Lidovky.cz

Čtyři minuty volání měsíčně. Uprchlíci v Bělé zmizí jako v Bermudském trojúhelníku

Evropa

  17:00
PRAHA - Česko je pro běžence jako Bermudský trojúhelník. Někteří totiž po zadržení pro své známé a příbuzné na chvíli zmizí. České úřady totiž uprchlíkům odeberou mobilní telefony a odříznou je od internetu. „Mají jen minimální kontakt s okolním světem,“ kritizuje současnou praxi Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Zařízení pro zajištění cizinců má kapacitu 270 lůžek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Díky chytrému telefonu se mohou uprchlíci bezpečněji pohybovat po Evropě a dávat své rodině průběžně vědět, zda jsou v pořádku. Pokud cestují sami, dělají jim virtuálně společnost lidé s podobnými osudy díky sociálním sítím. V Česku se však mohou běženci snadno odmlčet, tuzemské zákony je totiž po chycení odříznou nemilosrdně od světa.

Vzpoury v Bělé? Může za ně prý nelidský přístup českých úředníků

„Zajištění cizinci umístění v zařízení nesmí mít u sebe mobilní telefony. To samé se týká i žadatelů o udělení mezinárodní ochrany ubytovaných v přijímacím středisku,“ říká Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Například v sousedním Německu mají přitom azylanti mnohem volnější režim a osobní věci jsou jim ponechány.

Odebírání mobilů? Nesmyslné

Na konci července v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem vypukly nepokoje. Uprchlíci mimo jiné požadovali zpět své mobilní telefony a osobní věci. Podle Martina Rozumka z Organizace pro pomoc uprchlíkům je to pochopitelné. „To, že jim ty telefony berou, je podle mě nesmyslné. Většinou se snaží spojit s příbuznými v zemi původu nebo těmi, za kterými jdou na západ,“ upozorňuje.

Jedna z mála šancí, jak mohou běženci dát o sobě vědět, jsou telefonní automaty. „Na náklady státu vydáváme zajištěným cizincům telefonní kartu v hodnotě 180 korun, výslovně nám zákon však nic takového neukládá,“ tvrdí Malá. Limit na kartě se pak každé tři měsíce obnovuje .

Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem hlídají jednotky policistů,

Podle Rozumka je to však málo a běženci jsou zbytečně odříznutí od světa. „Stačí jim to tak na čtyři minuty volání do zahraničí,“ argumentuje. „To jen příbuzným sdělí, že jsou v pořádku a zavření v Česku,“ dodal. Někdy běžencům půjčují mobily právníci, kteří za nimi jezdí, když se na telefonní kartě objeví nula. „Nesetkal jsem se s tím, že by někdo dostal druhou kartu,“ tvrdí Rozumek.

Přibylo přes 200 běženců. Češi je drží za ostnatým drátem, diví se v Německu

Ministerstvo vnitra se brání. Někteří uprchlíci prý za celou dobu pobytu nestihnou limit ani spotřebovat. „Z praxe víme, že zajištění cizinci uskuteční první hovor, předají číslo automatu a na toto číslo jim pak může kdokoliv zavolat,“ popisuje Malá.

Bez internetu

Běženci v Bělé nemají například ani přístup k internetu. Podle ministerstva se jeho zavedení v detenčním zařízení plánuje. Kdy? To tiskový odbor nesdělil. Jediný způsob, jak se k připojení dostat, je prostřednictvím sociálních pracovníků. Ti zařízení navštěvují každý všední den od sedmi ráno do půl šesté večer.

PETRÁČEK: Mrtví uprchlíci z kamionu ukazují bariéru mezi východem a západem EU

Rozumek tvrdí, že takové zacházení s běženci je taktika. „Podle mě chtějí vyslat jasný signál, aby do Česka nikdo z nich nechodil, ale podle mě to nezafunguje a je to ostuda,“ míní.

Po propuštění jsou imigrantům mobilní telefony vráceny. Do té doby je má správa zařízení vypnuté a schované v trezoru. Že by po vrácení zařízení byla na stav telefonu nějaká stížnost, ministerstvo nezaznamenalo. 

Pokud běženec neměl peníze, dostane na další cestu 400 korun. V opačném případě jim správa zařízení náklady na pobyt strhne. „Měsíc je vyjde na 7200 korun na osobu. V celé Evropské unii jsou jen čtyři země, které s uprchlíky tak jednají,“ stěžuje si na českou praxi Rozumek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.