Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vláda zametá stopy, tvrdí mluvčí Bhuttové

Svět

  11:32aktualizováno  17:07
ISLÁMÁBÁD - Kolem smrti Bénazír Bhuttové stále panují nejasnosti. Pákistánská Al Kajda popírá, že by se podílela na čtvrtečním vražedném atentátu na opoziční političku. Pákistánská vláda ale na podílu teroristické organizace na vraždě Bhuttové trvá. Zároveň se vláda a lidé z okruhu Bhuttové přou o to, jakým způsobem politička vlastně zemřela.

Bývalý pákistánský premiér Nawaz Sharif se modlí u hrobu Bénazír Bhuttové. foto: AFP

Podle vlády Bhuttová zemřela na následky vážného zranění hlavy o posuvnou střechu, když se pokoušela ve chvíli útoku posadit v autě a střechu přiklopit. Její straničtí kolegové dnes ale oznámili, že viděli tělo a že je zřejmé, že Bhuttovou zasáhla střela.

Mluvčí Bhuttové: vláda zkresluje informace
Vláda v pátek zveřejnila lékařskou zprávu, podle níž Bhuttové způsobilo smrtelné zranění zvedací zařízení střechy auta, v němž stála a do něhož si při útoku chtěla sednout. Podle vládní verze lékaři v těle Bhuttové žádné kulky nenašli.

Mluvčí Bhuttové Sherry Rehmanová si je ale jistá, že Bhuttovou střelec zasáhl. "Viděla jsem zranění střelnou zbraní na zadní části její hlavy a další ránu z druhé strany, kudy kulka vyšla. Byla jsem mezi lidmi, kteří její tělo omývali před pohřbem. Nemohli jsme ji vlastně ani řádně omýt, protože rána stále trochu prosakovala. Ztratila velké množství krve."

Mluvčí ministerstva nabídl exhumaci
Rehmanová obvinila vládu, že zatajuje okolnosti vraždy. "Přinutili nemocnici změnit prohlášení. Nemocnice nikdy nevydala správnou zprávu. Ministerstvo vnitra tvrdí, že zemřela kvůli jakémusi nárazu proti zatahovací střeše auta. To je směšné, je to nebezepečný nesmysl, protože toto tvrzení zastírá to, co se opravdu stalo," řekla Rehmanová.

Mluvčí ministerstva vnitra Džávid Ikbal Číma nabídl opozici možnost exhumovat tělo Bhuttové a provést posmrtné ohledání, aby se představitelé její Pákistánské lidové strany mohli přesvědčit, jakým způsobem byla zabita. Její manžel Ásif Alí Zardárí toto ohledání nedovolil udělat před pohřbem.

Mluvčí znovu zopakoval, že vláda má důkazy o tom, že za atentátem na Bhuttovou stál vůdce pákistánské Al-Káidy Mahsúd, a odmítl zahraniční pomoc při vyšetřování. "Toto není obyčejný kriminální případ, při němž bychom potřebovali pomoc mezinárodního společenství. Myslím, že jsme schopni to zvládnout," řekl.

Na ženy neútočíme
Spoluúčast vůdce pákistánské Al Kajdy Bajtulláha Mahsúda důrazně popřel Mahsúdův mluvčí maulána Umar. "Zásadně to popíráme. Lidé z našich kmenů dodržují určité zvyklosti. Na ženy neútočíme. Je to spiknutí, za nímž stojí vláda, armáda a tajná služba. Je to divadlo," řekl. Zároveň zdůraznil, že jeho skupina bojuje výhradně proti USA a nepovažuje pákistánské politiky za své nepřátele.

Vláda v pátek Mahsúdovu vinu prokazovala zveřejněním přepisu zachyceného telefonického rozhovoru, v němž údajně Mahsúd chválil vykonavatele atentátu. "Byla to úžasná práce. Ti hoši, co ji zabili, byli odvážní," řekl podle transkripce Mahsúd.

