19. prosince 2012 11:02, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Orel odnesl v parku dítě. Je to podvrh, přiznali autoři

Orel královský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel královský |

MONTREAL Na serveru pro sdílení videí Youtube se objevil snímek, který vyvolal šok nejen v internetové komunitě. Orel královský se v parku v Montrealu snesl k dítěti a pokoušel se ho unést. Po chvíli ho ale pustil na zem. Ke klipu, který ihned vyvolal na internetu čilou debatu o tom, zda jde o skutečnou událost, se nakonec přihlásili autoři. Jsou jimi kanadští studenti, kteří přiznali, že jde o umělý výtvor.

Na záběrech je vidět, jak orel s širokými křídly krouží nad korunami stromů. Pak usedl na zem poblíž dítěte a muže, který právě něco hledal v tašce. Přiblížil se k dítěti, uchopil ho za bundu a pokoušel se s ním vznést. Po chvíli bylo dítě zase na zemi. Na klipu je slyšet klení muže s kamerou a pak je vidět, jak muž ze záběru přispěchal k plačícímu dítěti a zklidnil ho. Dítě podle všeho nebylo nijak zraněno.

Montrealská škola pro animaci a design - Centrum NAD - později oznámila, že video vytvořili její studenti na bakalářském studiu, a ubezpečila obyvatele města, že jim žádné nebezpečí od orlů nehrozí.

Na video se můžete podívat zde:

Už několik hodin po zveřejnění záběry zhlédlo přes milion lidí. Mnozí z nich ale měli pochyby. Novináři Alexandre Hervaud a Benoît Gallerey si byli hned jistí, že jde o podvrh. "Toto neuvěřitelné quebecké video s orlem na (montrealské) Mount Royal unášejícím dítě smrdí podvrhem," napsal na twitteru Hervaud. Další z účastníků diskuse naopak napsal, že ukáže-li se, že jde o podvrh, pak je to ale podvrh kvalitní.

"S digitálními snímky pracuji profesionálně 15 let a jsem přesvědčen, že jde o podvod," napsal další účastník a zpochybnil zejména střelhbitý orlův slet na zem.

Jak napsala agentura AFP, orel královský patří k největším dravcům v Severní Americe. Ke kořisti se může snášet až rychlostí 240 kilometrů za hodinu, ale zaměřuje se nikoli na děti, nýbrž na králíky, sviště nebo veverky.

Server Atlantic Wire však připomíná případy, kdy orel ohrožoval lidi.

Například na plážích v New Hampshiru před asi deseti lety zranil dva dospělé s dítětem. Jsou ale i mnohem dávnější příběhy. Roku 1868 orel opravdu dítě ukradl ze dvora v Tennessee a letěl s ním asi tři kilometry, dokud ho střelbou do vzduchu nevystrašil lovec. Pták pak dítě - "malého, zdravého, růžového chlapečka v potrhaných šatech, ale jinak nezraněného" - pustil. Horské kozy často podobné štěstí nemají, píše server.

ČTK