Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Turecká diva rozlítila armádu

Svět

  8:48
ISTANBUL/PRAHA - Když se turecký zpěvák Bülent Ersoy v roce 1981 rozhodl, že změní své pohlaví, vyvolal tím pochopitelný rozruch. Když se letos v únoru – nyní již zpěvačka – Bülent Ersoy odvážila zpochybňovat smysl vojenského tažení proti kurdským separatistům, nezůstalo jen u rozruchu. Včera s ní začal soud, v němž je obviněna z odrazování od služby v armádě, za což jí hrozí až tři roky vězení.

Provokující transsexuálka Bulent Ersoy foto: AFP

Proces je podobně jako další spory týkající se kontroverzních výroků o kurdských separatistech vnímán především jako spor o svobodu slova. A čím ho zpěvačka vyvolala? To když v únoru v televizní debatě podle deníku Turkish Daily News prohlásila: „Samozřejmě, že naše vlast je nedělitelná, proč ale posílat ty mladé na smrt? Kdybych měla dítě, neposlala bych ho do hrobu kvůli válce někoho jiného.“

Co Turek, to voják
Bylo to sice jen pár vět, ovšem pronesených v nejméně vhodnou dobu – během nové ofenzivy proti separatistům z marxistické Strany kurdských pracujících (PKK). Při ozbrojené kampani kurdských povstalců a následných armádních operacích zahynulo od roku 1984 už přes 37 tisíc lidí, mezi oběťmi je i zhruba pět tisíc tureckých vojáků.

Oblíbená turecká zpěvačka svá slova zopakovala i při pozdější tiskové konferenci. Včerejšího soudního líčení se ale neúčastnila. Soudu se omluvila, že se musí připravovat na koncert. Další stání se má konat v září a soud podle agentury AFP nařídil, že v případě další absence ji mají předvést policisté.

Nyní 56letou zpěvačku viní z porušení článku 318 trestního zákoníku, který kriminalizuje podkopávání institutu vojenské služby. „Cílem jejích poznámek bylo odrazovat rodiče od posílání svých synů na vojnu,“ praví se v obžalobě. Jako další přitěžující okolnost se pak uvádí, že zpěvaččina slova opěvovala televizní stanice považovaná za hlásnou troubu kurdských povstalců.

Uvozovky dolníSlužba v armádě je v Turecku povinná a výjimku nedostávají pacifisté ani další odpírači odvolávající se na své svědomí.Uvozovky horní

Služba v armádě je v Turecku povinná a výjimku nedostávají pacifisté ani další odpírači odvolávající se na své svědomí. V zemi platí zásada „Každý Turek se rodí vojákem“, jejíž zpochybnění vyčítala zpěvačce i obžaloba.

Jeden ze zástupců obžaloby Hakkan Ozgur to u soudu komentoval slovy: „Turecká armáda je ve válce proti teroru. Šíření opačné propagandy je ilegální. U lidí to vyvolává pochybnosti, zda jít do armády. A zasévá to pochyby v myslích těch, jejichž děti zrovna na vojně jsou,“ citovala jeho slova britská BBC.

Celý případ vyvolal pozornost jak v zahraničí, tak i v samotném Turecku. Výše citovaný deník Turkish Daily News například ve svém komentáři z konce května podotkl, že podstatou sporu je zpochybnění bezmezné loajality vůči Turecké republice. „Ve 20. letech propagoval (italský fašistický vůdce) Benito Mussolini stejný princip pomocí známého sloganu – vše pro stát, nic mimo stát, nic proti státu. Je to zcela nepochopitelné, ale tato idea je v Ankaře stále živá,“ napsal autor komentáře.

Autor: