Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Týc provokoval policisty už dávno, bral jim čepice

Lidé

  20:01
PRAHA - Umělec Roman Týc provokuje muže zákona často a rád. Už před deseti lety na sebe upozornil akcí Seber policajtovi čepici, při které se s překvapenými policisty honil v ulicích hlavního města. Na podobné hry ale teď bude muset na měsíc zapomenout. Nastoupil totiž do vězení kvůli vyměněným figurkám na semaforech.

Roman Týc krade policistům čepice foto: vimeo.com

Dva policisté vyřizují na Malostranském náměstí v centru Prahy dopravní přestupek. Z dálky je přitom pozorně sleduje David Hons alias Roman Týc. Mladý performer cítí příležitost a vyráží ukořistit dvojnásobnou trofej.

ČTĚTE TAKÉ:

Využije chvilkové nepozornosti a v mžiku sebere mužům zákona čepice. Než se překvapená dvojice vzpamatuje, utíká Týc ke svému mopedu a uniká pryč. Lov se vydařil.

Hrou Seber policajtovi čepici na sebe jeden ze zakladatelů skupiny Ztohoven upozornil před deseti lety. Akci tehdy sponzorovala firma Nike, za což Týc sklidil kritiku zejména z řad aktivistických umělců.

Média si ale umělce, který na sebe před tím upozornil plavbou na kusu dřeva při pražských povodních, oblíbila a záběry z provokativního projektu se dostaly do hlavních zpravodajských pořadů.  

ČTĚTE TAKÉ:

Na hraně byly i jeho další akce. Členové umělecké skupiny Ztohoven se například „nabourali“ do vysílání České televize a odvysílali simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš.

Zakryli také červené neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla. Po šest měsíců také při projektu Občan K. žil Týc pod cizí identitou, účastnil se voleb nebo cestoval do zahraničí.

V pátek nastoupil Týc do pankrácké věznice na měsíční trest za nezaplacení pokuty za jednu z jeho uměleckých akcí, při které vyměnil figurky na pražských semaforech.

Konflikt s policií

Krátce před nástupem do vězení měl Týc incident s policií, který skončil jeho obviněním. Ve středu večer podle policie napadl strážníka. Týc ale tvrdí, že se jen zastal ženy, která měla se strážníky konflikt.

Žena vystoupila v médiích a uvedla, že sama konflikt vyprovokovala a Týc se jí zastal, ale byl strážníky napaden. Policie jeho jednání považuje za násilí proti úřední osobě, za takový trestný čin mu hrozí až čtyři roky vězení.

 Týc by měl ve vězení strávit měsíc za to, že v roce 2007 v rámci své umělecké akce vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce.

Soud jej odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor uhradil, pokutu ale platit nechce, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin. Raději si zvolil měsíční vězení.

Na Týcovu podporu vzniklo několik iniciativ, v otevřeném dopise třeba lidé vyzývají prezidenta Václava Klause, aby umělci udělil milost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!