Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Belgie nepodepíše smlouvu CETA s Kanadou, oznámil belgický premiér Michel

Svět

  11:03aktualizováno  15:27
PRAHA - Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že jeho země nyní nemůže podepsat obchodní smlouvu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). „Ultimátum nebude možné respektovat,“ řekl také předseda valonského parlamentu André Antoine v rozhovoru pro belgické rádio RTL.

Předseda valonského parlamentu André Antoine a valonský premiér Paul Magnette. foto: Reuters

Michel to podle belgických médií uvedl po jednání s představiteli regionálních vlád. Trvá tedy odmítavý postoj valonského parlamentu k dokumentu. Evropská unie dala o víkendu Belgii čas do dnešního večera, aby věc vyřešila.

„Žádali po nás, abychom dnes dali jasnou odpověď. Jasná odpověď zní v této chvíli ‚ne‘,“ citovala Michela agentura AFP. Kromě Valonska mají vůči CETA své výhrady také dva další belgické regiony.

Po Michelově oznámení není zatím jasný osud na čtvrtek plánovaného summitu EU-Kanada. Na něm měla být šest let vyjednávaná obchodní dohoda podepsána. Kanadská strana už dala najevo, že bez podpisu dokumentu, se kterým souhlasí všechny ostatní země unie, nemá konání schůzky velký smysl.

Termín pro federální belgickou vládu stanovila EU nejspíš po konzultaci s Kanadou. Dosud se nikomu nepodařilo přesvědčit frankofonní region Valonsko, aby s CETA souhlasilo. Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují.

Jádrem problému je podle dostupných informací ochrana investic a její vymáhání skrze speciální soudy. Smlouva má být podle Valonů používána jako mustr pro další dohody například s Japonskem nebo USA, proto by měla být dotažena do detailů.

„Chceme transparentní (dohodu), chceme, aby demokracie byla respektována,“ podotkl v rozhovoru předseda parlamentu Antoine. Podle něj však transparentnost chybí v unijních smlouvách obecně.

Valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě. Avšak ujistil, že zbývá už vyřešit pouze „některé malé problémy“. Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU a stala se silným precedentem pro budoucí obchodní jednání EU s partnery.

Šéf valonských socialistů, Elio Di Rupo, budoucnost smlouvy taky nevidí. Pro server LeSoir.be řekl, že vyjednávání potrvá minimálně týdny.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...