4. května 2016 21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ALATTRASH: Nesnesitelná lehkost přehlížení terorismu okupace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Truchlící lidé po smrti čtyř Palestinců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Truchlící lidé po smrti čtyř Palestinců | foto: Reuters

Obhájci Izraele tvrdí, že Palestinci jsou fanatičtí antisemité, své děti učí nenávisti, a to je důvod, proč se palestinská mládež bouří. Opravdu?

Brutální vojenská okupace, kdy izraelská mládež v uniformách Palestince každodenně ponižuje na stovkách checkpointů, zabíjí jedno dítě každé tři dny, vězní a systematicky mučí tísíce politických vězňů včetně stovek dětí, které se ve vězení nevyhnou ani sexuálnímu násilí či mučení v železných klecích v zimních bouřích, jak zdokumentovala izraelská Veřejná komise proti mučení (PCATI), zřejmě existuje jen v paralelním vesmíru lidskoprávních organizací. Americká Human Rights Watch (HRW) Izrael obvinila ze surového zatýkání, přiškrcování a donucování dětí výhružkami a mlácením při výsleších podepisovat výpovědi v hebrejštině, kterým ani nerozumí. Izrael je jediná země na světě, která ročně zatkne stovky dětí, které pak soudí před vojenskými soudy. Vojáci neváhají zatknout ani pětileté dítě, 70 % palestinských rodin mělo nebo má jednoho nebo více členů rodiny v izraelských věznicích za odbojovou činnost proti okupaci, která v případě dětí spočívá v házení kamení na pozuby ozbrojené vojáky, obrněné vozy a tanky či kolonisty - osadníky, kteří na Palestince v nesrovnatelné míře útočí. Za tento “terorismus” Palestincům hrozí až 20 let vězení. Na druhou stranu, když důstojník IOF nejdříve postřelí 13tiletou školačku, pak k ní přijde a vyprázdní do ní zásobník se slovy “vše co se v této oblasti pohne, musí být zabito, i kdyby to bylo tříleté dítě,” což bylo zaznamenáno na armádní vysílačce, tak ho izraelský soud osvobodí a ještě armádě uloží, aby mu vyplatila odškodné za nepříjemnou vazbu. Realitu palestinských dětí, které čelí teroru osadníků i armády v ulicích či maskovaným vojákům, kteří jeuprostřed noci přepadávají vyslýchají, fotí a unáší z dětských pokojů, a ve věznicích je mučí a nutí stát se informátory, popisuje i dokument australské televize ABC Stone Cold Justice, který naleznete s českými titulky. Nicméně Izrael konstantně argumentuje tím, že mezinárodní právo v oblasti lidských práv, specificky ty úmluvy, které Izrael podepsal, jako Úmluvu o právech dítěte, neplatí pro Palestince žijící pod izraelskou okupací.

Jak vypadá terorismus okupace?

Samotný vznik Izraele byl založen na destrukci stovek palestinských měst a vesnic, ze kterých byly statisíce Palestinců vyhnány masakry etnického čištění plánu Dalet. Etnickému čištění Palestinci ovšem čelí dodnes jak na území Izraele, tak v Palestině, kde Izraelci zbourali desetitisíce palestinských domů pod okupantskou záminkou chybějícího stavebního povolení, které Palestincům téměř nevydávají. Jen během méně než tří měsíců 2016 izraelské buldozery udělaly bezdomovce ze650 Palestinců, více než polovina z nich jsou děti. Zároveň Izrael pokračuje v další krádeži palestinské půdy, vykrádání přírodních zdrojů a ekonomiky či vytrhávání olivovníků, kterých vytrhal statisíce a na kterých závisí obživa mnoha palestinských rodin. V Gaze pak odstřelují rybáře a rolníky, kterým ničí úrodu také leteckými postřiky pesticidů, jak o Vánocích zdokumentoval Červený kříž na 421 akrech půdy.

Khaled Alattrash, velvyslanec Státu Palestina v České republice.

Khaled Alattrash, velvyslanec Státu Palestina v České republice.

Beztrestný terorismus

K okupaci patří také stovky osadnických teroristických útoků ročně. Židovští extrémisté z nelegálních osad na Palestince často útočí pod ochranou izraelské armády IOF. Útočníci se navíc v rámci „práva okupanta“ těší témař absolutní beztrestnosti. OSN ročně dokumentuje stovky útoků osadníků na Palestince, přičemž jak uvádí izraelská organizace Yesh Din, 94,5% těchto případů je uzavřeno bez obvinění a k rozsudku se dopracují jen 2,5 % případů.

Kulturu okupační armády opakovaně dokumentuje Amnesty International, která v roce 2014 uveřejnila zprávu s názvem Pohodová spoušť: bezohlednépoužívání síly izraelských sil na Západním břehu, kde stojí:

Izraelské síly projevují absolutní lhostejnost k lidskému životu tím, že na okupovaném Západním břehu v posledních třechletech zabíjí desítky palestinských civilistů včetně dětí s téměř naprostou beztrestností. Stupňující se krveprolití a porušování lidkých práv na okupovaných územích je důsledkem zbytečného, svévolného a brutálního používání síly izraelských sil proti Palestincům.

