Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Žalobkyně chce vazbu pro všechny stíhané v kauze Rath

Evropa

  18:56aktualizováno  20:56
PRAHA - Soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem dnes poslal do vazby poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Novinářům to řekla ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v podvečer navrhla vazbu i pro zbylých sedm obviněných v případu.

Policisté najeli vozy až k domu Pancové, aby osoba, kterou zatýkali, unikla objektivům přítomných novinářů. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Soud Ratha do vazby poslal kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. Poslanec čelí obvinění z přijetí sedmimilionového úplatku.

Večer byl Rath převezen do litoměřické vazební věznice. Dorazil asi ve 20:10 v policejní octavii. Že přijede Rath, to už místní vězni věděli odpoledne a také o tom s novináři skrze mříže vtipkovali. Policisté kromě Ratha zadrželi dalších sedm lidí - čtyři muže a tři ženy.

Jde mimo jiné o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance ODS Petra Kotta, které dnes policisté vyslechli. Stíhán je údajně také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.

O jejich vazbě rozhodne soud ve čtvrtek. Přijetí návrhů na vzetí do vazby potvrdil večer mluvčí Okresního soudu v Ústí nad Labem Jan Tichý. U šesti lidí podle žalobkyně hrozí, že by mohli ovlivňovat svědky a další obviněné nebo pokračovat v trestné činnosti. U jednoho je obava pouze z ovlivňování svědků.

Zámek Buštěhrad

O vazbě rozhodnou ústečtí soudci s největší pravděpodobností opět v Praze, kde se rozhodovalo i o vazbě Ratha.

Konkrétní časy a místa však zatím nejsou k dispozici.

V Rathově případě jde právě o opravu buštěhradského zámku, uvádí to podle informací policejní žádost sněmovně, aby připustila Rathovo stíhání. Částka sedm milionů korun, s níž policisté poslance v pondělí večer zadrželi, byl údajně podíl pro něho. O žádné jiné zakázce se policisté v žádosti prý nezmiňují.

Obviněny jsou podle médií také ředitelka stavební firmy FISA Ivana Salačová a členka představenstva firmy ML Compet Lucie Novanská. Tuto společnost si prý Středočeský kraj najal na přípravu tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice.

Vše o úplatkářské aféře

Bradáčová nevyloučila, že by v případu mohl být použit zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který platí od letošního roku. Tento zákon podle advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal umožňuje stíhat firmy právě za trestné činy, pro které jsou obvinění stíháni. Právnické osobě pak lze uložit kromě peněžitého trestu zákaz činnosti nebo zákaz přijímání dotací a subvencí.

Litoměřická vazební věznice

Litoměřická vazební věznice

Litoměřická věznice, v níž Rath nyní zůstane, je jedním ze tří vazebních zařízení ve sféře působnosti severočeského krajského zastupitelství. V Litoměřicích navíc začínala justiční kariéru státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která Rathův případ dozoruje. Její kapacita je 358 míst, vloni v ní bylo ale v průměru ještě o 17 procent vězněných víc. Budova věznice přiléhá na klasicistní budovu litoměřického okresního soudu.

Skupina se údajně podílela na machinacích s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Policie zadržené stíhá pro podezření z podplácení, poškozování finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.

Do výběrového řízení na opravu buštěhradského zámku se přihlásily čtyři firmy. V nabídkách uvedly částky od 214,7 do 217,3 milionu korun. Středočeští radní vybrali nejlevnější nabídku Konstruktivy Branko.

Rath odmítá, že by převzal úplatek

Poslanec, kterého policisté dopadli se sedmi miliony korun, odmítá, že by v pondělí večer převzal úplatek. V krabici, kterou nesl v momentě zadržení policií, mělo být podle něho víno. Rath dnes skončil v ČSSD i jako hejtman, poslanecký mandát však nesložil. Hrozí mu až dvanáctileté vězení. Podle serveru iHNed.cz jej obhajuje advokát Adam Černý.

Autoři: ,