Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Tlustého trio jde opět proti vládě

Česko

  13:11
PRAHA - Má vůbec vládnutí současné koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených smysl? Den poté, co Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel zablokovali projednávání zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, se trio z ODS rozhodlo, že nezvedne ruku pro antidiskriminační zákon. Kritici tvrdí, že se snaží současnou koalici rozbít.

Vlastimil Tlustý s Václavem Klausem foto: František VlčekLidové noviny

Názor trio poslanců nezměnilo ani po ranním jednání poslaneckého klubu ODS, kde se je jejich straničtí kolegové pokoušeli přesvědčit.

Antidiskriminačnímu zákonu, který vetoval prezident, tak dál hrozí neúspěch. Sociální demokraté totiž pro normu momentálně nechtějí hlasovat a bez nich možná koalice nesežene potřebných 101 hlasů pro překonání prezidentského veta.

Antidiskriminační zákon má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. Mezi
její nejvýraznější kritiky patří prezident Václav Klaus. "Česká republika nikoho nediskriminuje, a proto není nijak překvapující, že o tom tento zákon není. Zákon nicméně dává občanům nárok na rovné zacházení v soukromoprávních vztazích, což je z definice nemožné. Podstatným způsobem zasahuje do oblastí, které byly po staletí v Evropě formovány zvykovými principy a etickými zásadami," řekl již dříve prezident.

Zákon na ochranu před diskriminací měla mít Česká republika už při svém vstupu do EU. Na jeho přijetí čeká jako poslední stát sedmadvacítky. Kdyby ho dolní komora neschválila, republice by asi hrozila žaloba a pokuta od Evropské komise.

Původně se zdálo, že antidiskriminační zákon by mohl být znovu, tak jako při prvním hlasování v březnu, schválen hlasy většiny koaličních poslanců a některých sociálních demokratů. Socialisté ale svůj postoj přehodnotili a pro již teď hlasovat nehodlají.

Jde o reakci na koaliční plány získat většinu ve sněmovních výborech, což ČSSD vnímá jako snahu o popření výsledků voleb a nedemokratický postup. Navíc socialisté říkají, že antidiskriminační norma, jak ji vláda prosadila, stejně nic neřeší, je bezzubá a ČSSD nevyhovuje.

Místopředseda klubu ODS Jan Bürgermeister míní, že pokud antidiskriminační zákon opravdu neuspěje, bude to vina sociální demokracie. "Teď z důvodu úplně jiných, spíš silového souboje ve sněmovně, je (ČSSD) připravena ho 'potopit'," řekl.

V klubu ODS byla podle Tlustého nejprve dohoda na tom, že hlasování o antidiskriminačním zákonu bude volné a každý poslanec bude moci hlasovat, jak chce. Dnes ráno se to ale změnilo a stalo se z něj hlasování závazné.

"...nebudu hlasovat proti panu prezidentovi"
Tlustý a jeho spojenci ale stejně ruku pro nezvednou. "My jsme k tomu své výhrady avizovali ... já jsem řekl, že nebudu hlasovat proti panu prezidentovi," řekl již v úterý  Tlustý a dnes to potvrdil. Raninec nevyloučil, že výhrady k antidiskriminačnímu zákonu dají najevo i někteří další občanští demokraté.

Tlustý, Raninec a Schwippel se již v úterý postavili proti většinovému stanovisku ODS a koalice a spolu s opozicí opět zablokovali projednávání zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Premiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek v pondělí požádal novináře, aby nepsali, že Tlustý prezentuje ODS. Neformálně už ho prý totiž nepovažuje za stranického kolegu.

Někteří další občanští demokraté ale řekli, že situace zatím nedospěla tak daleko, aby byla jakákoli další spolupráce s výše zmíněným triem v ODS nemožná. Také Tlustý a jeho spojenci říkají, že ze strany ani z poslaneckého klubu neodcházejí. Zdůrazňují, že jim jde o dodržování stranického programu a k odchodu nemají důvod. Jejich kritici ale naopak tvrdí, že chtějí rozložit nynější koalici.

Autor: