Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vydávání cizinců po česku: stav soudnictví se hodnotil mezi řečí

Česko

  7:00
PRAHA - Velmi neobvykle získával Jakub Pastuszek, úředník ministerstva spravedlnosti, který má vydávání cizinců (neboli extradice) na starosti, informace o stavu justice v Rusku nebo Gruzii. Podle zjištění serveru Lidovky.cz si v případech Alexeje Torubarova a Zuraba Nadiradzeho neformálně mailoval s pracovníky konzulátu v Moskvě a Tbilisi.

Alexej Torubarov foto: helpaman.org

Tyto maily pak české soudy zařadily do oficiálního spisu. Jak zjistil server Lidovky.cz, postup ministerského úředníka již delší dobu kritizuje Černínský palác. A podivoval se nad ním i samotný ministr Karel Schwarzeberg (TOP 09).

Pastuszek na sebe v kauze vydání podnikatele Torubarova poprvé upozornil v souvislosti s nerespektováním zobecňujícího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Pro připomenutí: podle soudu Česko nemůže vydávat cizince, kterým zde nedoběhlo azylové řízení.

K TÉMATU:

Jenže jak zjistil server Lidovky.cz, není to jediné Pastuszkovo pochybení. Právníci si také stěžují na to, že úředník zbytečně odkládá rozesílání rozhodnutí v případech vydávání cizinců.

Váš klient byl vydán, dovídají se advokáti po několika dnech

"Přestože ví, že každý advokát má datovou schránku a dokument tak přijde prakticky okamžitě a má právní váhu originálu, pan Pastuszek rozesílá rozhodnutí o vydání obyčejnou poštou, nebo faxem," stěžuje si na úředníkovo počínání aktivista John Bok.

"Často se stává, že advokát rozhodnutí o vydání svého klienta obdrží až poté, co je vydán, nebo jen pár hodin předtím, než se tak stane a již není možné s tím cokoliv udělat," kritizuje postup ministerstva spravedlnosti Bok. A jeho slova potvrzují také sami advokáti.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

Alexej Torubarov

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

Své o korespondenci s Pastuszkem ví také Torubarovův právní zástupce Milan Hulík. Tomu vyrozumění o extradici jeho klienta přišlo ve chvíli, kdy už prakticky nebylo možné zasáhnout. "Rozhodnutí mi přišlo až 2. května, 90 minut před jeho vydáním ruské straně," popsal advokát, v jaké časové tísni se nacházel. Souhlas s vydáním přitom ministr Pavel Blažek (ODS) podepsal už 16. dubna. K Hulíkovi tak doputoval až po 16 dnech. V porovnání se svým kolegou, taktéž zástupcem Alexeje Torubarova, Miroslavem Krutinou však dopadl ještě dobře - on ministerské rozhodnutí nedostal vůbec.

Stav vězeňství se hodnotil mezi řečí

Kritice se Pastuszek nevyhnul ani kvůli postupu, jakým zjišťuje, zda je země, do které by měl být cizinec vydán, způsobilá vést s ním spravedlivý soud. Pro příklad není třeba dlouho pátrat. V případu extradice Alexeje Torubarova si Pastuszek o zhodnocení stavu vězeňství a justice v Rusku řekl v neformální e-mailové komunikaci s českým vicekonzulem v Moskvě Janem Mráčkem. E-mail pak poskytl soudu, který jej zařadil do spisu.¨

Stanovisko v tomto případě však musí opatřit výhradně Odbor lidských práv ministerstva zahraničí, nikoli velvyslanectví. Odbor navíc deklaroval zcela opačný názor než vicekonzul Mráček.

Na Pastuzskovu praxi, kdy soudům předává hodnocení od zastupitelských úřadů a nečeká na stanovisko ministerstva zahraničí, si stěžovala v dopise ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) aktivistka Hana Demeterová. Ministr dal obratem celý incident prošetřit. "Z šetření vyplynulo, že vyjádření vicekonzula Mráčka bylo učiněno bez vědomí nadřízených formou e-mailu a reagoval tak na dotaz ze strany ministerstva spravedlnosti," odpovídá Schwarzenberg Demeterové.

"Jako poněkud nestandardní se jeví skutečnost, že se taková neformální korespondence může stát oficiální součástí úředního spisu českého soudu," diví se postupu soudu Schwarzenberg. Pastuszkovu soukromou korespondenci přitom akceptoval i senát Ústavního soudu.

Bez vysvětlení

Sám Pastuszek své počínání na ministerstvu vysvětlit nechtěl. "Už vám nic neřeknu. Váš poslední článek mě dost poškodil," řekl a zavěsil. (Původní rozhovor s Pastuzskem čtěte ZDE). Na následné zprávy už neodpověděl.

Se stížností na Pastuszka se aktivista Bok již jednou na ministerstvo spravedlnosti obrátil a to 7. května. Tedy pět dní po vydání Torubarova do Ruska. "Evidentně se nejedná jen o nedbalost a nezpůsobilost Jakuba Pastuszka. Je zcela zřejmé, že mu jsou osudy lidí, jejich životy a úcta k právu zcela cizí," píše Bok v dopise 1. náměstkovi ministra Blažka Danielu Volákovi.

"Tím samozřejmě nestaví do špatného světla jen ministerstvo, ale hlavně samotného ministra. Jeho jednání je nejen trestuhodné, ale vysloveně zločinné," dodává Bok závěrem.

Dobrý či špatný advokát?

Podobný postup jako v Torubarově případě přitom provázel také pokus o vydání gruzínského úředníka Zuraba Nadiradzeho. Jeho extradici Ústavní soud zastavil na poslední chvíli.

ČTĚTE VÍCE:

Také v jeho případě Pastuszek získával informace o stavu justice a vězeňství formou soukromé korespondence. Tentokrát s konzulátem v Tbilisi (konkrétně s velvyslancem Ivanem Jestřábem, který ve službách ministerstva působil již za minulého režimu).

A také v tomto případě se ministerstvo zahraničí proti podobným praktikám ozvalo. Jiří Schneider, první náměstek ministra zahraničí informoval v dopise svého protějška na spravedlnosti, Daniela Voláka, že informace o situaci v dané zemi má jeho rezort nebo jakékoli jiná státní instituce získávat výhradně od odboru lidských práv.

"Zásadní rozdíl mezi případy Alexeje Torubarova a Zuraba Nadiradzeho představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka," napsal serveru Lidovky.cz Blažek v narážce na Hulíkovu kritiku na adresu ministerstva.

Server Lidovky.cz se již několik dní marně pokouší spojit jak s mluvčí, tak s ministrem samotným. Na dotazy ohledně práce Jakuba Pastuzska ani na návrh schůzky Blažek nereagoval.

Autor: