Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Urážka prezidenta? Turečtí psychologové soudí Gluma kvůli vtipu s Erdoganem

Vladimír Putin

  12:40
Zloduch, nebo oběť? Expertní komise povolaná tureckou justicí posoudí podstatu Gluma, slavné fiktivní postavy z pera J. R. R. Tolkiena. Učiní tak kvůli internetovému memu, který zlem zdevastovaného Gluma přirovnal k prezidentu Erdoganovi. Komise složená z psychologů i filmového vědce má rozhodnout, zda má být lékař, který vtip zveřejnil, odsouzen za urážku hlavy státu.

Kvůli tomuto memu čelí turecký lékař justici, která rozhoduje, zda se jeho zveřejněním dopustil urážky prezidenta. foto: TwitterReprofoto

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan - a po Sauronově Prstenu moci marně lačnící Glum z filmové ságy Petera Jacksona. To jsou protagonisté memu, který v říjnu sdílel na sociální síti turecký lékař Bilgin Çiftçi. Ať už ohromení, překvapení nebo hodující na chutném soustu, málo platné, autoritářská hlava Turecka a tragikomická Tolkienova postava se zkrátka podobají, tvrdí satirická koláž.

Nejdřív vyhazov, potom soud

Jenže v Turecku, které urážku prezidenta trestá vězením, se podobné žerty nevyplácejí. Doktor Çiftçi se o tom přesvědčil hned několikrát: poprvé, když ho kvůli vtipkování na Erdoganův účet vyloučili z vládního Tureckého institutu veřejného zdraví (THSK), a nedlouho poté i v soudní síni. Pokud Çiftçiho soud uzná vinným z urážky hlavy státu, hrozí mu až dvouletý trest odnětí svobody, informoval portál deníku Zaman.

Hladkému průběhu pozoruhodné kauzy se ovšem postavil do cesty sám Glum, respektive jeho ambivalentní charakter. Ukázalo se totiž, že sám soudce, který má o osudu obžalovaného lékaře rozhodnout, nemá ohledně povahy zpustošeného Gluma tak zcela jasno.

Islámský stát není pro Erdogana hrozbou. Jde mu o Kurdy, říká expertka z Turecka

Na dotaz Çiftçiho advokáta totiž předseda soudu přiznal, že neviděl ani Jacksonovy filmy, natož aby byl s fiktivní postavou obeznámen z Tolkienovy ságy. Ostatně, z vlastní čtenářské či divácké zkušenosti prý Gluma nezná ani žalující prokurátor.

A tak soud sáhl ke svéráznému řešení. Na pomoc povolal expertní komisi složenou z psychologů, akademiků a filmového znalce, aby odborně posoudila Glumův charakter a vynesla posléze zásadní verdikt: je Glum zloduch, či nikoli? Na základě jejího usnesení pak soudce určí, zda se Çiftçi dopustil trestného činu, nebo mu dá za pravdu v tom, že Glum není zlá postava a o urážku se nejedná.

Proti svobodě internetu

Bizarní soudní spor je dalším symptomem omezování internetové svobody, kterou Erdoganův režim důsledně a dlouhodobě oklešťuje, podobně jako svobodu tureckých médií.

NEHAŇTE PREZIDENTA!

  • Článek 299 tureckého trestního zákoníku stanoví za urážku prezidenta trest až čtyřletého odnětí svobody.
  • Mezi srpnem 2014 a březnem 2015 vyšetřovaly turecké úřady kvůli „urážce hlavy státu“ 236 lidí. 105 obvinily, osm formálně zatkly.
  • Mezi červencem a prosincem 2014 poslalo Turecko Twitteru celkem 477 žádostí o odstranění obsahu, pětkrát více než kterákoli jiná země.
  • Reportéři bez hranic umístili Turecko na 149. příčku (ze 180 hodnocených zemí) indexu svobody tisku. Pro srovnání: ČR se loni umístila na 13. příčce, Čína na 179.
  • Během Erdoganova působení v úřadu (premiérem v letech 2003-2014, prezidentem od srpna 2014) bylo 63 novinářů odsouzeno k celkem 32 letům za mřížemi a pokutě ve výši 128 000 dolarů (přes 3 miliony korun).
Zdroj: BBC

Trnem v oku je autoritářské vládě především obtížně zkrotitelný - a slovy Recepa Tayyipa Erdogana „zhoubný“ - Twitter. Loni v březnu dokonce sociální síť nakrátko zablokovala, aniž by se přitom ohlížela na kritiku zpoza hranic. „Mezinárodní společenství může říkat to či ono. Mě to vůbec nezajímá. Každý uvidí, jak je Turecká republika silná,“ kontroval Erdogan, tehdy ještě „pouhý“ premiér.

Tvrdou rukou řídí Turecko i z nynějšího postu hlavy státu - přestože zakotvit v ústavě prezidentský systém se Erdoganově věrné AKP dosud nepovedlo. „(Erdogan) podle všeho propadl myšlence, že je zachráncem Turecka, Bohem vyvoleným spasitelem, který má z Turecka vybudovat silný stát a změnit jeho postavení jak na vnitropolitickém, tak na mezinárodním poli,“ podotkl loni pro Lidovky.cz analytik Emil Aslan Souleimanov.

Sestřelení ruského Su-24 Turky oživilo nejen debatu o spletitých vztazích Ankary a Moskvy, ale také už dříve populární srovnávání jejich představitelů. Erdogan a Putin k sobě mají blíž, než by se mohlo zdát, uváděla řada článků a připomínala jak mocenské tendence a mesiášský kult obou politiků, tak jejich chudé dětství či zálibu ve sportu.

Teď oba vůdce spojil i nebohý, zlem zkorumpovaný Glum, který si už obdobných chvil slávy vrchovatě užil s Vladimirem Putinem. Dávno před Erdoganem.

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč