Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za úplatky cizinců padl první trest. Nabídl úřednici tisícovku, dostal podmínku

Česko

  22:26
PRAHA - Cizinec si chtěl koupit tisícikorunou v obálce lepší zacházení. Jenže u přepážky narazil. Místo VIP servisu si úplatkem vysloužil pokutu a roční podmínku.
Úplatek - ilustrační foto.

Úplatek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ještě před pár měsíci to bylo naprosto běžné. Cizinec, který přišel na přepážku s žádostí o vyřízení trvalého pobytu, přinesl spolu s vyplněným formulářem i odměnu pro ochotného úředníka.

SPLETITÉ CESTY K ZISKU TRVALÉHO POBYTU

* Ve zprostředkovávání legálního pobytu cizincům se točí velké peníze. Dlouhé roky vozily do Česka levné dělníky pracovní agentury. Nyní se otevřela cesta k jinému zprostředkovatelskému byznysu: dohazování pobytu přes manželské vazby.

Za úplatu chtěl takto zřídit dvěma cizinkám legální pobyt v Česku brněnský advokát. Za sto dvacet tisíc slíbil, že sežene muže, který přijme roli fiktivního otce a vepíše své jméno do rodného listu chlapečka. Jeho matce by právní akt otevřel dveře k trvalému pobytu. Z obchodu by těžila i druhá Mongolka. V dokladech by byla uvedena jako ta, která o dítě pečuje. Advokátův záměr praskl a muž skončil na lavici obžalovaných. Vyfasoval podmíněný trest na čtyři měsíce, pokutu 80 tisíc korun a zákaz činnosti na tři roky.

* Podvodné jednání přitahují i povinné zkoušky z češtiny, které cizinci skládají už dva roky. Recept na lepší integraci menšin tak přerostl v korupční skandál. Cizinci si složení testu chtěli zajistit penězi, naturáliemi či sexuálními službami.

Policie registruje i případy, kdy test skládal za registrovaného uchazeče někdo jiný. Kvůli podezřelým testům padly jen na jaře tři desítky trestních oznámení.

V jazykovkách proto začali během přezkušování hlídkovat policisté.

V útrobách pracoven, kde se o vydání povolení rozhoduje, se tak hromadily tašky s lihovinami, bonboniéry a někdy i obálky s penězi.

"Většinou nosí věci minimální hodnoty, které dávají jako výraz poděkování za to, že úředník splnil službu," popisovala LN letos na jaře Hana Hermanová z oddělení trvalých pobytů v Praze, která spolu s kolegy podala kvůli drobným úplatkům desítky trestních oznámení.

První trest za uplácení
Nyní se ale cizinci musí mít na pozoru. Pouhý balíček kávy - jako odměna pro ochotného úředníka - je může vyjít příliš draho.

Jedno z trestních oznámení, jež úředníci v uplynulých měsících podali, totiž dopadlo na úrodnou půdu. A Vietnamec, který na přepážce nabídl pracovnici obálku s tisícikorunou, skončil před soudem.

"Byl odsouzen pro trestný čin podplácení," potvrdila LN Martina Modráková z plzeňského soudu. "Dostal roční podmínku a také peněžitý trest šest tisíc korun," upřesnila úřednice.

Vietnamec mohl dopadnout mnohem hůř: roční vězení je totiž spodní hranice sazby za uplácení veřejného činitele.

Přísný trest za zdánlivě nevinný dárek zafungoval v cizinecké komunitě jako výstraha. Bonboniér i alkoholu dostávají úředníci méně. "Ten rozsudek samozřejmě vítáme," říká vedoucí oddělení trvalých pobytů v Plzni Václav Dohnal. "Věřím, že bude mít odstrašující účinek," dodává.

"To nejsou případy pro nás"
Ještě nedávno přitom zuřil mezi úředníky a policejními vyšetřovateli boj. Policisté totiž na drobné úplatky cizinců pohlíželi benevolentně a trestní oznámení imigračních pracovníků téměř bez výjimky odkládali. "Je to taškařice a zbytečná administrativa. Místo aby se chytaly velké ryby, děláme tohle," kritizoval úředníky pražský policista, který si přál zůstat v anonymitě.

"Někdo si vymyslel, že bude čistý a neúplatný, přitom je to celé nesmysl, nebyl to úplatek, jen dostali kafe, aby si ho uvařili."

Úředníci ministerstva vnitra převzali agendu trvalých pobytů od policie loni v lednu. Kvůli zažitým pořádkům prošli hned na začátku tvrdým protikorupčním školením.

"Musíme být nekompromisní hned od začátku, jinak to může nabrat velkých rozměrů," vysvětloval tehdy ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.