostí," uvedl šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. A svoji domněnku vyjádřil i bývalý náměstek na nejvyšším zastupitelství Jaroslav Fenyk: "Možná 'kmotrům' došly prostředky."

Většina z odborníků ale dodává, že na plácání se po zádech a gratulace ještě nenastal čas. Případy jsou teprve na začátku. "Podstatný je pravomocný odsuzující rozsudek na konci a odpovídající trest," uvedl státní zástupce Marek Bodlák. Do té doby podle něj nelze boj s korupcí označit za úspěšný a efektivní.

Čtěte už dnes po poledni první část ankety, ve které zazní například názor citovaného Marka Bodláka, českého právníka a bývalého ministra spravedlnosti Karla Čermáka nebo Ivety Jordánové z nevládní protikorupční organizace Růžový panter.

spaŠárka Pálková