Tisíce Palestinců a stovky Izraelců pořádají dlouhá léta mírové protesty proti okupaci, kolonizaci a ilegální apartheidní zdi, kterou Izrael postavil z 85% na palestinském území. V roce 2013 byla mezi téměř 4000 zraněnými Palestinci v souvislosti s okupací přibližně jedna třetina dětí, uvádí OSN a dodává, že k více než 60% zranění došlo při střetech s armádou během demonstrací. Řada lidí v důsledku zranění ocelovými střelami s gumovým pláštěm či zásahu slzným plynem, nebo nádoby s plynem do hlavy či hrudi, zemřela. Okupační armáda ovšem palestinské děti střílí i ostrými přímo do hlavy.

Beztrestný armádní terorismus jde ruku v ruce s osadnickým. Teroristický útok osadníků stál i na počátku posledních nepokojů, když na konci července 2015 teroristé z židovských osad upálili palestinskou rodinu Dawabša s 18měsíčním synem Alim. Zázrakem přežil jen pětiletý Ahmad. Útok a dlouhá nečinnost izraelských úřadů byla jedním ze spouštěčů posledních nepokojů, jak se shoduje i izraelský bezpečnostní establišment. Ještě v září izraelský ministr obrany Moše Jaalon zkoušel trpělivost Palestinců s prohlášením, že ví, kdo rodinu zabil, ale nechá si to pro sebe a pachatele před soud nepostaví, aby tak „chránil zdroje izraelských tajných služeb“. Názor izraelské vedení změnilo až později a teroristé byli odsouzeni.

Ke kultuře izraelské vládní politiky a armády také patří mimosoudní popravy, z čehož vládu obvinila i izraelská lidskoprávní organizace B’Tselem. Syrová přirozenost poprav byla zachycena na video v Hebronu, kde voják naprosto chladnokrevně popravil postřeleného Palestince, který se měl dopustit útoku na vojáka okupačních sil. Žádný z přítomných vojáků se ani nepozastavil, jen si zacpali uši, když kolega střelil bezvládně ležícího Abd al-Fatah a-Sharifa do hlavy. Střelec byl obviněn z neúmyslného zabití.

Vymývání mozků a dehumanizace Palestinců v izraelských školách

Dalším spouštěčem nepokojů byly dodnes pokračující provokace pravicových radikálů z řad především osadníků, kteří volají po destrukci Skalního dómu a mešity Al-Aqsa, kde hodlají stavět Třetí chrám. Chrámový institut, nejhlasitější mluvčí chrámového hnutí, jesponzorován přímo izraelskou vládou, což odhalila izraelská organizace Ir Amim. Státní náboženské školy navíc ideologii těchto extrémistů zařadily do výuky izraelských dětí, jak píše izraelský deník Haaretz. „To není výuka, to je vymývání mozků,“ říká Aviezer Weiss, bývalý ředitel náboženské střední školy Zeitlin v Tel Avivu a Givat Washington Academic College of Education, který varoval před radikalizací izraelské mládeže ideologií s jasným směrem: „potřebujeme rychle postavit Chrám, aby židovský lid ‚byl nejlepší‘ na světě“.

Plošnou a systematickou rasistickou dehumanizaci Palestinců v izraelském školství detailně analyzovala lingvistka a profesorka vzdělávání na Hebrejské univerzitě, dcera jednoho z významných generálů IOF Matti Peleda, Dr. Nurit Peled-Elhanan v akademické studii s názvem: Palestina v izraelských učebnicích. Agresivní rasismus izraelské mládeže, která jde ze škol rovnou do armády, pak zdokumentovali např. izraelský sociolog Dr. Idan Yaron a profesor vzdělávání Yoram Harpaz, kteří tři roky sledovali chování dětí na podle nich nejobyčejnější izraelské střední škole, kterou našli ve středu Izraele. Z příběhů a citací studentů ve studii s názvem Obrazy ze školního života vyplývá, že „etnická nenávist se stala základním elementem v každodenním životě izraelské mládeže, která je na rasismus dokonce pyšná,“ píše Haaretz. Autoři citují například žákyni, které říká, že je rasistka z rasistické rodiny a nemůže se dočkat, až půjde do armády a zastřelí nějakého Araba, prý by neváhala ho zabít vlastníma rukama, což potvrzují ještě mladší děti, které se učí zacházet s granáty, řídit tanky a střílet, přičemž se také nemohou dočkat, až budou zabíjet Araby.

Izraelská pravicová společnost, politici a osobnosti veřejného života jsou s nenávistí tak daleko, že vykazují až neonacistické příznaky, jak varovalo více než 350 přeživších holocaustu a jejich rodin z celého světa v otevřeném dopise v New York Times během bombardování Gazy 2014, kdy izraelští politici a média otevřeně volali po genocidě.

Palestinský odpor proti okupačním silám není terorismus, ale právo, které mají všichni lidé po celém světě a které je zakotveno v Chartě OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navíc v lednu k nepokojům v Palestině řekl, že „reagovat na okupaci je lidská přirozenost“.

Jak byste reagovali vy po více než půl století etnického čištění, okupace a 25 letech „mírových rozhovorů“ s okupantem, který nezastavil kolonizaci a teror vašich lidí ani během nich?

Autor je velvyslanec Státu Palestina v České republice.

Khaled Alattrash
  • 4Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.