Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Záhadná návštěva vzácného orla východního v Česku. Nikdo se k němu nehlásí

Česko

  11:00
PRAHA - Rozpětí křídel má skoro dva a půl metru a patří mezi největší dravce na světě. I když se v Evropě - natož v Česku - orel východní neboli kamčatský normálně volně nevyskytuje, byl spatřen na konci února v polích u Přerova. Majestátní zvíře navíc nikomu nechybí. Zoologické zahrady i chovatelé ztrátu nehlásí. Mohl se tak ztratit i z nelegálního chovu, neboť se dováží jen na licenci.

Orla kamčatského, který je jedním z největších dravců světa, zahlédli o víkendu ornitologové u Přerova. Dravec je překvapil, tento druh v Evropě nežije foto: ČTK

„Prověřovali jsme řadu informací a dokonce jsme se spojili i s Anglií, kde jim jeden nedávno uletěl. Toho ale už chytili. Ten z Přerova to tedy být nemůže,“ uvedl pro server Lidovky.cz místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Orel východní ve volné přírodě je v Evropě raritou. Na kontinentě se jich volně nachází jenom několik kusů a přitom se jedná o přísně chráněné zvíře, jehož chov je povolen jen s licencí.

V Česku se objevil orel kamčatský. Teprve podruhé, říkají ornitologové

Buď tedy dravec uletěl z ciziny, kde jeho výskyt v Česku nezaznamenali, nebo se může jednat o nelegálně chované zvíře. „Nevylučoval bych to. Dnes lidé chovají doma všemožná zvířata,“ přemýšlí Šafránek. Problém je ale i s identifikací. Zvíře totiž nemělo žádný kroužek. Existuje však možnost, že mu byl pod kůži vpíchnut identifikační čip. Údaje z něj by však šly zjistit pouze v případě, že by orla někdo chytil.

To je však téměř nemožné. „Museli by ho asi zastřelit, aby ho dostali,“ spekuluje Šafránek. Problém s přežitím by však orel mít neměl. Na Kamčatce jsou totiž daleko tvrdší podmínky než v Česku. Jediným nebezpečím mu tak může být člověk. Například v únoru na Opavsku někdo otrávil majestátního orla mořského jedovatou návnadou.

Orel východní byl spatřen poblíž Přerova.

Orel východní byl spatřen poblíž Přerova.

Záhada ale nekončí. Orla východního uviděli ve stejný den ještě v nedalekém Maďarsku. „Oba dravci byli pozorování ve stejný den, takže musí být ve volné přírodě dva,“ upozorňuje Šafránek. To, že by do Evropy mohli dravci volně přiletět, ale vylučuje. „Tento druh se v Evropě běžně vůbec nevyskytuje,“ sdělil Šafránek a dlouhé vzdálenost od místa přirozeného výskytu by neuletěl.

Česká stopa

Orel východní v Maďarsku může mít ale dokonce i „český“ původ. Ze Zoo v Praze v roce 2013 uletěly dva kusy, které se doteď nepodařilo odchytit a stářím exemplář zhruba odpovídá.

Má totiž dospělé zbarvení, zatímco ten u Přerova je mnohem mladší a věkově neodpovídá ztraceným exemplářům. „Nemáme informaci, že by tito orli měli být od nás a žádného zástupce tohoto druhu v zoo nepostrádáme,“ sdělila mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková.

Orel východní přitom není v chovných stanicích ani zoo v Evropě žádnou raritou. „Tento druh chová řada zoo, ale i soukromých sokolníků a v Evropě se jich vyskytuje několik desítek,“ dodala.

Orel východní patří mezi největší dravce. Je podobný orlu mořskému, ale narozdíl od něj má výrazně žlutý zobák. Může vážit až devět kilogramů a rozpětí křídel dosahuje i 250 centimetrů. Samice bývá trochu větší než samec. Dožívá se mezi 15 až 20 lety a živí se převážně rybami. Je zařazen mezi „zranitelné druhy“.

Orel východní žije v Ruské federaci i v Japonsku, jeho domovem je Kamčatský poloostrov, díky čemuž se mu říká i orel kamčatský.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!