Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Výtka Praze. Kvůli památkám

Česko

  9:40
PRAHA - UNESCO žádá Prahu o posílení role Národního památkového ústavu (NPÚ) při schvalování staveb. Ten nyní vydává pouze doporučující stanovisko a magistrát se jím řídit nemusí. O osudu památek tak v České republice rozhodují pouze úředníci.

Kritika padá i na přestavbu Josefských kasáren v obchodní centrum Palladium. foto: ČTK

To se nelíbí nejen odborníkům z UNESCO, ale i domácím expertům. „Chceme, aby NPÚ byl autonomní expertní institucí, jejíž stanoviska je nutné respektovat,“ řekl právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí. „Voláme po změně minimálně patnáct let. Změna by přispěla k čistotě rozhodnutí,“ komentovala zprávu předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.

S výtkou Světové organizace však nesouhlasí magistrátní památkáři. „Nebudeme přece kvůli UNESCO měnit ústavu! Celý náš systém památkové péče je na městech a krajích, jinak tomu nebude,“ řekl ředitel odboru památkářů magistrátu hlavního města Jan Kněžínek „Ano, NPÚ nemusíme poslechnout vůbec,“ dodal.

Zákon je z roku 1987, ale měnit se stejně nebude
V současnosti u nás platí památkový zákon z roku 1987. „Ten umožňuje dvojkolejnost, kdy se kauzami zabývají úředníci a NPÚ je pouze pomocná organizace. Novela zákona se právě řeší. Je tady historická šance změnit pravomoci NPÚ pravě nyní,“ řekla Bečková.
Ministerstvo kultury má však jiný názor. „Zákony se měnit nebudou. S rozšířením pravomocí NPÚ se prostě nepočítá,“ řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Odborníci z UNESCO provedli v Praze šetření v březnu letošního roku. Zpráva, která vyplývá z této vizity, je volně dostupná na webových stránkách organizace.

UNESCO tam dále doporučuje snížit plánované mrakodrapy na Pankráci na 70 metrů, jak 14. srpna informovaly LN. V únoru si pak zástupci organizace přijedou zkontrolovat, jestli Praha poslouchá.

Praha už v minulosti jeden černý puntík dostala
„Magistrát by tyto výtky ignorovat neměl. Je to vážné.“ řekl právník Kužvart. Praha totiž už jedno napomenutí dostala. Před rokem Výbor UNESCO vyjádřil „vážné znepokojení“ nad plánovanou stavbou mrakodrapů na Pankráci. Město si však tyto stavby odsouhlasilo. „UNESCO tak nyní přichází přímo s konkrétním požadavkem – chce mrakodrapy snížit. A nápravu dalších věcí,“ dodal Kužvart.

Za neuposlechnutí nelze uložit nějaké sankce. „Cílem je vytknout problém. Nebude-li výtka vyslyšena, připíše Prahu na červený list ohrožených památek. Jestliže nedojde ani poté k nápravě, vymaže ji ze seznamu památek světového kulturního dědictví,“ vysvětlil Kužvart.

„No to by bylo šílené! Mimoevropští turisté si Prahu vybírají pouze na základě jejího zápisu v UNESCO,“ řekl šéf Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okumara. „Dlouhodobě nás pražský vývoj znepokojuje, jsme proti výstavbě mrakodrapů. To, proč je Praha trvale turisticky zajímavá, ustupuje momentálním ekonomickým zájmům,“ dodal Okamura.

Státní i magistrátní úředníci se ke zprávě budou vyjadřovat až v září, kdy jim dojde oficiálně diplomatickou poštou. Představitelé NPÚ na dotazy LN nereagovali.

Přesto šéf magistrátních památkářů jednal o„neoficiální“ zprávě s ředitelem Národního památkového ústavu. „Máme to k sobě tři sta metrů. Takže jsme se domluvili, že se budeme scházet častěji. Navážeme intenzivnější spolupráci. Památková péče je výsledkem kompromisů,“ uzavřel Jan Kněžínek

Spory památkářů
Památkáři z NPÚ nekritizují památkový odbor pražského magistrátu jen za souhlas ke stavbě mrakodrapů na Pankráci. Vadí jim i přestavba Josefských kasáren na obchodní centrum Palladium, kde kromě jiného došlo i ke zničení archeologických naleziště. Mezi další sporné stavby patří například i budova hotelu Four Seasons či dostavba proluky Myslbek.