Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Mazowiecki, první nekomunistický polský premiér

Lidé

  8:30aktualizováno  11:49
VARŠAVA - Ve věku 86 let zemřel ve Varšavě Tadeusz Mazowiecki, první polský demokraticky zvolený premiér po více než 40 letech komunistické totality. Mazowiecki, který byl jedním z předáků odborového hnutí Solidarita, přispěl k přechodu země k demokracii.

Zemřel Tadeusz Mazowiecki, první nekomunistický premiér Polska. foto: Reuters

Na jaře 1989 zasedl Mazowiecki jako jeden z hlavních vyjednávačů s tehdejším režimem k jednáním u kulatého stolu a podílel se na vzniku dohody, která vedla k polosvobodným volbám a triumfálnímu vítězství Solidarity.

Mazowiecki do premiérského křesla usedl v srpnu 1989, v němž setrval do listopadu následujícího roku, kdy jako kandidát na úřad hlavy státu, podporovaný Občanským hnutím - demokratickou akcí, utrpěl v prezidentských volbách porážku.

První nekomunistický premiér Polska Tadeusz Mazowiecki.

Mazowiecki, absolvent právnické fakulty Varšavské univerzity, byl od studentských let činný v laickém katolickém hnutí. Mimo jiné působil jako šéfredaktor Wroclavského katolického týdeníku, pomáhal zakládat Klub katolické inteligence a vydával katolický měsíčník Wieź.

V roce 1961 se stal poslancem Sejmu za katolickou skupinu Znak, blízkou nejvyšším církevním kruhům, kde působil do roku 1971. Od založení nezávislého samosprávného odborového svazu Solidarita v roce 1980 patřil k nejbližším poradcům jeho vůdce Lecha Walesy.

Mazowiecki - první nekomunistický premiér v sovětském bloku

  • Byl prvním nekomunistickým předsedou vlády v sovětském bloku a jedním z hlavních architektů přechodu Polska k demokracii. Katolický intelektuál Tadeusz Mazowiecki se snažil celý život bojovat proti zlu a svou politiku a názory vždy prosazoval uváženými kompromisy a nejraději konsensem. Občas mu jeho kritici i příznivci vytýkali přílišnou opatrnost až váhavost, Mazowiecki se ale vždy dokázal odvážně rozhodnout a nést za své rozhodnutí odpovědnost. Mazowiecki zemřel ve věku 86 let.
  • Mazowiecki, který se narodil 18. dubna 1927 v Plocku, vystudoval právnickou fakultu Varšavské univerzity a do roku 1954 působil jako šéfredaktor Wroclavského katolického týdeníku. O dva roky později pomáhal zakládat Klub katolické inteligence a v roce 1958 začal vydávat katolický měsíčník Wieź.
  • V roce 1961 se stal poslancem polského Sejmu za katolickou skupinu Znak, blízkou nejvyšším církevním kruhům, a setrval v něm do roku 1971. Po štvavé antisemitské kampani komunistických vládců v roce 1968 a krvavém potlačení dělnických protestů v roce 1970 už smíření s režimem nepřicházelo pro Mazowieckého v úvahu.
  • V roce 1980 patřil mezi intelektuály, kteří podpořili stávkující dělníky Gdaňských loděnic. Od založení Solidarity v roce 1980 patřil k nejbližším poradcům Lecha Walesy a stal se šéfredaktorem týdeníku Solidarność, který Solidarita vydávala. Po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 byl zatčen a internován. Po svém propuštění ihned obnovil spolupráci s Walesou.
  • V roce 1987 se stal poradcem celostátní koordinační komise Solidarity. V dubnu 1989 byl jedním z iniciátorů a přímých účastníků jednání u kulatého stolu, na jejichž základě byla mimo jiné zlegalizována činnost Solidarity a otevřena cesta k demokratickému vývoji v Polsku.
  • V srpnu 1989 byl zvolen předsedou rady ministrů, a do dějin tak vstoupil jako první nekomunistický premiér v postkomunistické Evropě. Spolu s ministrem financí Leszkem Balcerowiczem se tehdy Mazowiecki pustil do zdánlivě neřešitelného úkolu přeměnit zruinované polské plánované hospodářství v tržní ekonomiku a tvrdé dopady tohoto procesu na obyvatelstvo připravily Mazowieckého o část jeho popularity.
  • V prezidentských volbách koncem roku 1990 tak překvapivě ztroskotal v souboji s Lechem Walesou a skončil s 18 procenty hlasů dokonce i za politickým dobrodruhem Stanislawem Tymińským. Mazowiecki z toho vyvodil jasný důsledek a podal demisi, kterou parlament v prosinci 1990 přijal. Jeho poměrně krátké působení v premiérském úřadě bylo podle historiků poznamenáno minimálně dvěma historickými výkony: nezvratným nástupem cesty k tržnímu hospodářství a položením základů pro historické vyrovnání s Německem. V letech 1991 - 1994 zastával Mazowiecki funkci předsedy Demokratického svazu, poté byl dva roky předsedou Unie svobody (UW). V letech 1992 až 1995 byl zvláštním vyslancem komise OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii. Z funkce odstoupil jako tvrdý kritik na protest proti tomu, že mezinárodní společenství nezabránilo masakrům v Srebrenici a na dalších místech. V říjnu 1995 navštívil Prahu v rámci akce Měsíc Bosny a Hercegoviny v ČR. Na jaře 1997 oznámil u příležitosti svých 70. narozenin, že odchází z aktivní politiky, ale po domluvě rodiny a vedení UW svolil na poslední chvíli ke kandidatuře v parlamentních volbách, které se konaly v září 1997. Mazowiecki uspěl a do roku 2001 byl poslancem a předsedou výboru Sejmu pro evropskou integraci. V roce 2005 byl jedním ze zakladatelů Demokratické strany (PD), která vznikla jako nástupce Unie svobody.
  • Mazowiecki získal mnoho vyznamenání, čestných doktorátů a cen, mimo jiné Řád čestné legie. V červnu 1995 převzal na Pražském hradě Cenu sv. Vojtěcha za zásluhy o duchovní a kulturní integraci zemí střední Evropy do společenství svobodných evropských zemí a národů. V roce 2004 obdržel v Olomouci jako první Cenu časopisu Listy Pelikán za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. V roce 2011 se přijel osobně rozloučit se zesnulým bývalým prezidentem Václavem Havlem. Mazowiecki dvakrát ovdověl. Zanechal po sobě tři syny.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!