Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Torubarovovo vydání jako pomsta? Gruzínec extradici unikl o vlásek

Pavel Blažek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Blažek | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Pouhé dva dny před dramatickým vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova měl být vydán další cizinec - gruzínský úředník Zurab Nadiradze. Ústavní soud ale jeho vydání na poslední chvíli zastavil. Ruský podnikatel byl vydán o dva dny později a ministerstvu spravedlnosti, které běžně podobné případy vyřizuje v řádu dnů, na to stačilo pár hodin.

Vydávání cizinců z Česka probíhá podle zjištění serveru Lidovky.cz nestandardním způsobem. Fakt, který v celé nahotě odhalila 2. května vládní záchranná operace na letišti, o čemž informoval server Lidovky.cz (čtěte zde), nyní potvrzuje i další případ cizince, který měl být z Česka vrácen do vlasti. Příběh Zuraba Nadiradzeho. V jeho případu musel Ústavní soud zamítnout vydání v řádu minut.

Odložení Gruzíncovy deportace zřejmě úředníky ministerstva spravedlnosti rozzlobilo. A tak další extradice, ruského podnikatele Torubarova, proběhla nezvykle rychle. "Běžně to ministerstvo řeší v řádu dnů. V případu Torubarova to bylo v řádu hodin," řekl serveru Lidovky.cz zdroj z Ústavního soudu, který si přál zůstat v anonymitě. 

Z ČEHO JE NADIRADZE V GRUZII OBVINĚN:

Nadiradze byl v Gruzii odsouzen podle tamního trestního zákona za "vraždu s motivem chuligánství". Čin se stal v lednu 1994 v Tbilisi. Na oslavě narozenin vypukla hádka, která vyvrcholila střelbou na ulici. Jeden ze čtyř zraněných v nemocnici zemřel. Nadiradze tvrdí, že čin nespáchal. Je prý politicky nepohodlnou osobou kvůli informacím, které získal v době svého působení na gruzínském ministerstvu obrany.

Bleskurychlých 120 minut

Nadiradze měl být do Gruzie vrácen pouhé dva dny před Torubarovem. A s případem vydání ruského podnikatele ho spojuje mnohem více. Gruzínec byl ve své vlastni v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení za vraždu (více čtěte v boxu). I jeho případ, stejně jako ostatní extradice, skončil na stole úředníka ministerstva spravedlnosti Jakuba Pastuszka - experta na paragrafy související s vydáváním do ciziny.

Nadiradzeho vydání do Gruzie nakonec zarazil až Ústavní soud. V rekordním čase totiž soudci odmítl rozhodnutí podepsané ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), v němž vydání cizince do Gruzie posvětil. Od podání žádosti na Ústavní soud do rozhodnutí uběhlo pouhých 120 minut.

A vlastně jen díky shodě náhod. Ten den (30. dubna) se totiž konalo plénum Ústavního soudu, a tak žádost přistála soudcům přímo na stůl. Také Nadiradze, stejně jako Torubarov, měl být přitom ještě týž den vrácen do své vlasti.

Posuňme se o dva dny. Píše se 2. květen a na soud putuje další žádost. Tentokrát má soud rozhodnout o odložení vydání Alexeje Torubarova. Stejný postup jako u Nadiradzeho však již nelze zopakovat. Je den po státním svátku a většina soudců senátu soudkyně Ivany Janů, který má vynést verdikt, si vzala dovolenou.

Sama Janů je v Praze, kde ještě na poslední chvíli zjišťuje, jestli je možné nouzově senát svolat. Ale není. Torubarovovi už nic nepomůže a následuje poslední zoufalý pokus o jeho záchranu na letišti. Více ČTĚTE ZDE.  

Jednou nohou v letadle? Nadiradze ten pocit zná

Snaha ministerstva spravedlnosti o Gruzíncovo vydání do vlasti je přitom až neuvěřitelně vytrvalá. Jeho extradici totiž už jednou Ústavní soud na poslední chvíli zarazil. V roce 2010 ho od deportace dělilo jen pár hodin. Do jeho záchrany se tehdy zapojil i hudebník a aktivista Michael Kocáb, který rok předtím skončil ve funkci ministra pro lidská práva.

ČTĚTE DALŠÍ PŘÍBĚHY:

Přesto ministr Blažek podepsal rozhodnutí o extradici znovu. Podle argumentů ministerstva v Gruzii došlo ke zlepšení situace v justici i vězeňství a Nadiradze by měl zajištěn spravedlivý proces.

Vezme Blažek rozhodnutí zpátky?

Nadiradze zůstává i po odložení vydání nadále ve vazební věznici. "Jeho osvobození může zařídit jen ministr Blažek, který by musel své rozhodnutí o vydání vzít zpátky," vysvětluje aktivista John Bok, který se v případech vydávaných cizinců angažuje, podmínky propuštění. "Zatím si však ministerstvo hraje na mrtvého brouka," podotýká.

To dokládá i snaha serveru Lidovky.cz. Na dotazy ohledně vydávání ministr Blažek již druhý den nereaguje.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!