30. května 2012 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smetana milost nedostane. Není v tíživé situaci, říká Klaus

Roman Smetana opouští vězení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana opouští vězení | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus neudělí milost bývalému řidiči olomoucké MHD Romanu Smetanovi, který byl odsouzen za pomalování předvolebních plakátů politiků. On ani jeho blízcí totiž nejsou podle Hradu v tíživé sociální situaci.

"Institut milosti je svou povahou výjimečný a prezident republiky jím nepřezkoumává ani neposuzuje postupy a rozhodnutí nezávislých orgánů v trestním řízení, nýbrž jen bere ohled na takové závažné okolnosti, které se v jednotlivém případě mohou vymykat možnostem řešení, které jsou dány soudům podle platných právních předpisů," zní podle serveru iDnes.cz odůvodnění zaslané prvnímu místopředsedovi KDU-ČSL Marianu Jurečkovi, který taky o milost pro Smetanu žádal.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě Jurečky se přikreslování tykadel dotklo také. Plakáty jeho strany byly mezi těmi, které Smetana pokreslil. Z rozhodnutí Klause je Jurečka zklamaný.

Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 Kč. Soud mu uložil, aby škodu zaplatil, což udělal.

Měl také odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, to ale odmítl.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka jednoho ze Smetanou pokreslených politiků Ivana Langera z ODS, mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Za mřížemi měl Smetana pobývat do konce července, minulý týden mu však trest přerušil Nejvyšší soud.

Jelikož Smetana původně do věznice nenastoupil, přibylo mu kvůli tomu nové obvinění týkající se maření výkonu úředního rozhodnutí, za to mu hrozí až tři roky vězení. Do věznice měl Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám téměř po měsíci po odborářské demonstraci v Praze.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!