Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Třetina lidí schvaluje mučení

Svět

  8:45
Londýn - Mučení vězňů podporují hlavně lidé v zemích vystavených teroristickým útokům. Evropané jsou proti.
Tajná vězení CIA jsou prý v Polsku a Rumunsku. (Ilustrační foto)

Tajná vězení CIA jsou prý v Polsku a Rumunsku. (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Téměř třetina lidí světa podporuje za jistých okolností mučení vězňů. Zjistil to průzkum, který pro britskou stanici BBC vypracovaly společnosti Globescan a PIPA (Program on International Policy Attitudes). Ty oslovily celkem 27 000 lidí ve 25 zemích světa s otázkou, zda je pro ně přijatelné mučení, pokud by vedlo k získání informací, které by mohly zachránit životy nevinných lidí.

 Rozhodně proti mučení se postavilo 59 procent respondentů, zatímco 29 procent lidí určitou formu mučení v boji proti terorismu připouští. Většina lidí je proti mučení i ve Spojených státech, které jsou celosvětově kritizovány za nakládání s vězni na americké základně Guantánamo. Celých 36 procent oslovených Američanů ale s jistou formou mučení souhlasí, zatímco ve většině zemí Evropské unie je tento počet výrazně nižší.

Americký prezident George W. Bush v tomto týdnu podepsal kontroverzní zákon, který podle kritiků mučení umožňuje. Zákon o výsleších totiž nechává určení hranice toho, co už se považuje za mučení, právě na výkladu prezidenta. Otázkou je, kam Bush zařadí některé praktiky používané na Guantánamu: vystavování vězňů extrémním teplotám, silnému hluku, neposkytování času na spánek apod.

 To, že by mučení mělo zůstat nadále zakázáno, protože je nemorální a porušuje lidská práva, se domnívá většina dotázaných v celkem 19 z 25 zemí. „Převládající pohled ve světě je takový, že terorismus neomlouvá obcházení zákonů proti mučení,“ okomentoval výsledek průzkumu ředitel PIPA Steven Kull. Ženevské konvence, které mučení, kruté a ponižující chování k vězňům zakazují, podepsaly všechny státy účastnící se průzkumu. Je ale zřejmé, že obyvatelé zemí čelících politickému násilí budou jistou formu mučení přijímat více než ostatní.

Typickým příkladem je Izrael, v němž mučení připouští nejvíce respondentů: 43 procent. Autoři průzkumu to vysvětlují extrémní hrozbou terorismu, jemuž země čelí. Židé mučení připouštějí, muslimové ne I přesto si ale téměř polovina (48 procent) Izraelců myslí, že by mělo být mučení nadále zakázáno. Odpovědi obyvatel židovského státu se ale liší podle toho, k jakému se dotazování hlásí náboženství: zatímco 53 procent židů souhlasí s jistou formou mučení vedoucí k získání informací, drtivá většina muslimů (ti tvoří 16 procent obyvatel Izraele) jakékoliv mučení odmítá.

 K dalším zemím, v nichž připouští mučení značná část dotazovaných, patří Irák (42 procent), Filipíny (40 procent), Indonésie (37 procent) a Čína (37 procent). Na opačné straně žebříčku stojí Itálie, v níž mučení odmítá 81 procent lidí. Velká většina lidí nesouhlasí s mučením ani v Británii a Španělsku, přestože tyto dvě země zažily v posledních letech teroristické útoky Al Kajdy. Nejméně jasno mají v této otázce obyvatelé Indie. V zemi, která zažívá teroristické útoky poměrně často, nemá na tuto věc názor celých 45 procent dotázaných.
Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...