Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Misurátě vystavili Kaddáfího tělo, pohřeb odložen

Svět

  7:12aktualizováno  12:44
TRIPOLIS - Tělo bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který byl ve čtvrtek dopaden a zabit, bylo podle deníku The New York Times v noci na dnešek vystavováno v Misurátě, aby se místní mohli přesvědčit, že diktátor je po smrti. Pohřeb naplánovaný na pátek bude odložen, čeká se se na mezinárodní skupinu, která smrt Kaddáfího prošetří.

Tělo svrženého vůdce v Misurátě. foto: Reuters

V Misurátě bylo vystaveno také tělo Kaddáfího syna Mutasima. Stejně jako diktátor byl i Mutasim zabalen do modrého igelitu. Včera zemřel i nejznámější z Kaddáfího synů Sajf Islám. Během pátku se však objevily informace, že Sajf Islám žije a prchá do Nigeru. Podle dalších informací se léčí ve Zlintánu.

Informace o posledních chvílích Kaddáfího života jsou stále rozporné; různé zdroje se pouze shodují, že svržený libyjský vládce přišel o život při pokusu o útěk ze Syrty.

Podle agentury Reuters se Kaddáfí ve čtvrtek těsně před rozbřeskem pokusil v koloně několika desítek vozidel uprchnout z obklíčeného města. Daleko se však nedostal, protože kolonu asi v 08:30 SELČ zasáhly rakety z letadel NATO. Podle jednoho z činitelů aliance rakety vypálila buď francouzská stíhačka, nebo americké bezpilotní letadlo.

Reuters uvedl, že na místě, vzdáleném zhruba tři kilometry západně od Syrty, zůstalo po zásahu na silnici asi 15 spálených automobilů s automatickými zbraněmi na střechách. Uvnitř vozů a okolo nich bylo asi 50 těl.

Jeden z Kaddáfího osobních strážců televizi Al-Arabíja řekl, že se kolona po útoku rozdělila do skupin, z nichž každá se vydala jinudy. Bývalý libyjský diktátor se pak podle bojovníků povstalecké Přechodné národní rady (NTC) spolu s několika svými muži ukryl do kanalizačního potrubí, kde je obklíčili protivníci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jeden z Kaddáfího mužů vyšel ven s puškou nad hlavou a volal, že se vzdává, ale hned, jak uviděl můj obličej, začal na mě střílet," vyprávěl jeden z bojovníků NTC, podle něhož pak asi Kaddáfí musel nařídit, aby zastavili palbu. "Můj pán je tady, můj pán je tady. Muammar Kaddáfí je tady a je zraněn," křičel prý Kaddáfího věrný.

"Šli jsme dovnitř a vytáhli Kaddáfího. Říkal: 'Co se děje? Co se děje?' Pak jsme ho vzali a dali do auta." Když bojovníci Kaddáfího dopadli, byl prý již zraněn na noze a na zádech.

Fotka pořízená těsně po Kaddáfího smrti.

Kariéra zločince

Kaddáfímu se dává za vinu atentát v Lockerbie v roce 1988 – 270 mrtvých

Kaddáfí přiznal vinu i za útok na francouzské letadlo v Nigeru v roce 1989 – 171 obětí

V minulosti podporoval i teroristy – na Blízkém východě, v Africe i v Severním Irsku

Libye pod jeho vedením v roce 1972 napadla sousední Čad

Mezinárodní soud na něj vydal zatykač za zločiny proti lidskosti

Takovou verzi dopadení bývalého libyjského vůdce v zásadě potvrdili i další bojovníci, kteří se podíleli na jeho zadržení. Jeden z nich ale tvrdil, že zranění Kaddáfímu způsobil jeden z jeho strážců, který ho prý střelil do hrudi.

Jak přesně Kaddáfí, který prý prosil o milost, zemřel, však stále jasné není. Podle oficiální verze NTC zahynul při převozu do nemocnice v přestřelce mezi svými stoupenci a povstalci, poté co utrpěl střelné poranění hlavy.

Podle patologa Michaela Badena, kterého cituje The New York Times, však stopy po kulkách na Kaddáfího hlavě ukazují spíše na to, že byl zastřelen z bezprostřední blízkosti. Tomu by odpovídalo i tvrzení jednoho z činitelů NTC, který pod podmínkou anonymity Reuters řekl, že Kaddáfí byl povstalci krutě zbit a pak zastřelen.

Autoři: ,