Lidovky.cz

Soud rozhodne o Smetanovi: Je možné politikům malovat tykadla?

Česko

  7:30
BRNO - Nejznámější olomoucký řidič autobusů Roman Smetana se dnes dozví, zda skutečně porušil zákon, když politikům na volebních plakátech domalovával tykadla. A spolu s ním se to dozví i manželka jednoho z "otykadlovaných" Ivana Langera (ODS) - právě ona Smetanu jako soudkyně trestala.

Roman Smetana opouští olomouckou vazební věznici foto: ČTK

Zatím stále platí verdikt, podle něhož Smetana poškodil cizí věc, když při volební kampani před dvěma lety domaloval politikům tykadla a dopsal k nim slova jako "lháři, trubky, prostitutky", "ODS krade", "už nikdy" či na lidovecký "Bůh s vámi". Poničil tak 31 polepů na vozech olomouckého dopravního podniku, kde tehdy pracoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnes už bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se obrátil na Nejvyšší soud s žádostí, aby verdikt posoudil. Naznal, že Langerová mohla porušit zákon. Podle něj jde o to, zda je v podobných případech výše postavena ochrana majetku či právo na svobodu projevu. Pospíšil se totiž domnívá, že plakáty je možné brát za komunikaci stran s voliči a upozorňuje, že mnohé státy hodnotí podobné politické činy jinak.

Jak zdůvodnil Roman Smetana svůj čin:

„Zejména pohled na vyumělkovaný obraz politiků na reklamních polepech, vysmívající se tváře a prázdná hesla mne popouzely natolik, že jsem uvažoval, že odmítnu s takovouto reklamou vylepenou na boku svěřeného autobusu jezdit a požádám o jeho výměnu. Nakonec jsem se ale rozhodl zakoupit lihové fixy a dokresloval jsem politikům tykadla a připisoval různá hesla.“ (z dopisu Nejvyššímu soudu)

Bývalý ministr také zdůraznil, že Smetanův případ řešila právě Langerová. Ta podle něj mohla rozhodováním v případu, kde figuroval její muž, zpochybnit důvěru v justici. Sama se v případu za podjatou neměla a ani Smetana ji tak neoznačil. „Věděl jsem, že přítomnost paní Langerové udělá z kauzy mediální frašku, a vnímal jsem toto i jako pokračování mého protestu novými prostředky,“ zdůvodnil Nejvyššímu soudu svou pasivitu. Proti rozsudku se ani neodvolal.

Nejvyšší soud řeší případ už několik týdnů, porovnává ho i s mezinárodní judikaturou. Dnes by měl zveřejnit výrok. Může původní trest potvrdit, ale také ho změnit či vrátit okresnímu soudu k novému rozhodnutí.

Může jít znovu do vězení

Smetanovi na rozhodnutí závisí i další možný trest. Původní rozsudek totiž zněl jen na náhradu škody 15 667 korun, kterou uplatnila jen ODS, a ke sto hodinám obecně prospěšných prací. Smetana je však nevykonal a odmítl i domácí vězení. Proto Langerová podle zákona změnila trest na vězení "natvrdo".

Případ Smetana v datech

  • 1.-16. 5. 2010 Olomoucký řidič Roman Smetana domaloval na volební plakáty politiků tykadýlka a nápisy. Případ řešila policie.
  • 13. 5. 2011  Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS, Smetanu odsoudila k náhradě škody 15 667 korun vůči ODS a 100 hodinám obecně prospěšných prací. Proti verdiktu se neodvolal, škodu zaplatil, práce ale nevykonal. Nepřijal možnost domácího vězení, soudkyně je proto proměnila v trest sto dnů vězení.
  • 26. 3. 2012 Smetana nenastoupil v termínu do věznice. Soud posléze požádal o jeho zadržení.
  • 21. 4. 2012 Řidič se sám vydal policii na odborářské demonstraci v Praze, putoval do věznice.
  • 3. 5. 2012 Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ve Smetanův prospěch.
  • 24. 5. 2012 Roman Smetana opustil věznici poté, co mu trest do svého rozhodnutí přerušil Nejvyšší soud.
  • 6. 6. 2012 Státní zástupce potvrdil, že podal na Smetanu žalobu za to, že se vyhýbal trestu.

Tam Smetana odmítl nastoupit a vydal se až později na odborářské demonstraci v Praze. I když má výkon trestu do rozsudku Nejvyššího soudu přerušený, je stále platný, a tak na něj státní zástupce podal obžalobu za vyhýbání se vězení. Nejvyšší soud rozhodne o této věci.

Otykadluj si svého politika

V Olomouci nyní vypukla spontánní akce na podporu Smetany - lidé na volební plakáty domalovávají tykadýlka a dopisují nápisy. Například kandidátka ODS na hejtmanku Markéta Záleská si vysloužila na jednom z plakátů označení "Íčkova bílá klisna" odkazující na to, že Ivanu Langerovi, přezdívanému Íčko, kdysi dělala asistentku.

Také na internetu sílí aktivity na jeho podporu, vznikl web www.prosmet.cz, který zveřejňuje i zásadní dokumenty k případu včetně podkladů pro rozhodování Nejvyššího soudu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.