Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

‚Vyzradila státní tajemství.‘ Čínský režim udeřil na známou novinářku

USA

  12:00
PEKING - Na sedm let do vězení poslal čínský soud známou 71letou novinářku Kao Jü, kterou shledal vinnou z vyzrazení interního dokumentu komunistické strany. Dokument Kao podle obžaloby umístila na zahraniční internetovou stránku.

Protesty za osvobození novinářky Kao Jü v Hongkongu. foto: Reuters

Zatýkání podle seznamů. Čekají nás temné časy, říká bojovník za svobodu Hongkongu

Rozsudek vyvolal ostré protesty ochránců lidských práv, podle nichž je důkazem rozšiřujícího se státního zásahu proti čínskému disentu, napsaly dnes tiskové agentury. Mezinárodní společenství protestovalo už proti zadržení novinářky, k němuž došlo v květnu loňského roku; Spojené státy minulý měsíc v Ženevě apelovaly během zasedání Rady OSN pro lidská práva, aby byla Kao Jü propuštěna.

Šang Pao-ťün, právník Kao Jü, hovoří s novináři před soudní budovou v Pekingu.

Kao Jü byla souzena za zavřenými dveřmi u soudu v Pekingu v listopadu loňského roku. O rozsudku až v pátek informoval její obhájce, který dodal, že se Kao hodlá odvolat.

Známá novinářka byla zadržena vloni v dubnu a nedlouho poté zveřejnila státní televize CCTV záběry, na nichž Kao Jü prohlašuje, že se „dopustila velké chyby“. Obhájci žurnalistky však upozorňují, že přiznání přišlo poté, co policie vyhrožovala synovi 71leté Kao. 

Lidská práva? Pomýlená ideologie

Podle dostupných informací byla dokumentem, který Kao na internet umístila, interní stranická směrnice varující vyšší kádry před „sedmi pomýlenými ideologiemi“ včetně „univerzálních hodnot“ lidských práv (K TÉMATU: Peking táhne proti vlivu Západu: Kritiku socialismu je nutné cenzurovat). Tím se podle obžaloby dopustila vyzrazení státního tajemství; za tento trestný čin jí hrozilo až doživotní vězení.

Přední novinářka Kao Jü je trnem v oku čínskému režimu.
Policista brání demonstrantovi za propuštění novinářky Kao Jü v rozhovoru se...

Kao působila jako novinářka na volné noze a je dobře známá svými články kritickými vůči vládním představitelů. Jde už o třetí případ, kdy skončí za mřížemi kvůli svému aktivismu a za čin kvalifikovaný jako vyzrazení státního tajemství. V 90. letech byla uvězněna kvůli předání stranických dokumentů, včetně projevu tehdejšího čínského prezidenta Ťiang Ce-mina, jednomu z hongkongských listů.

K prvnímu prosinci loňského roku bylo v čínských věznicích 44 novinářů; Čína je tak co do počtu žurnalistů za mřížemi na prvním místě na světě, uvedla newyorská skupina hájící práva médií Výbor na ochranu novinářů (CPJ).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!