Sebevražedný atentátník, který političku dvakrát střelil a následně sám sebe vyhodil do vzduchu, údajně podle ministerstva patřil k sunnitské muslimské skupině Lashkar-e-Jhangvi napojené na Al Kajdu. Skupinu pákistánský prezident Pervéz Musharraf v roce 2001 zakázal a pákistánská vláda ji viní ze smrti stovek lidí. Samotná skupina, kterou vede americké ministerstvo zahraničí na seznamu teroristických organizací s napojením na Taliban, se k atentátu nepřihlásila.

Údajný mluvčí teroristické organizace ale nicméně už v pátek sdělil internetovému vydání listu Asia Times, že smrt Bhuttové je vítězství Al Kajdy. "Je to naše první vítězství nad těmi, kteří se spojili z bezvěrci (tj. Západem) v boji proti Al Kajdě a vyhlásili válku mudžáhidům (bojovníkům svaté války islámu)."

Umar vyjádřil lítost nad smrtí Bhuttové a zdůraznil, že by bylo naprosto nemožné, aby se militantní muslimové dostali k Bhuttové přes bezpečnostní kordón na předvolebním shromáždění, po jehož skončení byla zavražděna. "Bénazír nebyla osobností jenom v Pákistánu, ale také političkou uznávanou v zahraničí. Její smrt nás zarmoutila a šokovala," řekl Umar telefonicky agentuře AFP.

Škody po rabování jdou do miliardy
Pákistán drží už druhý den třídenní smutek, který skončí v neděli. V zemi stále panuje mimořádné napětí. V Láhauru se sešlo na protivládní demonstraci 10.000 lidí, Karáčí je ochromeno. Při pouličních nepokojích a rabování už zahynulo 38 lidí. 

Lidé ničí budovy, auta, vlaky i železniční stanice. Škody, které rozlícení lidé v ulicích napáchali, dosahují podle prvních odhadů miliardy rupií, tedy desítek milionů dolarů, oznámilo dnes pákistánské ministerstvo vnitra. Při nepokojích bylo zničeno 176 bank, 72 vlakových vagónů a 18 železničních stanic.

Nejméně stovka vězňů uprchla z věznic. Prezident Parvíz Mušaraf proto nařídil vrchním velitelům bezpečnostních sil, aby proti protestujícím, ničícím a rabujícím davům tvrdě zakročili. "Proti těm, kdo hodlají zneužít situace k rabování a ničení, je třeba tvrdě zakročit a přijmout všechna opatření k zajištění bezpečí a bezpečnosti
obyvatel," řekl Mušaraf.

Z obavy před řáděním "chuligánů a rabovačů" byly podle Mušarafa preventivně
uzavřeny obchody, lékárny a benzinové stanice. "V době, kdy celý národ truchlí kvůli tragické smrti Bénazír Bhuttové, nemůžeme umožnit ničemům a asociálním jedincům, aby pod rouškou protestů ničili životy a majetek obyčejných lidí," dodal.

Volby jsou ohrožené
Vyhrocená situace ohrožuje i lednové volby. Volební komise o nich bude jednat na pondělní mimořádné schůzce. Mluvčí komise zatím nenaznačil, zda komise uvažuje o odkladu.

Komise tvrdí, že bezpečnostní i právní situace v zemi se po útoku velmi zhoršila. Při násilnostech, které po smrti Bhuttové následovaly, zahynuly tři desítky lidí a v pátek byl zabit další politik. Volební komise v dnešním prohlášení oznámila, že "jsou vážně narušeny všechny aktivity související s přípravou voleb, včetně tisku volebních lístků, logistické přípravy i školení personálu, který měl být ve volebních místnostech".

Podle komise bylo od čtvrtka zničeno osm volebních místností i voličské seznamy v okresech jihopákistánské provincie Sindh, odkud Bhuttová pocházela a v níž měla nejvíce stoupenců. Premiér Muhammad Míán Súmrú v pátek řekl, že vláda zatím s odkladem voleb nepočítá, i když další opoziční politik Naváz Šaríf chce volby bojkotovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!